انواع تحلیل عاملی

تحلیل عاملی بر دو نوع است، تحلیل عاملی اکتشافی (Exploratory factor analysis یا efa) و تحلیل عاملی تاییدی (Confirmatory factor analysis یا cfa).

فیلم تعریف تحلیل عاملی و انواع آن

تعریف تحلیل عاملی اکتشافی یا efa

در تحلیل عاملی اکتشافی پژوهشگر درصدد کشف ساختار زیربنایی مجموعه نسبتا بزرگی از متغیرها است.در این روش پژوهشگر هیچ تئوری اولیه ای ندارد، بلکه مایل است عوامل دخیل در یک موضوع را که ممکن است پنهان باشند را شناسایی و کشف نماید. همچنین از این روش برای تلخیص مجموعه ای از متغیرها و داده ها استفاده می شود. در این روش، بر اساس همبستگی بین متغیرها، عامل های جدید شناسایی و معرفی می گردند.

تحلیل اکتشافی مي‌تواند ساختارساز، مدل ساز يا فرضيه ساز باشد. داده‌های اولیه مورد استفاده برای تحلیل عاملی، ماتریس همبستگی بین متغیرها است.

تعریف تحلیل عاملی تاییدی یا cfa

در تحلیل عاملی تاییدی همان گونه که از نام آن پیداست، ساختار عوامل و متغیرها از قبل مشخص و تعیین شده است و این روش، این ساختار را تایید یا رد می کند.

اگر به دنبال یادگیری تحلیل عاملی اکتشافی هستید،  توضیحات این بسته آموزشی را مطالعه و بخشهایی از فیلمهای آنرا ملاحظه نمایید:

درباره ی سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by