تعريف سازه که متشکل از چند سوال پرسشنامه است

اینکه سازه یا مفهوم یا عامل چیست و چگونه از ترکیب چند سوال پرسشنامه بدست می آید، در این ویدئو تشریح شده است:

تعريف سازه که متشکل از چند سوال پرسشنامه است
play-rounded-fill
تعريف سازه که متشکل از چند سوال پرسشنامه است

تعريف سازه که متشکل از چند سوال پرسشنامه است

تعریف سازه یا مفهوم متشکل از چند سوال پرسشنامه

سازه مفهومی ذهنی است که در حالت معمولی قابل مشاهده نمی باشد. و ما برای مشاهده و سنجش آن، باید از مفاهیم متشکله آن استفاده کنیم.

مثلا «احساس خوشبختی» یک سازه است که در تحقیقات علوم انسانی مورد استفاده قرار می گیرد و در حالت عادی قابل مشاهده نیست. بلکه برای مشاهده و سنجش آن از مفاهیم تشکیل دهنده آن مانند احساس نشاط، احساس رضایت فردی، احساس سرزندگی و … استفاده می شود.

بنابراین برای اندازه گیری سازه ها (مفاهیم ذهنی) از ترکیب چند سوال پرسشنامه استفاده می شود.

ویدئوهای فوق بخشی از بسته آموزش ویدئویی زیر می باشد که می توانید با مراجعه به منو بسته های آموزشی این سایت نسبت به دریافت آن ( یا دریافت سایر آموزشهای ویدئویی ما ) اقدام نمایید:

۵/۵ - (۵ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا