نرم افزار Expert Choice و انجام تحليل سلسله مراتبي(AHP)

نرم افزار اکسپرت چویس چیست؟

نرم افزار Expert choice   (اکسپرت چويس) نرم افزاري براي انجام تحليل سلسله مراتبي يا AHP  و مقايسات زوجي مي باشد و در جهت تصميم گيري و تصميم سازي در اکثر علوم از جمله در علم مديريت بکار مي رود.

این نرم افزار تنها نرم افزاری است که به صورت اختصاصی در کشورمان ایران، برای انجام روش تحلیل AHP به کار می رود. بنابراین هر فردی که مایل است تحلیل ای اچ پی و تجزیه و تحلیل پرسشنامه های مقایسات زوجی را به انجام برساند و در پایان نامه یا مقاله خویش به کار بگیرد، به این نرم افزار نیاز دارد.

این مرکز آماری به غیر از این وب سایت، دارای وب سایت دیگری نیز می باشد که در آن از سير تا پياز تحليل سلسله مراتبي (فازي يا غير فازي) و آموزش انجام آن با نرم افزار اکسپرت چويس، نحوه طراحي پرسشنامه AHP  ، مقالات آموزشي و نحوه مشاوره گرفتن را گفته ایم:

تحلیل AHP با نرم افزار اکسپرت چویس

روش AHP چیست؟

چنانچه مایلید بدانید روش AHP که مخفف فرآیند تحلیل سلسله مراتبی است، چیست و این روش را با یک مثال ساده و روشن فرا بگیرید، این صفحه را مطالعه نمایید:  آموزش فرآیند AHP با یک مثال ساده

پرسشنامه های روش AHP به چه صورت هستند؟

در روش تحلیل سلسله مراتبی، پرسشنامه ها کاملا متفاوت با پرسشنامه های رایج SPSS می باشند. در پرسشنامه های ای اچ پی عوامل و معیارها به صورت زوجی و دو به دو مقایسه می شوند و این پرسشنامه ها با حجم نمونه کم (معمولا کمتر از 10) در اختیار خبرگان قرار می گیرد تا به آن پاسخ گویی نمایند.

نتایج اظهار نظرات خبرگان و پرسشنامه ها در نرم افزار اکسپرت چویس ثبت شده و تحلیل مربوطه (شامل رتبه بندی عوامل و انتخاب بهترین گزینه) به دست می آید.

چنانچه مایلید قالب استاندارد پرسشنامه ahp را داشته باشید و طبق الگوی آن نسبت به طراحی پرسشنامه اقدام نمایید این صفحه را ملاحظه نمایید:  پرسشنامه AHP

چطور داده های پرسشنامه AHP را وارد نرم افزار کنیم؟

پیش فرض این نرم افزار تنها یک پاسخگو و خبره است. چنانچه با این نرم افزار آشنا هستید و با یک پرسشنامه مشکلی ندارید، اما می خواهید بدانید که چطور باید داده های چندین پرسشنامه مقایسات زوجی را وارد نرم افزار EC کنید، صفحه نحوه ورود داده های چند پرسشنامه به اکسپرت چویس را ببینید. این آموزش به صورت فیلم می باشد.

انجام تحلیل فصل پایان نامه با روش AHP

اما به عنوان مجموعه ای تخصصی که دارای نماد اعتماد الکترونیک می باشد، آمادگی قبول سفارشات تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس را داریم. از مرحله طراحی پرسشنامه تا ارائه فصل چهارم پایان نامه یا مقاله با شما هستیم.

چنانچه در خصوص خدمات آماری ما سوالی دارید، به ما واتساپ بزنید.

آموزش جامع، گام به گام و ویدئویی نرم افزار Expert Choice و روش AHP

اگر به دنبال یادگیری نرم افزار اکسپرت چویس و انجام روش ای اچ پی (تحلیل سلسله مراتبی) با آن هستید، در دریافت آموزش ویدئویی زیر تردید نکنید! از مرحله نصب نرم افزار و طراحی پرسشنامه تا مرحله نگارش فصل 4 پایان نامه، طی 8 گام ، روش ahp در نرم افزار اجرا شده و نتایج تحلیل و ارائه شده است:

5/5 - (7 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫33 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت به خیر

  لطفا درباره سوال زیر راهنمایی فرمایید
  پس از شناسایی معیارها و رتبه بندی آنها از طریق روش AHP از چه روشی در خصوص تعیین ارتباط بین معیارها بایستی انجام شود ؟

  1. سلام. بعد از رتبه بندی معیارها با روش تحلیل سلسله مراتبی، برای بررسی ارتباط بین معیارها می توان از آزمونهای آماری زیر استفاده نمود: همبستگی، رگرسیون، مدل سازی معادلات ساختاری.
   البته توجه شود که بررسی ارتباط نیاز به پرسشنامه دیگری غیر از پرسشنامه ahp دارد.

  1. سلام. از صفحه کار نرم افزار اکسپرت چویس فقط پرینت اسکرین می شود گرفت. خروجی به ورد ندارد.

 2. سلام و عرض ادب
  بنده برای پایان نامه کارشناسی ارشد که به روش ahp است بدین صورت که رتبه بندی وزنی رو از spss انجام و سپس با انتخاب گزینه های مهم و وارد کردن اون به expert choice رتبه بندی نهایی انجام میشه که در واقع از تلفیق دو نرم افزار spss و سپسexpert choice استفاده می کنم. در جلسه دفاع از پروپوزال توصیه شده تا تنها از expert choice استفاده کنم.
  طی تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که اگه فقط از expert choice استفاده کنم باید پرسشنامه رو کم کنم چون نرم افزار جواب نمی دهد و این کار ارزش پایان نامه رو کم میکنه.

  به نظر شما راه حل چیه و چه جوابی در این رابطه باید ارایه بدم؟
  بابت اطاله کلام پوزش میخوام

  1. سلام. پیش فرض نرم افزار اکسپرت چویس یک پرسشنامه است. اما با تنظیمات لازم در نرم افزار می توانید هر تعداد که مایلید پرسشنامه ahp را در آن وارد کنید (البته حجم نمونه روش ahp معمولا کمتر از 15 است). برای آموزش نحوه ورود چند پرسشنامه در expert choice این لینک را در سایت ویزه این نرم افزار ببینید: آموزش ورود چند پرسشنامه در ahp
   بهتر است محصول آموزش کامل نرم افزار اکسپرت چویس را بخرید که نمونه فصل 4 پایان نامه و تحلیلها را نیز داشته باشید.

 3. با سلام
  می خواستم سوال کنم آیا پرسشنامه های زوجی AHP نیاز به بررسی پایایی و روایی دارند؟

  1. سلام. نه نیاز ندارند. بلکه به جای آن از نرخ ناسازگاری استفاده می شود. در این سایت صفحه نرخ ناسازگاری را مطالعه داشته باشید. مفصل مساله پایایی تشریح شده است: http://www.expertchoice.ir

 4. با سلام.
  تفاوت روش AHP با روش مقايسات زوجي چيست؟
  آيا با نرم افزار SPSS امكان انجام رتبه بندي وجود دارد؟

  1. سلام. 1- روش AHP از مقایسات زوجی استفاده می کند. نکته اینجاست که برخی روشهای دیگر مثل ANP نیز از مقایسات زوجی استفاده می کنند. بنابراین روش مقایسات جزئی تکنیکی است که مورد استفاده AHP قرار می گیرد (در پرسشنامه) و قابل قیاس با AHP نیست.
   2- با نرم افزار SPSS به کمک آزمون رتبه بندی فرید من می شود رتبه بندی انجام داد. اما در پرسشنامه مرتبط با این روش، مقایسه های زوجی وجود ندارد.

 5. سلام خسته نباشید. من برای تحقیق پایان نامه نیاز دارم اهمیت معیارها و زیر معیارهای شهر اکولوژیک رو از طریق سوال از کارشناسان جویا بشم. میخواستم ببینم AHP روش مناسبی هست؟ مقایسه دو دویی میخواستم. نیازی به اکسپرت چویس یا تحلیل عاملی ندارم؟

  1. سلام. بله روش AHP کاملا مناسب است برای رتبه بندی و اولویت بندی معیارها و زیر معیارها. از روش مقایسات زوجی استفاده می کند. تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس انجام می شود.
   این مورد ربطی به تحلیل عاملی ندارد.

 6. سلام
  من چنتا معیار و زیر معیار دارم ولی گزینه ندارم و میخوام اهمیت و وزن اونهارو بهم نشون بده با اکسپرت چویس میشه انجام داد؟

 7. ببخشید من سوال داشتم
  می خواستم بدونم روش منطق فازی (منطق فازی روش TSK) رو میشه تو نرم افزار SPSS انجام داد؟

  1. ندیدم و یا نشنیدم که در spss با روش فازی کار شود. در اکسپرت چویس نیز روش AHP فازی قابل انجام نیست.

 8. سلام عنوان پایان نامه من مکان یابی دفن پسماند هست ،برای وزن دهی به معیارها به صورت کارشناسی ایا براساس اهمیت و ارزشی که ان معیار در مکان یابی دفن پسماند دارد بهش ارزش میدهیم یا اینکه براساس منطقه مورد مطالعه مثلا معیار شیب ،اگر منطقه ای کوهستانی نباشد اهمیت کمتری در مکان یابی دارد ؟

  1. سلام. در روش AHP همه این سوالات و پاسخ آنها به خبرگان واگذار می شود تا با توجه به تجربه و تخصصی که دارند، ارزیابی کنند و به معیارها امتیاز بدهند. این امتیاز در طی فرایند محاسبات روش AHP تبدیل به وزن هایی برای معیارها می شوند.
   آموزش ویدئویی و جامع روش ahp و نرم افزار اکسپرت چویس را از این آدرس دریافت نمایید {نمونه پرسشنامه و نمونه طرح سلسله مراتبی و نمونه تحلیل فصل 4 پایان نامه داخل این بسته آموزشی قرار دارد}:
   https://www.expertchoice.ir/product/learn-ahp/

 9. با سلام و احترام
  من از روش های AHP فازی و ویکور فازی برای وزن دهی و رتبه بندی معیارها باید استفاده کنم.
  اما تو کامنت ها دیدم که شما فرمودید از نرم افزار Expert Choice نمیتونم برای روش AHP فازی استفاده کنم.
  میشه راهنمایی کنید که برای این روش ها از چه نرم افزارهایی میتونم استفاده کنم؟

  1. سلام. برای AHP فازی نرم افزاری وجود ندارد. افرادی می آیند و محاسبات آنرا در اکسل یا در نرم افزار متلب انجام می دهند. البته کاری بسیار پیچیده است.
   اگر مایل بودید با همکاران ما از طریق واتساپ ارتباط بگیرید تا این تحلیل را برایتان انجام دهیم.

  2. سلام چرا وقتی زیر شاخص ها بیشتر از ده مورد باشه در برنامه اکسپرت چویس نرخ ناسازگاری مشخص نمیشه ؟

   1. سلام. در اصل به نظر بنده زیر شاخص به تعداد 10 مورد واقعا زیاد است و نبایستی استفاده شود. زیرا خطا هنگام پاسخ بشدت بالا می رود. بهرحال هنگام تصمیم گیری در روش AHP بایستی گزینه ها و حالات را محدود کنیم (مثلا با روش پرسشنامه های طیف لیکرت).
    اما در خصوص اینکه نرخ ناسازگاری نمی دهد نرم افزار مطمئن نیستم و قاعدتا نرم افزار بایستی نرخ ناسازگاری را اعلام کند. احتمالا چون داده های تمام سلول ها وارد نشده اند، نرخ ناسازگاری را اعلام ننموده است.

 10. سلام وقت تون بخیر
  من از سایت شما expert choice رو دانلود و بعدش نصب کردم. زمان سیستم رو گذاشتم همون تاریخی ک گفتید و…. وقتی میخوام مقایسه زوجی انجام بدم فونت هاش بهم میریزه و خوانا نیست حتی وقتی که همه موارد را انگلیسی تایپ کردم. باید چکار کنم؟

  1. سلام. تا بحال با چنین مشکلی روبرو نشدیم. احتمالا این برنامه با یکی از برنامه های سیستم شما تداخل دارد و گرنه ورود اطلاعات به خوبی در آن انجام می شود.
   روی سیستم دیگری برنامه را نصب و کار کنید

 11. سلام خسته نباشید
  من با روشی که فرمودید نرم افزار را نصب کردم ولی تمام آیکون های آن خاموش است و قابل استفاده نیست چکار کنم؟

  1. سلام. ابتدا از تعریف هدف و طرح سلسله مراتبی برای کار با نرم افزار اکسپرت چویس استفاده کنید. آموزش ویدئویی خوبی برای نحوه کار با این نرم افزار در منو محصولات این سایت داریم: https://www.expertchoice.ir/

 12. سلام با موضوع زیر باکدام روش و کدام نرم‌افزار استفاده شود بهتره
  تحليل و امكان سنجي تاسيس و راه اندازي پارك تراي اتلون ؟

  1. سلام. سوالی کلی طرح شده. این عنوانی که نوشتید، را با روش ahp و نرم افزار اکسپرت چویس می شود هم انجام داد.

 13. سلام وقت بخیر
  بنده پایان نامه ام درمورد نظریه دو عاملی هرزبرگ هستش که ۱۱ مولفه دارد, میخواستم ببینم چطوری میتونم براش یه پرسشنامه ahp طراحی کنم؟
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام. در خصوص روش AHP در سایت دیگرمان که به صورت تخصصی به روش تحلیل سلسله مراتبی پرداختیم، می توانید بسته آموزشی ویدئویی صفر تا صد AHP با نرم افزار اکسپرت چویس را تهیه کنید و وفق آن به راحتی کار را انجام دهید. قبل از آن نرم افزار اکسپرت چویس یا Expert choice را دانلود و نصب کنید. آدرس سایت:
   https://www.expertchoice.ir/
   اگر هم مایل بودید ما می توانیم کار طراحی پرسشنامه و انجام تحلیل را برایتان انجام دهیم (به ما واتساپ بزنید). با دریافت عامل ها و زیر عامل ها و گزینه ها، طراحی پرسشنامه تان انجام می شود.

 14. سلام و عرض خسته نباشید. می خواستم در مورد سوال ذیل راهنمایی بفرمایید.

  با استفاده از مدل AHP و سه معیار زمان، هزینه و نیروی انسانی، 5 مشکل اساسی یک شهر را اولویت بندی نمایید.
  ممنونم میشم پاسخ بدهید.

  1. سلام. در اولین گام لازم است یک طرح سلسله مراتبی ترسیم کنید که در بالای آن هدف باشد و بعد سه معیار اصلی و بعد نام 5 مشکل شهر را درج و اقدام به طراحی پرسشنامه برای پاسخگویی توسط خبرگان نمایید.
   بهترین کار برای شما تهیه آموزش جامع تحلیل AHP با نرم افزار اکسپرت چویس است از منو محصولات سایت تخصصی روش تحلیل سلسله مراتبی ما:
   https://www.expertchoice.ir/

 15. وقت بخیر. آیا راهی هست که بشه مستقیم از excel داده ها را وارد expert choice کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه