نرم افزار SPSS: معرفی ویدئویی، کاربرد، آموزش ورود داده

.

در این صفحه به معرفی کامل نرم افزار SPSS (اس پی اس اس) ، که آشنای دیرینه، بی بدیل و محبوب محققان و دانشجویان کشور و معروف ترین و پر استفاده ترین نرم افزار آماری در کشور عزیزمان ایران است می پردازیم. و سعی می کنیم همه آنچه را که در مورد آن می خواهید بدانید را یا همین جا بیان کنیم یا اینکه به آن لینک بدهیم تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

همچنین نحوه تعریف متغیر و ورود به SPSS  را آموزش می دهیم، آموزشی همراه با تصویر.

چنانچه مایلید اطلاعات این نرم افزار را از وب سایت شرکت سازنده آن یعنی IBM بدست آورید، این صفحه را ملاحظه نمایید: سایت اصلی نرم افزار spss.

0- آموزش ویدئویی نحوه ورود داده های پرسشنامه در SPSS

آموزش ویدئویی معرفی نرم افزار آماری SPSS و نحوه تعریف متغیر و ورود داده های پرسشنامه در آن از منو محصولات آموزشی این وب سایت قابل دریافت می باشد. با مشاهده این بسته آموزش ویدئویی، نیازی به مطالعه اکثر موارد گفته شده در این صفحه را نخواهید داشت: دیدن کی بود همانند خواندن! :

نحوه ورود پرسشنامه و داده ها به spss

همچنین سایر آموزشهای ویدئویی این نرم افزار، که توسط «سید مجتبی فرشچی»، کارشناس ارشد رشته آمار از دانشگاه شهید بهشتی تهران و مدیر مجموعه تخصصی و آماری اطمینان شرق، تهیه شده است، می توانند در نگارش فصل 4 پایان نامه و انجام تحلیل آماری آن، بسیار راهگشا باشند.

1- نرم افزار SPSS چیست؟ معرفی ویدئویی اس پی اس اس

SPSS نام یک نرم افزار آماری است که برای تجزیه و تحلیل آماری، خصوصا تحلیل نتایج پرسشنامه های تحقیقات میدانی، و همچنین آزمون فرضیات تحقیق و پایان نامه ها استفاده می شود.

در ویدئوی رایگان زیر معرفی این نرم افزار آماری را ببینید:

معرفی نرم افزار اس پی اس اس
play-rounded-fill
معرفی نرم افزار اس پی اس اس

معرفی نرم افزار اس پی اس اس

Spss حقیقتا نرم افزاري تخصصي مربوط به علم آمار مي باشد كه شهرتي جهاني دارد. نام این نرم افزار یعنی SPSS مخفف حروف اول عبارت “Statistical Package for the Social Sciences”، به معنای “نرم افزار آماری برای علوم اجتماعی” است. زيرا در ابتدا اين نرم افزار بيشتر با هدف كاربرد و استفاده از آمار و روشهاي آماري در علوم اجتماعي نوشته شده است اما در حال حاضر از اين نرم افزار براي تحليل و آناليز آماري مشاهدات و پرسشنامه ها و آزمايشات در تمامي رشته ها استفاده مي گردد.

پر کاربرد ترین نرم افزار آماری کشور

این نرم افزار به دلیل سادگی و پوشش نسبتا کامل روش های آماری، تبدیل به پر کاربردترین نرم افزارهای آماری در کشور ما شده است و با آن مي توان روشها و آزمونهاي آماري را با دقت و سرعت انجام داد.

نرم افزار spss

هر پژوهشی و پایان نامه ای که محقق در آن قصد دارد روابط بین متغیرها و پدیده ها را کشف و یا بیان کند، یا اینکه فرضیات تحقیق خویش را بر اساس پرسشنامه های طیف لیکرت سنجش و سپس آزمون نماید، نیاز به کار با نرم افزار SPSS دارد.

همچنین برای محاسبه پایایی پرسشنامه با آلفای کرونباخ، محاسبه همبستگی میان متغیرها و انجام رگرسیون و مواردی از این دست نیاز به استفاده از SPSS می باشد.    {برو به فهرست}

باید به عنوان یک تحلیلگر آماری اذعان کنیم، فردی که آمار نداند نمی تواند با این نرم افزار کار کند. زیرا هر آن چه در این نرم افزار از منوها و آزمون ها مشاهده می شود بر مبنای علم آمار است. بنابراین چنانچه می خواهید با این نرم افزار آماری کار کنید، ابتدا باید دروس مربوط به آمار را گذرانده باشید یا اینکه خودتان ابتدا مبانی نظری آماری در زمینه مد نظر را فرا بگیرید. اما آموزشهای ویدئویی ما با بیان ساده مفاهیم مورد نیاز می توانند مساله شما را حل کنند.

2- تاریخچه نرم افزار SPSS

نرم افزار spss اولین بار در سال 1984 (حدود 54 سال پیش) به عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت محیط Dos توسط شرکت SPSS تولید شد. سپس در سال 1992 نسخه تحت ویندوز آن طراحی گردید. اين نرم‌افزار در ابتدا جهت كاربرد در دانشگاه استانفورد شيكاگو طراحي شده بود ولي بعدها در پژوهش‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌هاي موضوعي متعدد از جمله بازاريابي، علوم بهداشتي، مسائل مالي شركت‌ها، تعليم و تربيت و … به كار گرفته شد.

طراحان اين نرم‌افزار يعني ناي (Nie)، هول (Hull) و بنت (Bent) با تخصص‌هاي متفاوت اين نرم افزار را بر پايه استفاده در عمليات آماري طراحي نمودند تا داده‌هاي خام را به اطلاعات پردازش شده و مناسب براي تصميم‌گيري تبديل نمايند. بعدها اين نرم‌افزار به يك نرم‌افزار بين‌المللي تبديل شد و طراحان آن فهميدند كه طرح آنها چيزي بيش از يك روش مفيد براي تجزيه و تحليل داده‌ است و در واقع اين نرم‌افزار يك محصول پويا و ماندني است.

نسخه های مختلف spss

نرم افزار SPSS در محیط ویندوز نسخه های زیادی از 6 تا 26 (زمان نگارش این متن) دارد که قاعدتا هر نسخه نسبت به نسخه های ماقبل برتری هایی دارد و همواره پویایی این نرم افزار مد نظر بوده است. اما توجه داشته باشید که از آن جایی که اصول علم آمار ثابت است (آزمون تی تست یا رگرسیون، قرار نیست با گذشت زمان کوتاه تغییر خاصی بکند)، نباید انتظار داشته باشید که در هر نگارش این نرم افزار اتفاق خارق العاده ای بیفتد.

طبق آنچه ما در نسخه های مختلف این نرم افزار دیده ایم، می توان گفت از نسخه 16 SPSS به بعد، خروجی ها تغییر قابل توجهی ننموده اند. در نسخه های22 و 26 ، محیط کاربری زیباتر شده است، اما اگر ویندوز و سیستم شما به روز است و از نظر فضای دیسک محدودیت ندارید، بهتر است نسخه جدیدتر یعنی نسخه 26 را استفاده نمایید.  {برو به فهرست}

نسخه های قابل دانلود از سایت داده پردازی آماری اطمینان شرق

قابل ذکر است نسخه های 22 و 26 نرم افزار spss را از همین وب سایت می توانید دانلود نمایید. راهنمای نصب به صورت تصویری موجود است: دانلود و نصب SPSS

3- کاربرد نرم افزار SPSS

دانلود spss

نرم افزار spss کاربردهای بسیار وسیعی در تحقیقات علمی و پایان نامه های رشته مختلف دانشگاهی ما دارد. البته در ایران ما به صورت رایگان از این نرم افزار استفاده می کنیم و می توانید بدون پرداخت وجهی از همین وب سایت آنرا دانلود و نصب نمایید.

آمار علمی است که مورد نیاز تمام رشته ها است: هنگام اثبات یا رد فرضیات تحقیق. بنابراین کاربرد آمار واقعا زیاد و گسترده است و در پای آنرا در تصمیم گیری های علمی می توان دید.

کاربرد SPSS در علوم اجتماعی و علوم انسانی

بالاترین و بیشترین کاربرد این نرم افزار محبوب در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی است. جایی که در آن از پرسشنامه به طور گسترده برای اندازه گیری روابط انسانی و شاخص های اجتماعی و رفتاری استفاده می شود. نرم افزار SPSS بهترین نرم افزاری است که برای تجزیه و تحلیل پرسشنامه های طیف لیکرت می تواند مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه رقیبی ندارد. 

کاربرد SPSS در اقتصاد

پژوهشگران رشته های مرتبط با اقتصاد جهت بررسی فرآیندهای زمانی اقتصادی و درک تاثیرات متقابل عوامل اقتصادی بر روی یک عامل و یا بر روی یکدیگر می توانند در SPSS از دستورات رگرسیون (Regression)، سری زمانی (Time series) و آزمون همبستگی (Correlate)، برای تحلیل یافته های خویش بهره برند. همچنین می توانند برای تهیه و تنظیم دقیق ترین و تحلیلی ترین گزارشات اقتصادی از توصیف و استنباط اطلاعات توسط SPSS استفاده نمایند. البته قابل ذکر است برای تحلیل های دقیق تر اقتصاد سنجی از نرم افزار EViews نیز استفاده می شود (مراجعه به سایت ویژه نرم افزار EViews).

کاربرد SPSS در پزشکی

پژوهشگران زمینه های پزشکی جهت استنباط از نتایج تحقیقات و آزمایشات دقیق خود از انواع مختلف آزمون های آماری مانند آزمون t، جداول توافقی، آنالیز واریانس (ANOVA)، آزمون نسبت، آزمون های مقایسه میانگین، رگرسیون، آزمون های ناپارامتری و … استفاده می نمایند.

کاربرد SPSS در صنعت

جهت انجام تحقیقات در رشته های مرتبط با صنعت و استنباط از نتایج مشاهدات و اطلاعات، علاوه بر آمارهای توصیفی، آزمون های مقایسه میانگین، آزمون نسبت، t-test، آنالیز واریانس، تحلیل همبستگی، جداول توافقی، آزمون های ناپارامتری و . .. استفاده می شود.  {برو به فهرست}

کاربرد SPSS در کشاورزی

استفاده از آزمون های آنالیز واریانس با کمک نرم افزار SPSS، در تحقیقات و پایان نامه های رشته های مرتبط با کشاورزی بسیار متداول است.

4- زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS

زیر مجموعه‌های خانواده نرم‌افزاری SPSS فراوان بوده و به قرار زیر هستند:

 1. Analytical Decision Management
 2. Predictive Customer Intelligence
 3. Predictive Maintenance and Quality
 4. Social Media Analytics
 5. SPSS Amos
 6. SPSS Analytic Server
 7. SPSS Collaboration and Deployment Services
 8. SPSS Data Collection
 9. SPSS Data Collection Heritage
 10. SPSS Modeler
 11. SPSS SamplePower
 12. SPSS Statistics
 13. SPSS Text Analytics for Surveys
 14. SPSS Visualization Designer
رایج ترین ها در ایران

می توان گفت از 14 نرم افزار فوق در کشور ما، بیشتر مورد شماره 5 و شماره 12 مورد استفاده قرار می گیرند. چنانچه مایلید در خصوص Amos (نرم افزار مدل سازی معادلات ساختاری ایموس) اطلاعات کامل بدست آورید به این وب سایت ویژه Amos مراجعه نمایید: مدل سازی معادلات ساختاری با ایموس {برو به فهرست}

و مورد شماره 14 همان نرم افزار SPSS رایجی است که ما ایرانیان از آن برای تحلیل آماری پرسشنامه ها و آزمون فرضیات استفاده می کنیم.

5- سه مرحله اساسی در کار با نرم افزار اس پی اس اس

در تحلیل داده‌ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحلهٔ اساسی وجود دارد:

 1. نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. این داده ها معمولا اعداد گزینه های طیف لیکرت در پرسشنامه های تحقیقات میدانی هستند.
 2. دوم باید آزمون آماری مورد نیاز را از منوهای نرم افزار انتخاب نموده و اجرا کنید. {برو به فهرست}
 3. سوم خروجی نرم افزار spss را بررسی و تحلیل نمایید. نتایج این تحلیل است که به شما می گوید فرضیات تحقیق شما رد می شود یا اینکه رد نمی شود.

6- دانلود و نصب SPSS

برای دانلود نرم افزار اس پی اس اس کافی است به آدرس زیر بروید. می توانید نسخه 22 و یا نسخه 26 (نسخه جدید spss) را دانلود نمایید. اگر سیستم شما قدیمی است و از نظر فضا با محدودیت مواجه هستید، نسخه 16 را نصب کنید. ضمنا آموزش ویدئویی نحوه نصب نرم افزار نیز درج شده است:

دانلود SPSS با راهنمای ویدئویی نصب

7- معرفی SPSS (فیلم توضیح محیط نرم افزار اس پی اس اس)

قبل از اینکه به شرح توضیحات بپردازیم خوب است که ویدئوی آموزشی زیر را در خصوص معرفی نرم افزار SPSS مشاهده نمایید. فیلم آموزشی زیر به شما در شناخت نرم افزار spss کمک زیادی خواهد کرد:

شرح محیط کار نرم افزار spss

{برو به فهرست}

8- شرح منوهای نرم افزار SPSS

حال که در ویدئوی فوق آشنایی مختصری با محیط نرم افزار پیدا نمودید، جای آن است که به تشریح و توضیح هر کدام از منوهای نرم افزار همراه با تصویر منوها بپردازیم. قابل ذکر است تصاویر منوهای نرم افزار مربوط به نسخه 22 نرم افزار SPSS است.

1-8- منوی File نرم افزار SPSS

هدف دستورهای منوی File کار با پرونده ها (فایل ها) است. پر کاربرد ترین دستورها در این منو به ترتیب عبارتند از:

گزینه New برای ایجاد فایل جدید، گزینه Open : باز کردن فایل های موجود، گزینه های Save و Save as برای ذخیره فایل ها، گزینه Print برای چاپ و گزینه Exit برای خروج از برنامه Spss.

تصویر این منو به قرار زیر است:

منوی file نرم افزار spss
منوی file نرم افزار spss

{برو به فهرست}

2-8- منوی Edit در نرم افزار SPSS

این منو امکان انجام انواع ویرایش اطلاعات همانند پاک کردن (Clear)، حذف کردن (Delet)، کپی (Copy)، بریدن (Cut) و چسباندن (Pste) و . . . را فراهم می آورد و در جستجوی داده یا متن نیز به کار می رود.

تصویر منو:

منو edit در spss
منو edit در spss

{برو به فهرست}

3-8- منوی View در نرم افزار SPSS

با استفاده از گزینه های این منو، می توان آرایش پنجره SPSS را تنظیم کرد. برای نمایش یا پنهان سازی قسمت هایی از پنچره SPSS که در منوی View آمده اند، به وسیله گذاشتن یا برداشتن علامت انتخاب در کنار گزینه مربوطه عمل می کنیم.

تصویر منو در نرم افزار اس پی اس اس:

منو view در spss
منو view در spss

{برو به فهرست}

4-8- منوی Data در نرم افزار SPSS

این منو دارای دستورهایی در جهت کار با متغیرهاست. این دستورها شامل تعریف ویژگی متغیرها (Define variable properties)، مرتب سازی متغیرها (Sort)، کار با الگوها، رفتن به مورد خاص، ترکیب و جمع کردن پرونده ها یا فایلهای مختلف (Merge Files) و وزن دهی به موردها (Weigth cases) است.

دستور Split File از موارد دارای کاربرد مهم در این منو است که گاهی در تحلیل آماری با spss ملزم به استفاده از آن می شویم.

تصویر منو در spss:

منو data در spss
منو data در spss

{برو به فهرست}

5-8- منوی Transform  در نرم افزار SPSS

از دستورهای منوی Transform برای محاسبه متغیر جدید بر اساس متغیرهای موجود و استفاده از توابع ریاضی و آماری مختلف (Compute)، کد گذاری مجدد داده ها (Recode)، جایگزینی مقادیر گمشده (Replace Missing Values) و . . . استفاده می شود.

تصویر این منوی نرم افزار spss به قرار زیر است:

منو transform در spss
منو transform در spss

{برو به فهرست}

6-8- منوی Analyze  در نرم افزار SPSS

در مبحث تحلیل آماری، این منو را می توان قلب و موتور اصلی نرم افزار SPSS دانست. برای انجام آزمون های آماری و بررسی اثبات یا رد فرضیات تحقیق، از دستورات این منو نرم افزار اس پی اس اس استفاده می شود. در بخشهای مختلف این وب سایت و در موقعیت مناسب هر کدام از این دستورات را شرح خواهیم داد.

تصویر منو آنالیزهای آماری spss به قرار زیر است:

منو analyze در spss
منو analyze در spss

{برو به فهرست}

7-8- منوی Direct Marketing  در نرم افزار SPSS

این منو دارای روش های مختلفی برای بررسی پژوهش های بازاریابی است. مواردی چون ویژگی های جمعیت شناختی پاسخ دهندگان، بخش بندی بازار، و . . . در این منو قرار دارد.

این منو فقط یک گزینه Choose Technique دارد و لذا از درج تصویر آن صرف نظر می کنیم.

{برو به فهرست}

8-8- منوی Graphs  در نرم افزار SPSS

از این منو و دستورات آن برای ترسیم انواع نمودارها در spss و ویرایش آنها استفاده می شود. تصویر منو به قرار زیر است:

منو graphs در اس پی اس اس
منو graphs در اس پی اس اس

{برو به فهرست}

9-8- منوی Utilities  در نرم افزار SPSS

در این منو از طریق دستور Utilities شناسنامه متغیرهای پرونده، استخراج می شود و یک سری قابلیت هایی چون اطلاعات راجع به متغیرها و فایل ها و همچنین تعیین و تعریف متغیرها در این منو وجود دارد.

تصویر این منوی spss:

منو utilities در spss
منو utilities در spss

منوهای دیگر این نرم افزار آماری، که عبارتند از Add-ons، Window و Help کارکرد خاصی در زمینه تحلیل آماری نداشته و همانند سایر نرم افزارهای رایج می باشند، لذا لزومی ندارد در اینجا به آن بپردازیم.{برو به فهرست}

9- تعریف متغیرها در SPSS

برای تعریف متغیرها در نرم افزار اس پی اس اس ابتدا روی زبانه Variable View کلیک کنید. در هر سطر از این کاربرگ یک متغیر تعریف می شود و هر ستون آن نیز بیانگر ویژگی خاصی در ارتباط با متغیر است.

لازم نیست همه جزئیات و ویژگی ها را تغییر دهید و اکثر آنها به حالت پیش فرض می توانند باقی بمانند و شما با تغییر ندادن آنها بدون هیچ مشکلی می توانید با نرم افزار کار کنید. بنابراین ما فقط موارد اصلی و ضروری را در اینجا ذکر می کنیم و توضیح می دهیم:

ستون Name (وارد کردن نام متغیر):

در این ستون نام متغیر را بنویسید. بهتر است در این ستون نام متغیرها را به صورت انگلیسی (یا فینگلیش) وارد کنید. در جای دیگری که در ادامه توضیح خواهیم داد می توانید نام فارسی متغیر را وارد کنید.

نام متغیر در spss مشمول محدودیت هایی است که عبارتند از: 1- باید با حرف شروع شود. 2-نباید با یک نقطه تمام شود. 3- نباید شامل فاصله یا کاراکترهای خاص به جز _ , @, $, # باشد.

ستون Lable (تعیین برچسب متغیر):

در ستون برچسب، تعریف گویا و کامل تری برای متغیر ارائه می شود. در بخش قبل گفتیم در ستون نام متغیر از نام فارسی استفاده نکنید. حالا در این ستون می توانید نام فارسی متغیر را بنویسید. بدین ترتیب در خروجی نرم افزار spss نام متغیرها را به صورت فارسی خواهید دید.

بقیه ستون های کاربرگ Variable View را می توانید به صورت پیش فرض باقی بگذارید. توجه کنید که برای ورود داده از این کاربرگ نمی توانید استفاده کنید و فعلا فقط نحوه تعریف متغیرها را گفتیم. نکته دیگر اینکه در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

یک نمونه تعریف متغیر در نرم افزار spss در تصویر زیر قابل مشاهده است. می توانید طبق همین الگو می توانید متغیرهای خود را وارد نرم افزار کنید:

تعریف متغیر در spss
تعریف متغیرها در spss
چنانچه مایلید ما برای شما فایل ورود داده را آماده کنیم

توجه داشته باشید که فرآیند ورود داده به نرم افزار  بسیار وقت گیر و مهم می باشد (مثلا ورود اطلاعات 120 پرسشنامه به نرم افزار). اگر در این فرآیند اشتباهی رخ دهد ممکن است کل زحمات شما به هدر برود. بنابراین اگر خیلی به نرم افزار مسلط نیستید، می توانید از کمک و پشتیبانی ما استفاده نمایید. ضمن اینکه ما آمادگی داریم پرسشنامه های شما را به نرم افزار وارد کنیم. کافی است با ما تماس گرفته و پرسشنامه ها را برای ما پست کنید: خدمت ورود داده به نرم افزار

چنانچه مایلید بر اساس پرسشنامه تان، ما فایل ورود داده در نرم افزار spss یا در Excel را برای شما آماده کنیم، تا با فکری آسوده نسبت به ورود داده های پرسشنامه های خود اقدام نمایید و از پشتیبانی تلگرامی و یا ایمیلی ما نیز بهره مند شوید، کافی است این خدمت را از سایت اطمینان شرق خریداری نمایید:   تهیه فایل اکسل یا spss برای وارد کردن داده های پرسشنامه . {برو به فهرست}

10- ورود داده ها در SPSS

توجه شود در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی طیف لیکرت در پرسشنامه های SPSS وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

برای ورود داده ها به اس پی اس اس، ابتدا باید روی زبانه Data View کلیک کنید. این زبانه در پایین سمت چپ نرم افزار قرار دارد. در فیلم آموزشی فوق در این صفحه، این زبانه معرفی شده است.

در کاربرگ Data View، هر ستون معرف یک متغیر  هر سطر معرف یک مورد (Case) است. منظور از مورد هر پاسخگو به پرسشنامه شماست.

نام متغیرهای تعریف شده در بخش قبل، در بالای هر ستون کاربرگ Data View نشان داده شده است. کافی است مقادیر یا مشاهدات مربوط به هر متغیر را در سلول مربوط به آن متغیر وارد کنید.

تصویر زیر صفحه ورود داده مربوط به متغیرهای تعریف شده در بخش قبلی را نشان می دهد:

ورود داده در اس پی اس اس
ورود داده در spss

{برو به فهرست}

11- ذخیره کردن داده ها در SPSS

برای ذخیره کردن داده ها در نوار منو، File را انتخاب کنید. سپس در پنجره File روی گزینه Save as کلیک کنید تا کادر مکالمه آن باز شود. در این کادر، نام متغیر به صورت انگلیسی (از نام فارسی اجتناب کنید) را درج و محل ذخیره را نیز تعیین کنید. با کلیک روی دکمه Save داده ها ذخیره می شوند.

12- سفارش تحلیل فصل 4 پایان نامه با SPSS

از آنجایی که فصل 4 پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حقیقت فصل تجزیه و تحلیل آماری است، لذا می توانید در این مسیر از کمک شرکت های معتبر آماری یا افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه بهره بگیرید. بهرحال برای اکثر رشته ها از دانشجو انتظار این نیست که با گذراندن 4 واحد درس آمار بتوانند آزمون های آماری پیچیده را با نرم افزار SPSS به انجام برساند.

برای مشاوره و انجام تحلیل فصل 4 پایان نامه خود با نرم افزار SPSS روی کمک ما به عنوان مشاوری خبره و مطمئن می توانید حساب کنید:  درخواست تحلیل فصل 4

12-1- تحلیلگران SPSS نیازمند چه خصوصیاتی هستند؟

انتخاب مشاور و تحلیلگر آماری برای پایان نامه امری است که اهمیت بسیار زیادی دارد و نبایست به سادگی از کنار آن بگذرید. حقیقت این است که زیاد نیستند مشاوران خبره و قابل اعتماد SPSS.

اگر مشاور آماری مناسبی انتخاب نکنید، علاوه بر پول، وقت بسیار ارزشمند خود برای دفاع از پایان نامه در مهلت مقرر را از دست خواهید داد!

توضیحات کاملی در خصوص نکات مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری در این صفحه سایت درج شده که توصیه می کنیم آنرا مطالعه نمایید: ده نکته مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری

12-2- نکات احتیاطی هنگام کار با نرم افزار SPSS

شیوه صحیح ورود داده در spss بسیار مهم است. خصوصا هنگامی که قصد داریم با روشهای و آزمون های کمی پیچیده تر آن کار کنیم. این وضعیت به گونه ای است که اگر ساختار داده ها در این نرم افزار به درستی تعریف نشود، هنگام خروجی گرفتن به مشکل بر می خوریم.

اين نرم افزار به گونه ای است که کمترین خطا را به کاربر بر می گرداند و در هر حالتي بالاخره خروجي ای مي دهد. بنابرين بسیار مهم است که فردی که مشغول انجام تحلیل آماری است به صحت روش آماري به کار رفته و فنون آن مسلط باشد.

بنابراین مراقب باشید که افرادی ممکن است ادعا کنند کار با این نرم افزار را می دانند و در قبال انجام کاری از شما وجهی دریافت نمایند، اما هنگام بررسی استاد راهنما بر روی نتایج است که مشخص می شود روش به کار رفته نادرست بوده است!! برای توضیحات بیشتر در این رابطه؛ 10 نکته مهم هنگام سفارش تحلیل آماری را مطالعه نمایید. {برو به فهرست}

13-نمونه خروجی برخی آزمون های آماری در SPSS

1-13- آزمون تی تست تک نمونه ای
2-13- آزمون دو جمله ای
3-13- آزمون نیکویی برازش کی دو
4-13- آزمون تی تست با دو نمونه مستقل
تی تست دو نمونه مستقل
5-13- آزمون کی دو (کای اسکوئر)
آزمون کای اسکوئر
6-13- آزمون ANOVA (آنوا)
آزمون آنالیز واریانس
4.4/5 - (18 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫91 دیدگاه ها

 1. به شدت و حدت مطلب جامع، مفید است و نگارش و دستور زبان و شیوایی مطلب رعایت شده.
  موفق و مؤید باشید.

  1. خیلی لطف دارید و متشکریم.
   ما بر تخصص خود در زمینه آمار تمرکز کردیم و تلاشمان این است که انشاءالله در زمینه “تحلیل آماری“، بهترین در کشور شویم و واقعا حرفی برای گفتن داشته باشیم. در این راستا آماده شنیدن پیشنهادات و انتقادات شما علم دوستان عزیز هستیم

   1. با سلام و احترام.
    یکسری متغیر های ثابت عددی ( ۵ مورد) که در بازه های زمانی تکرار می شوند را دارم.
    با استفاده از چه نرم افزاری روابط بین متغیرها بدست می ایند؟

    1. سلام. سوال خیلی کلی و سر بسته بیان شده. اگر بازه های زمانی تکرار می شوندو داده ها پانل هستند بایستی از نرم افزار EViews استفاده شود. سایت ویژه این مرکز برای تحلیل داده های اقتصادی پانلی: http://www.eviews-iran.ir

 2. با سلام .یک سوال داشتم واینکه چطور بعد زمان را در spss modeler وارد می کنیم وهمچنین چیش بینی می کنیم .با تشکر هادی 0915….با تشکر

  1. سلام؛ با spss modeler کار نمی کنیم و نمی دانیم پاسخ سوال شما را.

 3. با سلام

  ضمن تشکر از محبتتان من میخوام تاریخ شمسی در spss وارد کنم ولی مشکل اینه که type نمیدونم چی باید بدم اگر بخوام
  data رو بزنم که میلادی میزنه که فایده ای نداره اگر string بزارم هیچ تحلیلی نمیتونم داشته باشم
  خواهشمند است هنگام پاسخ دادن به ایمیلم یا شماره تماسم 0914659**** اطلاع رسانی نمائید
  با نهایت تشکر و سپاس

  1. سلام؛ برای ما تا بحال پیش نیامده که بخواهیم تاریخ را آن هم به صورت شمسی وارد spss کنیم.
   به صورت میلادی وارد کنید. این نرم افزار آمریکایی بعید می دانم با تاریخ ایرانی میانه خوبی داشته باشد.

 4. سلام برای انالیز دیتا ، من اول وارد انالیز شدم قسمت سورویوال رو زدم الان نمیدونم قسمت status چی بنویسم ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام. سوالتان خیلی کلی است و معلوم است که آغاز راهی نسبتا طولانی هستید. از یک کتاب خوب spss برای انجام کار خود کمک بگیرید. تحلیل سورویوال از تحلیلهای فنی و سخت این نرم افزار است.
   اگر خواستید ما می توانیم انجام تحلیل فصل 4 شما با این نرم افزار را بررسی و انجام دهیم و بعد از انجام، فیلم نحوه خروجی گرفتن را برایتان بفرستیم. اینطوری هم یاد گرفته اید و هم در زمان بسیار خوبی کار جمع شده است

 5. تستهایی که 3 بار تکرار میشن رو به چه صورت دیتا را وارد spss میکنیم باید هر 3 داده حاصل 3 بار تکرار وارد شن

  1. سوال تان مبهم است، : یک ستون به نام تکرار داشته باشید و آنرا نیز وارد کنید. همه داده ها باید وارد نرم افزار شود

 6. سلام و روز خوش.
  آیا تحلیل عاملی اکتشافی هم با همین نرم افزار انجام میشه؟ ممکن است مختصری توضیح دهید.که آیا صرفا با اموزش این نرم افزار میتوان کار تحلیل عاملی اکتشافی را انجام داد یا بایستی دوره اموزشی خاصی برای ان گذراند؟ باتشکر.

  1. سلام و وقت بخیر، بله تحلیل عاملی اکتشافی با نرم افزار spss انجام می شود. وقتی مایلید نرم افزار را آموزش ببینید بیان کنید که تحلیل عاملی اکتشافی آنرا می خواهید یاد بگیرید. چون نرم افزار spss و آزمون های بسیار زیاد هستند.

 7. سلام وقت بخیر
  من برای پایان نامه ام دنبال یک نرم افزار جدید با کارای spss میگردم ولی جدیدتر از spss به نظرتون از چی استفاده کنم

  1. سلام. نرم افزار اسمارت پی ال اس جدیدتر است و معمولا افرادی که spss کار می کنند تحلیل هایی با smart pls نیز دارند. البته نرم افزار فنی و متفاوتی با اس پی اس اس هست و معمولا مقاطع دکتری که کار بیشتری از دانشجو انتظار دارند از هر دو استفاده می کنند.
   ما در زمینه این نرم افزار جدید خدمات تحلیل می دهیم. سایت ویژه ای هم برایش داریم:
   http://www.smartpls.ir

 8. کدام ورژن spss statistics با office2010 سازگاره؟ توی منوی فایل گزینه export به محصولات آفیس رو ندارم!

  1. نسخه spss 22 گزینه اکسپرت به اکسل را دارد. کلا سالهاست که از spss به راحتی می شود داده ها را به اکسل فرستاد و برعکس.

 9. با درود و احترام

  ضمن سپاس از مطالب به اشتراک گذاشته شده، من دو سوال دارم که نتونستم براش پاسخی پیدا کنم و میخواستم ببینم SPSS چنین قابلیتی دارد یا اگر ندارد، نرم افزاری وجود دارد که این امکان را به ما بدهد؟
  1. من یک پرسشنامه با ده سوال دارم، میزان اهمیت این سوالات، برای من یکسان نیست(مثلا میزان رضایت از زمانبندی تحویل کار اهمیت بیشتری نسبت به میزان پاسخگویی منشی داره)، نمیدونم چجوری این اهمیت ها رو در نرم افزار وارد کنم تا میزان رضایت رو براین اساس بسنجه؟
  2. مدیریت از من خواستند تا افرادی که الکی پرسشنامه رو پر کردن، شناسایی و داده هاشونو حذف کنم. چون توزیع من کاملا نرمال بود و داده پرت بهم نشون نداد، این مورد رو هم نمیدونم.

  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با سپاس

  1. سلام. 1- اینطور که متوجه شدم تحلیل شما تحلیل آکادامیک و برای پایان نامه نیست، و قرار است پرسشنامه رضایت سنجی طیف لیکرت تحلیل شود.
   این کار را با اکسل بهتر است انجام دهید زیرا بعد از میانگین گیری از امتیازات پاسخگویان به هر سوال، می توانید فرمولی بدهید به اکسل تا وزن هر سوال را نیز در میانگین موزون نهایی در نظر بگیرد.
   2- با توجه به پرسشنامه 10 سواله شما، تنها کاری که می شود کرد این است که به صورت فیزیکی و چشمی پرسشنامه های تکمیل شده را نگاه کنید و مثلا مواردی که طرف همه را یک گزینه انتخاب کرده است کنار بگذارید.
   توجه شود که شما لازم است پایایی پرسشنامه را با آلفای کرونباخ اندازه بگیرید. در اکسل و در spss این کار شدنی است که در spss بهتر است. یک محصول آموزشی در این خصوص در منو محصولات سایت وجود دارد با نام : آموزش ویدئویی آلفای کرونباخ

 10. سلام و عرض ادب، من ورژن 22 همون شکلی که توضیح دادید نصب کردم ولی اون فایلی که کپی کردم در محل نصب قبلا وجود نداشت یعنی جایگزین چیزی نشد میتونید راهنماییم کنید ؟

 11. با سلام اگر برای نمونه 126 تایی از نرم افزار آموس استفاده شود چه ایرادی خواهد داشت؟ لطفا راهنمایی فرمایید

  1. سلام. حجم نمونه پایین می باشد. نرم افزار ایموس برای حجم نمونه زیاد مناسب می باشد. باید از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده شود در این سایت: http://www.smartpls.ir

 12. با عرض سلام و خسته نباشد
  من در پایان نامه ام دو تا پرسشنامه دارم که یکیش رو مدیر پر میکنه(گرایش به معنویت مدیر) و یکیش رو معلم(عدالت سازمانی ادراک شده توسط معلم)
  قراره رابطه بین این دو تا رو بررسی کنم. در واقع در هر مدرسه یک مدیر دارم و 5 معلم.
  نمیدونم داده های مربوط به پرسشنامه ها رو چجوری در اس پی اس اس وارد کنم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام. این سوال خیلی فنی و پیچیده است.
   اول اینکه باید مشخص باشه برای هر 5 معلم، مدیر چه کسی هست. بعد از نمرات اون 5 معلم مربوط به اون مدیر میانگین بگیرید. اینجوری به ازای هر مدیر یک نمره میانگین دارید. و یا نمره مدیر رو 4 بار دیگر تکرار کنید اینجوری 5 نمره معلم و 5 نمره مدیر دارید.

  1. سلام. بستگی به سطح فنی و آشنایی شما با نرم افزارهای آماری و با آمار دارد. شاید بتوان گفت حدودا 4 جلسه یک ساعت و نیمه برای روشهای معمول آماری مثل همبستگی و آزمون تی لازم است.

 13. سلام
  می خواستم از شما کمک بگیرم این دیدگاه هارو و پاسخ های شما رو که دیدم متوجه شدم که شما با توجه به اینکه فوق لیسانس آمار دارید و کار تخصصی نرم افزار spss را دنبال میکنید به اکثر سوالات با پاسخ های نمیدانم ، مبهم است و … پاسخ داده اید که در شان یک شرکت مدعی تحلیل آماری نیست .
  سوادتان را بیشتر کنید و حداقل اگر چیزی را نمیدانید تحقیق و پاسخ در خور شان شرکتتان ارائه دهید.
  با تشکر

  1. سلام. آمار حوزه بسیار گسترده ای است و ما هیچوقت ادعا نمی کنیم که به تمام روشهای آماری تسلط داریم. هر جا که ندانیم به صراحت می گوییم نمیدانیم برای اینکه نمی خواهیم وقت ارزشمند دانشجویان را بگیریم و هر جا هم که بدانیم سخاوتمندانه در حال ارائه اطلاعات هستیم.
   شما که آمارگر هستید بیایید و در ذیل آن سوالاتی که ما گفتیم نمی دانیم، جواب بدهید.

