تعریف تحلیل عاملی اکتشافی در قیاس با تحلیل عاملی تاییدی

انواع تحلیل عاملی

تحلیل عاملی بر دو نوع است، تحلیل عاملی اکتشافی (Exploratory factor analysis یا efa) و تحلیل عاملی تاییدی (Confirmatory factor analysis یا cfa).

فیلم تعریف تحلیل عاملی و انواع آن

تعریف تحلیل عاملی اکتشافی یا efa

در تحلیل عاملی اکتشافی پژوهشگر درصدد کشف ساختار زیربنایی مجموعه نسبتا بزرگی از متغیرها است.در این روش پژوهشگر هیچ تئوری اولیه ای ندارد، بلکه مایل است عوامل دخیل در یک موضوع را که ممکن است پنهان باشند را شناسایی و کشف نماید. همچنین از این روش برای تلخیص مجموعه ای از متغیرها و داده ها استفاده می شود. در این روش، بر اساس همبستگی بین متغیرها، عامل های جدید شناسایی و معرفی می گردند.

تحلیل اکتشافی مي‌تواند ساختارساز، مدل ساز يا فرضيه ساز باشد. داده‌های اولیه مورد استفاده برای تحلیل عاملی، ماتریس همبستگی بین متغیرها است.

تعریف تحلیل عاملی تاییدی یا cfa

در تحلیل عاملی تاییدی همان گونه که از نام آن پیداست، ساختار عوامل و متغیرها از قبل مشخص و تعیین شده است و این روش، این ساختار را تایید یا رد می کند.

اگر به دنبال یادگیری تحلیل عاملی اکتشافی هستید،  توضیحات این بسته آموزشی را مطالعه و بخشهایی از فیلمهای آنرا ملاحظه نمایید:

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. سلام. لطفا سوالات و نظرات خود در خصوص اين مطلب را در همين بخش ديدگاه مطرح نماييد. از طريق ايميل از پاسخ ما مطلع خواهيد شد.
    براي جستجو در ميان کامنت ها از Ctrl + f استفاده نماييد.

  2. سلام… امکان هستش در یک پزوهش تحلیل عاملی تاییدی و اکتشافی را بهم انجام داد؟؟ از نظر روش و مفهوم مانند هم می باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتساپ کلیک کنید: