تعیین حجم نمونه

حجم نمونه با فرمول کوکران

در این صفحه می توانید حجم نمونه مورد نیاز پایان نامه یا تحقیق خود را با فرمول کوکران، یا با جدول مورگان محاسبه نمایید. همچنین می توانید فایل اکسل محاسبات و فایل ورد توضیحات کامل فرمول کوکران را از این سایت (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه) دریافت دارید. ضمنا جدول تعیین اندازه نمونه مورگان را در همین صفحه می توانید دانلود نمایید.

در اینجا در دو حالت: الف- حجم جامعه معلوم(یا حجم جامعه محدود) و ب- حجم جامعه نامعلوم (یا حجم جامعه نامحدود)، محاسبات تعیین حجم نمونه آماری با فرمول نمونه گیری کوکران ارائه می شود.

برای محاسبه حجم نمونه(اندازه نمونه)، کافیست حجم جامعه (N) و مقدار خطای قابل تحمل (d) را در جدول زیر درج، تا به طور خودکار، نتیجه فرمول کوکران نمایش داده شود. برای قراردادن مقدار خطا یا d نیز عددی ۰.۱ تا ۰.۰۱ را در بخش مربوطه درج نمایید (اکثرا از عدد ۰.۰۵ استفاده می کنند). بهتر است ابتدا ویدئوی آموزشی زیر را ببینید:

فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

البته چون در سایت این شرکت آماری قرار دارید، یک دقیقه اول این فیلم آموزش تعیین حجم نمونه را نادیده بگیرید 🙂

تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

چنانچه محاسبه حجم نمونه زیر در مرورگر شما مشاهده نمی شود نسبت به بروز رسانی مرورگر خود اقدام نمایید یا اینکه فایل اکسل چند سطر بعد را دانلود و در آن نتیجه محاسبه را ببینید. محاسبه اندازه نمونه به قرار زیر است:

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با: حجم نمونه کوکران

که در آن :

N: حجم جامعه    ؛    z: برابر ۱.۹۶     ؛     p=q=0.5    ؛       d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

 

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با:

حجم نمونه کوکران

که در آن :

z: برابر ۱.۹۶    ؛     p=q=0.5     ؛    d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

نکات مهم فرمول کوکران

 • در جدول فوق، نتیجه فرمول کوکران به طور خودکار محاسبه می شود و نیازی به فشردن اینتر نمی باشد. چنانچه در مرورگر شما محاسبات انجام نمی شود، از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس که بروز رسانی شده اند استفاده نمایید یا اینکه این فایل اکسل را دانلود نموده و در آن نتیجه محاسبات را ببینید: فایل اکسل محاسبه حجم نمونه کوکران
 • در صورتی که بهر دلیلی حجم نمونه شما مشخص شده است یا نمونه ها را کامل برداشت نموده اید و اکنون فقط مایلید با فرمول کوکران به آن حجم برسید، حجم جامعه را کمی تغییر دهید. یا اینکه ضریب خطا را در مقادیر مختلف بین ۰.۰۱ تا ۰.۱ تغییر دهید تا حجم نمونه مد نظر برسید. البته بهتر است از ابتدا با فرمول کوکران و سطح خطای ۰.۰۵ کار را اصولی پیش ببرید.

جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

در مواردی که واریانس جامعه یا درصد خطا را در اختیار نداشته باشیم می توانیم از  جدول معروف مروگان برای برآورد حجم نمونه استفاده نماییم.  این جدول در حالتی محافظه کارانه حجم نمونه را ارائه می دهد. جالب است بدانید در فرمول کوکران (ککران) که شیوه محاسبه حجم نمونه بر اساس آن در این برنامه آمده است، هنگامی که خطا یا d را برابر ۰.۰۵ قرار دهید و حجم جامعه معلوم باشد، به نتایج این جدول خواهید رسید و در اصل می توان گفت این جدول برای راحتی تصمیم تعیین حجم نمونه با خطایی قابل تحمل (۰.۰۵) و در حالتهای مختلف تهیه شده است.

برای دانلود فایل PDF این جدول: جدول نمونه گیری مورگان  را کلیک نمایید.

اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

حجم نمونه مبحثی در روش تحقیق است که می بایست با روش های علمی آماری به محاسبه آن بپردازید. زیرا مقدار خطا در نمونه گیری می بایست تحت کنترل باشد. لذا در تمام پایان نامه و تحقیقات شما با موضوع تعیین حجم نمونه سر و کار دارید.

چنانچه حجم نمونه را کم برآورد کنید، خطا افزایش یافته و نتایج تحقیق شما قابل اتکا نخواهد بود. از طرفی چنانچه حجم نمونه را زیاد برآورد کنید، هزینه قابل توجهی به هزینه های پایان نامه خود اضافه نموده اید که نفعی نداشته است و حتی ممکن است خود عاملی برای افزایش خطا باشد.

لذا برای بهره برداری دانشجویان، در این صفحه امکان محاسبه آنلاین حجم نمونه با درج مقادیر مختلف و در حالتهای مختلف قرار داده شده است.

نکته مهم اینجاست که منابع، مستندات و توضیحات تکمیلی را نیز شما نیاز دارید تا این بخش از فصل سوم پایان نامه خویش (یا پروپوزال) را به صورت کامل تکمیل نمایید. که در این زمینه نیز ما پیشنهادات خوبی برای شما داریم (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه).

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

حال که حجم نمونه مورد نیاز خود را محاسبه نمودید، پیشنهاد ما این است که برای دریافت مستندات، منابع و توضیحات تکمیلی (تایپ شده در فایل word)، بسته “صفر تا صد حجم نمونه” ما را خریداری و بلافاصله دانلود نمایید. فقط با پرداخت ۸ تومان می توانید هر آنچه در خصوص حجم نمونه لازم است را در پایان نامه یا پروپوزال خویش قرار دهید!!

در این بسته توضیحات و محاسبات و فرمولهای حجم نمونه در قالب فایلهای word و excel ارائه شده است:

توضیحات کامل تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران و مورگان

 

اگر مطلب را برای دوستان خود مفید می بینید، در شبکه های اجتماعی منتشر نمایید
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزار بی بدیل spss را به خوبی انجام دهم. تلگرام من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

5 دیدگاه در محاسبه آنلاین حجم نمونه کوکران با ویدئوی آموزش+ مورگان
 1. خیلی عالی و کامل . مرسی

 2. ممنون. استفاده کردم

 3. بسیار عالی و کاربردی
  خدا قوت
  👏👏👏

 4. مرسی. منبع مطالب تون را پیدا نکردم. باید در پایان نامه رفرنس بدم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • شانزده + 2 =

کليک کنيد: پاسخگويي تلگرامی