 14. سلام
  وقتی یک سری از داده ها عددی هستند و یک سری توصیفی ، در این حالت رگرسیون چطور باید انجام داد ؟
  چون من رگرسیون هایی که دیدم به این صورت بوده که همه ی داده ها از جنس عدد بودند
  آیا میشه به رابطه ای دست یافت ؟
  ممنونم

  1. سلام. در این حالت رگرسیون امکان پذیر نیست. پیش شرط اولیه رگرسیون نرمال بودن داده ها است.

 15. سلام. میشه نحوه وارد کردن داده ها برای احتساب qui square را توضیح دهید؟ بنده دو متغیر دارم. یکی اساتید و دیگری دانشجویان

  1. سلام. مفصل است. انشاءالله در آینده روی سایت خواهیم گذاشت. می توانید سفارش تهیه فایل ورود داده را به ما بدهید. در واتس آپ ارتباط بگیرید.

 16. با سلام و تشکر
  مشکل من اینه که بعد از اینکه داده هارو وارد میکنم توی نتایج عداد اعشاری درست در نمیاد مثلا باید بشه 25.0852 نشون میده 25.0000 .
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. احتمالا spss با یکی از برنامه های شما تداخل داره یا تغییرات خاصی در آن اعمال کرده اید. نسخه 22 را نصب کنید.

 17. سلام
  هر آنِ تان برای از هیاهو
  در ابتدا بی نهایت سپاسدارم از این که بی چشمداشتی به پرسش های اشخاص در استیصال پاسخ می دهید و در بیکران انسانیت برای خود جایگاهی یافته اید.
  پرسشی دارم از حضورتان.
  من پرسشنامه ای با مقیاس افتراق معنایی طرح کرده ام و داده ها را نیز به دست آورده ام اما حال نمی دانم که این داده ها را به چه نحوی وارد نرم افزار SPSS کنم.
  سپاسگزار خواهم بود مرا راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام. سپاس بیکران از لطف و عنایت شما. احتمالا شما با دکتر علی شریعتی مزینانی نسبتی دارید که چنین فصیح و زیبا می نویسید.
   آموزش نحوه ورود داده را تا حدی که مقدور بوده در این صفحه آورده ایم. اگر مایل باشید می توانیم با توجه به پرسشنامه و آزمون های آماری، فایل ورود داده در اکسل یا در spss را برای شما طراحی و ارسال کنیم. با همکارمان خانم دهقان در واتس آپ ارتباط بگیرید.
   پیروز باشید و مستدام

   1. سلام
    شب تان بی تلاطم
    سپاس از تحسین تان.
    سپاسی فراتر از تصور برای صرف زمان و توجه تان.

 18. سلام خسته نباشید
  من برای پایان نامه دوره کارشناسیم دو پرسشنامه توزیع کردم که هر دو با طیف لیکرت درجه بندی شده اند
  برای محاسبه پایایی، داده های پرسشنامه ها رو به طور جداگانه وارد spss کردم
  حالا برای محاسبه فصل ضریب پیرسون نمیدونم چطور باید داده های هر دو پرسشنامه رو با هم وارد کنم.
  اگر میشه راهنمایی کنید ممنونم.

  1. سلام. اگر حجم نمونه و جامعه دو پرسشنامه یکسان نباشد نمی توان همبستگی گرفت.
   اگر حجم نمونه و جامعه یکسان باشد می توان سوالات هر دو پرسشنامه را در امتداد هم در اس پی اس اس وارد نمود.

 19. سلام
  در موضوع تاثیر نظارت و راهنمایی بر عملکرد شغلی معلمان در چهار مولفه ……. از کدام روش های آماری باید استفاده کرد و برای تحلیل چه مواردی باید انجام بشه

  1. سلام. سوال شما کلی است. پس از ارسال پرسشنامه و فرضیات در واتس اپ با همکار ما ارتباط بگیرید.

 20. سلام. من spss رو به درستی رو ویندوز 10 نصب کردم. اما محاسباتم اشتباه در میاد.برای واریانس، میانه، مینی موم و….. صفر میاره. قبلا رو ویندوز 10 کار می کرد…. میشه راهنمایی کنید مشکل از کجاست

  1. سلام. اینکه همه را صفر جواب میده نشان دهنده اول اشکال در داده ها و عدم امکان شناسایی آنها است {به دلیل کاراکتر خاص یا کیبرد خاص}. یا اشکال در نرم افزار.
   داده ها را به اکسل منتقل و آنجا روی داده ها کار کنید ببینید آنجا هم مثلا جمع داده ها را انجام میدهد؟ یا نمودار برای آنها رسم می کند؟

  2. سلام منم مشکل عجیب شما رو دارم
   تونستید مشکلتون رو حل کنید؟ اگه بله ممنون میشم به من هم بگید

 21. با عرض سلام من 4نوع پرسشنامه دارم که دانش آموزان و والدینشون پر کردن الان نمی دونم چطور اینا رو وارد spss کنم هر پرسشنامه رو تو فایل چدگانه سیو کنم و وارد کنم
  ؟لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. بله. هر پرسشنامه را می بایست جداگانه در یک فایل spss وارد کنید. دو نوع پرسشنامه متفاوت را نمی شود در یک فایل اس پی اس اس وارد کرد.

 22. سلام، خدا قوت
  ممنون از اینکه بی منت و چشم داشت به سؤالات مختلف پاسخ میدید؛
  یه سؤال داشتم از خدمتتون، من یه پرسشنامه دارم که 5 تا سؤال داره. 2 سؤال اول طیف لیکرته و میدونم که برای گزینه خیلی زیاد عدد 5 و همین طور به ترتیب تا گزینه بی نظر عدد 1 رو وارد کنم، ولی 3 سؤال بعدی پرسشنامه ام طوری هستش که پاسخگو باید از 0 تا 10 اونها رو ارزشگذاری کنه و نمره بده. حالا میخاستم ببینم برای ورود اطلاعات و داده ها به spss جهت تعیین آلفا کرونباخ باید جواب سؤالات 3 تا 5 ام رو که از 0 تا 10 هستش به همون صورت یعنی 0 تا 10 وارد کنم یا نیازه اونها رو تبدیل کنم تا شبیه پاسخ های طیف لیکرت بشه؟ مثلا برای امتیازات 10 و 9 عدد 5(معادل خیلی زیاد در طیف لیکرت)، امتیازات 8 و 7 عدد 4 و … رو در نظر بگیرم؟
  متشکرم

  1. سلام. به همان صورت 0 تا 10 وارد spss کنید. منتها هنگام گرفتن خروجی آزمون پایایی، این سوالات را جداگانه باید اقدام کنید و با سوالات طیف لیکرت معمولی انتخاب نشود.
   آموزش ویدئویی آلفای کرونباخ :
   https://www.spss-iran.com/product/cronbach-alpha/

 23. با سلام
  میخواستم بست ی مشاوره تلفنی شمارو سفارش بدم که که قید شده بود قبل از سفارش با واتس اپ مشکلمون رو باهاتون در میون بذاریم و الن متاسفانه امکانش نیست
  چیزی که من الان به شدت بهش نیاز دارم یک متخصص اس پی اس اس هست حتی مهندسین نرم افزاری که بهشون مراجعه کردم مشکل من رو حل نکردن
  مشکل من این هست که
  من برای اولین بار که این نرم افزار رو احتیاج داشتم از سایت شما دانلودش کردم اینکه متناسب با بیت ویندوزم باشه رو هم در نظر گرفتم
  اما وقتی با داده ای استادمون سر کلاس امار بهمون دادن کار میکنم بعضی از خروجی ها رو بهم صفر میده مثلا
  Standar deviation va variance
  توی داده ی دیگه ای این دوتا صفر نمیشن اما مثلا

  standard error صفر میشه
  همه ی بچه ها با همین داده ها نتایج مشابه استاد رو به دست میارن فقط واسه من اینطور میشه حتی رفتم سی دی این نرم افزار رو خریدم دوباره نصبش کردم اما مشکلم رو حل نکرد
  ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و مشکل من رو خوندید

  1. سلام. احتمالا مشکل از فونت هاي سيستم شماست. به عبارتي SPSS فونت ها رو نميخواند و به صورت صفر نشان می دهد.
   بهرحال راه حل را هر وقت یافتید لطفا در اینجا به اشتراک بگذارید.

   1. سلام راه حلی فعلا پيدا نكردم اما ورژن 25 رو نصب كردم و كار ميكنه ولي دوست دارم بتونم اين مشكل فونت كه شما ميفرماييد رو بتونم براي ورژن 22 سر در بيارم

 24. سلام به شما و دست اندرکاران شرکت ، از اینکه میبینم به زیبائی هرچه تمامتر نسبت به آموزش و یادگیری دانش پژوهان همت میگمارید کمال تشکر و قدردانی را دارم و امیدوارم که دانش پژوهان و علاقه مندان رشته هائی که با تحلیل و بازکردن مطالب همواره سروکاردارند بتوانند خود اقدام به بازگشائی و تحلیل موضوعات دست پیدا کنند تا راهی گردد برای آموزش و یادگیری دیگر علاقه مندان دروسی همچون اقتصاد ،ریاضیات و آمار. متشکرم

  1. سلام و با تشکر بسیار از ارسال بازخورد. سعی داریم در این رشته کاری نهایت تمرکز خود را داشته باشیم تا به همان هدفی که شما گفتید برسیم.
   هر گونه پیشنهاد و انتقاد و نظری در جهت بهبود کار را از بزرگوارانی مثل شما پذیرا خواهیم بود.

 25. سلام

  من تو spss به یه مشکلی خوردم
  هر داده ای رو میزنم و آزمون نرمال بودن و یا حتی کلموگروف گرفتن
  asymp.sig. میشه صفر

  حتی از داده های توی یه کتاب زدم توی کتاب sig رو0.05 در آورده بود ولی من صفر درمیارم

  یعنی تو جدول کلمو گروف به ما عدد ممیزی نمیده

  1. سلام. نرم افزار دچار مشکل است و داده ها را به خوبی نمی شناسد. یا اینکه مشکل از طرف فونت های سیستم است. یا اینکه نرم افزاری در سیستم شما با SPSS تداخل داشته و بر آن اثر می گذارد.
   می توانید نصب نسخه بالاتر spss را نیز تست کنید.

 26. سلام و ارادت
  من با نسخه 20 نرم افزار spss کار می کنم و در وسط کار همه داده ها تبدیل شدن به علامت سوال
  و این خطا میاد.
  a fatal error has occurred and the client can no longer communicate with the server
  ضمنا حتی ذخیره هم نمیشه و همین خطا میاد.
  ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام. تجربه برخورد با چنین خطایی را نداشتم. ظاهرا نرم افزار خراب شده و در تداخل با نرم افزار دیگری روی سیستم شماست.
   از نصب خارج و مجدد نصب کنید

 27. سلام من دانشجوی ترم ۲ مقطع کارشناسی رشته آمار هستم
  با این وجود آیا اطلاعات لازم برای استفاده از نرم افزار spssرا دارم و می توانم از آن استفاده کنم‌؟
  چه مدت آموزش آن طول می کشد و برام سخت نیست ؟
  ممنون

  1. سلام همه رشته ای.
   در وقت بسیار مناسبی شروع کرده اید به یادگیری نرم افزار. ممکن است در آینده چنین فرصتی نداشته باشید. ضمن اینکه در اینده می توانید همزمان با یادگیری روشهای آماری، کار با نرم افزار را نیز انجام دهید که در نتیجه بسیار بسیار بیشتر آن روش را درک خواهید کرد. متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلان آمار نرم افزار کار نکرده اند!
   اصلا سخت نیست، بلکه از آموزشهای ویدئویی ما شروع کنید و حداقل تا مرحله ورود داده و آمار توصیفی با spss بروید جلو. از اکسل هم غافل نشوید و آمار توصیفی با اکسل را نیز کار کنید. همه این آموزشها در منو محصولات سایت هست.

 28. سلام من وقتی دارم پرسشنامه وارد میکنم مثلا مینویسم جنسیت کلا هرچیزی که فارسی بنویسم خطا میده که مقدار غیرقابل تحمل در محل سرور فعلی است چیکار کنم

  1. سلام. نام متغیرها بایستی انگلیسی یا فینگلیش باشد. و در بخش لیبل ها فارسی بنویسید.
   آموزش “نحوه ورود داده های پرسشنامه به spss” به صورت ویدئویی به این مساله پرداخته است، بگیرید و بدون فوت وقت کار خود را پیش ببرید: https://www.spss-iran.com/product/spss-data-entry/
   گاهی نیم ساعت فیلم کار با SPSS دیدن به اندازه یک هفته کتاب SPSS خواندن کارایی دارد.

 29. سلام من spssنسخه 22 دارم اظلاعاات وداده ها را در data ومتغیرها را در variableوارد کردم زبان سیستم هم فارسی کردم ولی همچنان خروجی که میگیرم کلماتم هم تو جدول ها هم زیر نمودار ها جابه جا میشه مثلا فوق لیسانس وبالاتر رو میکنه بالاتر وفوق لیسانس

  1. سلام. حدس میزنم مساله به این صورت است که جهت نوشته ها جابجا شده است و نوشته های فارسی در خروجی نرم افزار به صورت راست چین شده نیست.
   راه حل این است که وقتی خروجی را به ورد کپی کردید خروجی را، روی آن بخش فارسی، کلیک نموده و در تنظیمات نرم افزار ورد، جهت متن را از “راست به چپ” تعیین کنید تا متن به حالت درست خود درآید.

 30. سلام چرا وقتی داده ها را از اکسل وارد spss می کنم و آزمون t نمونه های مستقل را می خواهم انجام دهم با این اخطار مواجه می شوم؟
  Warnings
  The Independent Samples table is not produced.

  1. سلام. شیوه ورود داده ها در نرم افزار دچار اشکال است و spss خطا می دهد. به یکی از کتابهای spss مراجعه و طبق آن اقدام نمایید.

 31. سلام وقتتون بخیر من نرم افزار spssبرای مک بوک میخواستم.جایی نسخشو پیدا نمیکنم.میشه راهنماییم کنین

  1. سلام. اطلاع ندارم. لطفا هر وقت موفق به نصب شدید، اینکه چه نسخه ای و با چه شرایطی قابل نصب است را اطلاع رسانی نمایید در همین کامنت. سایر دوستان نیز اگر اطلاع دارند مطرح نمایند.

 32. باسلام
  ضمن تشکر از مطالب مفید و جامع سایت، بنده برای یک تحقیق آماری، پرسشنامه ای در قالب طیف لیکرت پنج سطحی شامل 19 سوال رو برای جامعه نمونه ای به اندازه 30 نفر ارجاع و تکمیل کردم و داده های بدست آمده از پرسشنامه رو بصورت امتیازات از یک تا پنج، برای هر 19 سوال به تعداد 30 نفر در spss وارد کردم. واریانس و انحراف معیار این داده هارو بااستفاده از Analaysis>Descriptive بدست آوردم منتها اکثرا انحراف معیار اعدادی در محدوده 0.8 تا 1.3 هستش و استادم تأکید داره که این مقادیر باید در محدوده 0.3 تا 0.5 باشند! لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایین که چکار باید بکنم.
  با سپاس

  1. سلام. خواهش
   بهرحال اینها نتیجه آنالیز داده ها و محاسبه انحراف معیار داده ها است و نمیشه کاری کرد. خروجی را به استاد نشان دهید.
   قاعدتا شما بایستی فرضیه داشته باشید و آنرا با کمک SPSS آزمون کنید و هیچکس با اعداد انحراف معیار نتیجه گیری خاصی انجام نمی دهد

 33. با سلام من برای پرسشنامه پایان نامم باید از این نرم افزار استفاده کنم ولی اصلا نمیدونم چطور باید داده هارو وارد این نرم افزار کرد
  رشته ام معماری هست و اصلا نمیدونم باید از چه ازمونی استفاده کنم
  مثلا پرسشنامه من 30 سوال چهار گزینه ای داره و جامعه اماریم 50 نفر هست . باید جواب تک تک سوالات این 50 نفر رو وارد نرم افزار کنم؟
  میخوام این اطلاعات به صورت نمودار نشون داده بشه
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام. بله. به همین جزئیاتی که گفتید بایستی داده ها تک تک در نرم افزار وارد شوند.
   این آموزش ویدئویی را خریداری نمایید: https://www.spss-iran.com/product/spss-data-entry/
   برای تحلیل داده ها نیز، می توانید با همکاران ما در واتساپ ارتباط بگیرید و پرسشنامه و مدل و فرضیات تان را بفرستید، تا هزینه و مدت زمان انجام تحلیل را خدمت تان اعلام کنند.

 34. سلام وقت بخیر، ممنون از سایت خوب و اطلاعات کاربردی اتون، سوالی خدمتتون داشتم که ذهنمو مشغول کرده تحلیلی انجام دادم مدل تحلیل مسیر، دو تا متغیر وابسته داریم که هم به صورت همزمان با متغیرها انجام دادم و هم به صورت جدا جدا، سوالام از خدمتتون اینه استاد راهنما عرض کرده یکی از وابسته ها رو میانجی کنید و بیس نظری هم نداره و نمیشه کواریانس هم گرفت که کدوم بر کدوم راطه دارند، آیا استفاده از رگرسیون و گرفتن مقدار r برای تقدم و تاخر و انتخاب یکی به عنوان وابسته اصلی کفایت میکنه یا از لحاظ علمی روش معقولی نیست و اگه نیست کدوم روش میتوان اینو تشخیص داد؟؟

  1. سلام. انتخاب نقش متغیرها در تحقیق بسته به مبانی نظری و پیشینه ی تحقیق داره

 35. سلام وقت بخیر، میشه لطفا مطالب مربوط به تحلیل سنجه های تکرار شده را برام بفرستید یا راهنمایی کنید از چه کتابی بگیریم

 36. با سلام.
  تشکر می کنم از توضیحات خوب و نشر علمتون. خدا خیرتون بده.
  سوالی دارم از محضرتون.
  اگه بخوایم در نمودار هیستگرام یک لاین رفرنس ایجاد کنیم، باید چه مراحلی رو طی کنیم؟
  و اینکه اگه بخوایم نمودار دایره ای رو به صورت تیکه ای و همراه با درصد بکشیم چگونه باید عمل کنیم؟
  ممنون میشم کمک کنید.

 37. سلام و عرض ادب
  مسیر استاندارد کردن پرسشنامه را می فرمایید.
  یه پرسشنامه 28 سؤالی دارم با 900 نمونه جمع آوری شده. میخواهم نرم (هنجار) این پرسشنامه را به دست بیاورم. ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید که مسیر این کار در spss کجاست و اینکه برای نرم کردن چه چیزهایی باید خروجی داشته باشم.

  1. سلام.
   روایی محتوا. روایی لاوشه. بررسی وضعیت سوالات . روایی سازه (تحلیل تاییدی و اکتشافی)
   روایی محتوا و لاوشه توسط خبرگان انجام میشه.
   بررسی وضعیت سوالات و روایی سازه برای 900 نفر با نرم افزار اس پی اس اس و پی ال اس {www.smartpls.ir} قابل انجام است.

  1. سلام. این جدول، عملا ترکیبی از چندین خروجی نرم افزار SPSS است و به یکباره چنین خروجی نرم افزار تولید نمی کند. جدول فراوانی و آزمونهای z و تی استیودنت را بایستی بر روی داده های خود به پیاده کنید.

 38. سلام وقت بخیر .من در ارشد درس روشهای آماری دارم با نرم افزار spss اصلا تو دوره کارشناسی با این نرم افزار کارنکردیم آموزش از ابتدا ورود داده ها و تحلیل هم دارید؟

  1. سلام. بله. آموزش ویدئویی دقیقا با همین عنوان ورود داده داریم: https://www.spss-iran.com/product/spss-data-entry/
   بعد از آن آموزش های آماره های توصیفی، آلفای کرونباخ، نرمال بودن و حتی تحلیل عاملی اکتشافی را می توانید تهیه نمایید. در آموزش ها سعی کردم با زبانی ساده، مطلب را برسانم.

 39. سلام
  وقتتن بخیر ، بینهایت ممنونم برای فایل بدون نقص spss. به لطف شما و آموزش کامل طریقه نصب تونستم اون رو نصب کنم. من دانشجوی خارج از کشور هستم و منو از پرداخت حدود 7 یورو نجات دادین. خداوند خیرتون بده و براتون آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.

 40. سلام
  وقتی می خوام فایل اکسل را وارد spss 26 کنم می نویسه فایل ظاهرا خالی هست. در صورتی که خالی نیست
  روی دکستاپ هم آوردم بازم هم همون خطا را داد.

  1. سلام. اسم فایل فارسی نباشد، و فرمت داده ها در اکسل بایستی به صورت جنرال یا نیومرال (عددی) باشد و کاراکترهای نادرست نداشته باشد. مثلا بعضی ها به جای ممیز که علامت آن . است از از / استفاده می کنند.

 41. سلام وقت بخیر برای من قسمت خروجی رو نمایش نمیده و صفحه اصلی که حالت شطرنجی باید باشه نیست از ورژن 16 استفاده میکنم برای رفع مشکل چیکار میتونم بکنم؟

  1. سلام. باید بررسی کنید که آیا نرم افزار سالم است یا نیاز به نصب نسخه جدیدتری دارد یا خیر.
   اگر سیستم تان خیلی قدیمی نیست، این نسخه قدیمی را Uninstall و نسخه 26 را نصب کنید.

 42. ما یک تیم هستیم که روی یک سامانه کار میکنیم یکی کاور ویدیو میزه یکی ویدیو میگیره یکی سناریو مینویسه یکی سئو کار میکنه یکی مقاله مینویسه و ما میخایم سهم هر کسی رو بتونیم جدا از این کارها محاسبه کنیم که مثلا اگه ویدیو کم سین خورد مشکل از طراحه از فیلم برداره ازونیه که کپشن نوشته یا از کی؟ همچین چیزیو میخایم بتونیم اندازه گیری کنیم میتونید راهنماییم کنید؟

 43. سلام وقت بخیر
  آیا از spss برای داده های پانل میشه استفاده کرد؟ من آموزشی در این سایت ندیدم
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه