تعريف جامعه آماری و نمونه آماري

در ویدئوی زیر تعریف جامعه آماری و نمونه آماری را ببینید و بشنوید:

تعريف جامعه آماری و نمونه آماري
play-rounded-fill
تعريف جامعه آماری و نمونه آماري

تعريف جامعه آماری و نمونه آماري

۱- تعریف جامعه

هر مجموعه از افراد یا اشیاء و … که برای مساله ای خاص مورد نظر باشند و حداقل دارای یک خصوصیت مشترک باشند، را جامعه می گویند. با حرف N نمایش داده می شود. در هر تحقیق قصد داریم تا نتایج تحقیق را از نمونه به جامعه آماری تعمیم دهیم {حبیب پور و صفری، ۱۳۹۴}.

۲- تعریف نمونه

تعداد محدودی از اعضای جامعه آماری است که بیان کننده ویژگی های اصلی جامعه باشد و با n نمایش داده می شود. نمونه آماری معرف جامعه بوده و نتایج حاصل از مطالعه ویژگی های آن قابل تعمیم به کل جامعه آماری می باشد {حبیب پور و صفری، ۱۳۹۴}.

تکنیک های انتخاب نمونه را نمونه گیری می گوییم.

برای مشاهده بسته آموزشی ویدئویی فوق یا سایر آموزشهای ویدئویی این مرکز آماری، به منو محصولات آموزشی مراجعه نمایید:

۵/۵ - (۶ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. سلام وقتتون به خیر

    جامعه پژوهش من دانش آموزان پایه نهم مدارس متوسطه استعداد درخشان شهر اراک هستند به نظر شما روش نمونه گیری خوشه ای روش صحیحی برای گرفتن نمونه گیری است . پژوهش من با روش آمیخته ( کیفی و کمی ) انجام می شود . ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

    1. سلام. اگر تعداد این مدارس زیاد نباشد و مثلا کمتر از ۱۰ تا باشد، به نظرم نمونه گیری طبقه ای بهتر است. هر مدرسه یک طبقه و از داخل آن، به تصادف نمونه هایی انتخاب گردد.

  2. سلام خسته نباشید موضوع پایان نامه من ریسک های تهاتر املاک هست برای پرسشنامه نمیدونم که جامعه آماری من چقدره . افرادی که مدیریت ساخت خوانده اند و مهندسین و وکلا و یا حتی کسانی که سواد ندارند ولی تهاتر کرده اند میتوانند به این پرسشنامه پاسخ دهند . جامعه آماری رو چجوری میتونم بفهمم ممنوم میشم راهنمایی کنید

    1. سلام. موضوع شما موضوعی تخصصی است و پرسشنامه را تنها افرادی می توانند پاسخ دهند که شرایطی داشته باشند. این شرایط را دقیقا بنویسید و به دنبال این افراد بگردید (مثلا تجربه تهاتر کردن، رشته های تحصیلی مرتبط، …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا