دانشجوي گرامي مراقب باشيد به خاطر چند درصد ارزانتر در دام افرادي که بدون خروجي گرفتن از نرم افزار (!!) تحليل آماري شما را انجام مي دهند نيفتيد!!!
در منوی محصولات این سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت مناسب در زمینه تحلیل آماری خواهید دید
آموزش های اینترنتی را از سایتهایی خریداری نمایید که پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات و امکان ارتباط با مدرس دوره در آنها وجود داشته باشد.
برای سفارش انجام تحلیل فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SPSS یا سایر نرم افزارهای آماری از طریق لینک پایین سمت چپ صفحات سایت برای ما واتس آپ بفرستید
سوالات خود در خصوص هر مطلبی که در سایت مطالعه می کنید را در بخش دیدگاه (در انتهای مطلب) درج نمایید تا به آن پاسخ دهیم. از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهید شد.
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 16 ساله است
خدمات اين شرکت آماري در چهارچوب قوانين و مقررات کشور و با هدف ارتقاي کيفيت پايان نامه ها و مقالات و تحقيقات علمي مي باشد. نمادهاي پايين صفحات سايت را ملاحظه نماييد
با کمک ما از خان هفتم تحصيل که همان پايان نامه است با قدرت عبور کنيد
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
تعیین حجم نمونه

.

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست

4- نکات مهم فرمول کوکران

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

{برو به فهرست}

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

در این صفحه می توانید حجم نمونه مورد نیاز پایان نامه یا تحقیق خود را با فرمول کوکران، یا با جدول مورگان محاسبه نمایید. همچنین می توانید فایل اکسل محاسبات و فایل ورد توضیحات کامل فرمول کوکران را از این سایت (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه) دریافت دارید. ضمنا جدول تعیین اندازه نمونه مورگان را در همین صفحه می توانید دانلود نمایید.

در اینجا در دو حالت:

الف- حجم جامعه معلوم (یا حجم جامعه محدود)    و

ب- حجم جامعه نامعلوم (یا حجم جامعه نامحدود)،

محاسبات تعیین حجم نمونه آماری با فرمول نمونه گیری کوکران ارائه می شود.        {برو به فهرست}

برای محاسبه حجم نمونه(اندازه نمونه)، کافیست حجم جامعه (N) و مقدار خطای قابل تحمل (d) را در جدول زیر درج، تا به طور خودکار، نتیجه فرمول کوکران نمایش داده شود. برای قراردادن مقدار خطا یا d نیز عددی 0.1 تا 0.01 را در بخش مربوطه درج نمایید (اکثرا از عدد 0.05 استفاده می کنند). بهتر است ابتدا ویدئوی آموزشی زیر را ببینید:

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

البته چون در سایت این شرکت آماری قرار دارید، یک دقیقه اول این فیلم آموزش تعیین حجم نمونه را نادیده بگیرید 🙂

{برو به فهرست}

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

در اینجا در دو حالت به محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران می پردازیم. حالت اول هنگامی که حجم جامعه آماری مشخص باشد و حالت دوم هنگامی که حجم جامعه آماری را ندانیم.       {برو به فهرست}

چنانچه محاسبه حجم نمونه زیر در مرورگر شما مشاهده نمی شود نسبت به بروز رسانی مرورگر خود اقدام نمایید یا اینکه فایل اکسل چند سطر بعد را دانلود و در آن نتیجه محاسبه را ببینید. محاسبه اندازه نمونه به قرار زیر است:

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با: حجم نمونه کوکران

که در آن :               {برو به فهرست}

N: حجم جامعه    ؛    z: برابر 1.96     ؛     p=q=0.5    ؛       d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با:

حجم نمونه کوکران

که در آن :      {برو به فهرست}

z: برابر 1.96    ؛     p=q=0.5     ؛    d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

4- نکات مهم فرمول کوکران

 • در جدول فوق، نتیجه فرمول کوکران به طور خودکار محاسبه می شود و نیازی به فشردن اینتر نمی باشد. چنانچه در مرورگر شما محاسبات انجام نمی شود، از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس که بروز رسانی شده اند استفاده نمایید یا اینکه این فایل اکسل را دانلود نموده و در آن نتیجه محاسبات را ببینید: فایل اکسل محاسبه حجم نمونه کوکران         {برو به فهرست}
 • در صورتی که بهر دلیلی حجم نمونه شما مشخص شده است یا نمونه ها را کامل برداشت نموده اید و اکنون فقط مایلید با فرمول کوکران به آن حجم برسید، حجم جامعه را کمی تغییر دهید. یا اینکه ضریب خطا را در مقادیر مختلف بین 0.01 تا 0.1 تغییر دهید تا حجم نمونه مد نظر برسید. البته بهتر است از ابتدا با فرمول کوکران و سطح خطای 0.05 کار را اصولی پیش ببرید.

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

در مواردي که واريانس جامعه يا درصد خطا را در اختيار نداشته باشيم مي توانيم از  جدول معروف مروگان براي برآورد حجم نمونه استفاده نماييم.  اين جدول در حالتي محافظه کارانه حجم نمونه را ارائه مي دهد. جالب است بدانيد در فرمول کوکران (ککران) که شيوه محاسبه حجم نمونه بر اساس آن در اين برنامه آمده است، هنگامي که خطا يا d را برابر 0.05 قرار دهيد و حجم جامعه معلوم باشد، به نتايج اين جدول خواهيد رسيد و در اصل مي توان گفت اين جدول براي راحتي تصميم تعيين حجم نمونه با خطايي قابل تحمل (0.05) و در حالتهاي مختلف تهيه شده است.     {برو به فهرست}

برای محاسبه آنلاین حجم نمونه خود وفق روش جدول مورگان : تعیین حجم نمونه با روش جدول مورگان  را کلیک نمایید.

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

حجم نمونه مبحثی در روش تحقیق است که می بایست با روش های علمی آماری به محاسبه آن بپردازید. زیرا مقدار خطا در نمونه گیری می بایست تحت کنترل باشد. لذا در تمام پایان نامه و تحقیقات شما با موضوع تعیین حجم نمونه سر و کار دارید.

چنانچه حجم نمونه را کم برآورد کنید، خطا افزایش یافته و نتایج تحقیق شما قابل اتکا نخواهد بود. از طرفی چنانچه حجم نمونه را زیاد برآورد کنید، هزینه قابل توجهی به هزینه های پایان نامه خود اضافه نموده اید که نفعی نداشته است و حتی ممکن است خود عاملی برای افزایش خطا باشد.

لذا برای بهره برداری دانشجویان، در این صفحه امکان محاسبه آنلاین حجم نمونه با درج مقادیر مختلف و در حالتهای مختلف قرار داده شده است.       {برو به فهرست}

نکته مهم اینجاست که منابع، مستندات و توضیحات تکمیلی را نیز شما نیاز دارید تا این بخش از فصل سوم پایان نامه خویش (یا پروپوزال) را به صورت کامل تکمیل نمایید. که در این زمینه نیز ما پیشنهادات خوبی برای شما داریم (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه).

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

حال که حجم نمونه مورد نیاز خود را محاسبه نمودید، پیشنهاد ما این است که برای دریافت مستندات، منابع و توضیحات تکمیلی (تایپ شده در فایل word)، بسته “صفر تا صد حجم نمونه” ما را از لینک زیر خریداری و بلافاصله دانلود نمایید. فقط با پرداخت 8 تومان می توانید هر آنچه در خصوص حجم نمونه لازم است را در پایان نامه یا پروپوزال خویش قرار دهید!!

در این بسته توضیحات و محاسبات و فرمولهای حجم نمونه در قالب فایلهای word و excel ارائه شده است:

تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران (مستندات و منابع)

{برو به فهرست}

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

برای درک کامل مفهوم حجم نمونه و شیوه محاسبه آن، لازم است دقیقا بدانید “جامعه آماری” و “نمونه آماری” چیست، که در اینجا آمده است. همین تعاریف با ذکر منبع و جزئیات بیشتر در این محصول آموزشی (بسته کامل تعیین حجم نمونه کوکران) آمده است.

تعریف جامعه آماری

جامعه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد و یا چیزهایی است که در یک یا چند صفت مشترک هستند.

مثال جامعه آماری

مثلا می خواهیم در 1396 تحقیقی در زمینه سنجش گرایش روستاییان 64-15 ساله استان تهران به مهاجرت انجام دهیم. در این تحقیق همه روستاییان ساکن روستا در استان تهران در سال 1396 که 64-15 سال سن دارند، جامعه آماری ما را تشکیل می دهند.

تعریف نمونه آماری

نمونه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد یا چیزهایی است که ویژگی ها و صفات جامعه آماری را دارا است و از جامعه آماری با روشهای احتمال و شانس انتخاب می شوند.

{برو به فهرست}

درباره حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزار بی بدیل spss را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

76 دیدگاه در محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران +فیلم آموزشی
 1. خیلی عالی و کامل . مرسی

 2. ممنون. استفاده کردم

  • در چه شرایطی اجازه داریم خطا را یک دهم در نظر بگیریم؟
   جامعه من گروه بسیار محدودی است و دسترسی به ۱۰۰ نفر هم به سختی مقدور خواهد بود. از طرفی حجم جامعه مشخص نیست. آیا میتوانم با خطای یک دهم، حجم نمونه را ۹۶ نفر در نظر بگیرم؟
   در این صورت نتیجه قابل اعتنا خواهد بود؟

   • سید مجتبی فرشچی 1 سپتامبر 2019 در 13:54 پاسخ

    بستگی به میزان دقت و حساسیت مورد نظر در کار شما دارد. با مشورت با استاد تصمیم بگیرید.
    یا اینکه سعی کنید به طریقی حجم جامعه را برآورد نمایید. چون در حالتی که حجم جامعه مشخص نیست بالاترین حجم نمونه برای شما حساب می شود.

 3. بسیار عالی و کاربردی
  خدا قوت

 4. نرجس حسن زاده 12 ژوئن 2017 در 00:34 پاسخ

  مرسی. منبع مطالب تون را پیدا نکردم. باید در پایان نامه رفرنس بدم

 5. با تشکر از زحمات شما – ممنون

 6. عرض سلام خدمت شما. یک سوالی برام پیش اومده وخیلی واجب ممنون میشم کمکم کنید. موضوع پایان نامه من تاثیر توانمندسازی کارکنان اداری یک بیمارستان بر رضایت شغلی وکیفیت خدمات هستش. جامعه آماری اول یعنی کارمندان اداری 60نفر هستن که با جدول مورگان 52نفر حجم نمونه شد. جامعه آماری دوم من که ارباب رجوع بیمارستان هستند نامحدود هستش. وبرای تعیین حجم نمونه این جامعه دوم همان نمونه به اندازه جامعه اول درنظر گرفتیم یعنی 52. تا تفاوت فاحشی بین حجم نمونه این دوایجاد نشه. توجیه این کار روبه صورت علمی کسی میتونه بهم بگه.

  • سید مجتبی فرشچی 1 جولای 2018 در 17:18 پاسخ

   سلام؛ جامعه های آماری تان از نظر تعداد با هم خیلی فرق دارند. به نظرم حتما باید حجم نمونه از ارباب رجوعان بیشتر باشد. پیشنهاد می کنم حجم نمونه ارباع رجوعان را حداکثر حجم نمونه فرمول کوکران یعنی 384 نفر در نظر بگیرید (یا حالتی که حجم جامعه نامشخص است که حداکثر همان عدد 384 را اعلام خواهد کرد).

 7. با سلام
  آیا امکان تعیین تعداد نقاط نمونه برداری نیز با این روش امکان پذیر است؟ به عنوان مثال تعیین تعداد نقاط نمونه برداری از یک رودخانه یا تالاب به منظور بررسی خصوصیات شیمیایی آب. ممنونم

  • سید مجتبی فرشچی 22 جولای 2018 در 15:29 پاسخ

   سلام؛ بله امکان پذیر است. اما این نوع تعیین حجم نمونه بیشتر برای رشته های علوم اجتماعی و پرسشنامه ها کاربرد دارد.
   این موارد نمونه گیری های خاص بهتر است از روشهای علمی تعیین حجم نمونه استفاده شود. زیرا هزینه آزمایشات گران است. گاهی از نرم افزار PASS در این موارد استفاده می شود.

 8. با سلام. ممنون از توضیحات خوبتون.
  میخواستم بدونم مقادیری که برای متغیر های z,p, q در نظر گرفته شده بر چه اساسی هستن؟ حتما باید حالت های مختلف داشته باشن که متغیر تعریف شدن دیگه… ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 4 آگوست 2018 در 18:18 پاسخ

   سلام؛ خواهش
   مقادیری که تعریف شده اند به نوعی جزء فرمول و روش کوکران هستند و 99 درصد محققان از همین مقادیر استفاده می نمایید. p و q برابر و مساوی 0.5 در نظر گرفته می شود. مقدار z هم که با ضریب اطمینان 95 درصد برابر 1.96 است.

   • خیلی ممنون بابت پاسخگویی شما
    ولی من هنوز متوجه نشدم چرایی این اعداد رو؟ طبق کتاب خاصی؟منبع مشخصی؟ تجربی؟

    • سید مجتبی فرشچی 5 آگوست 2018 در 21:26 پاسخ

     بله بر اساس منابع آماری و کتابهاست این اعداد. در محصول معرفی شده در این صفحه منابع نیز ذکر شده است.

 9. درود بر شما
  بسیار سپاسگذارم از ارایه مطالب مفید و همچنین توضیحات شما به کاربران.

 10. سلام و عرض ادب
  جامعه آماری بنده 296000 نفر میباشد و بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه 384 نفر است. میخواستم بدونم باید 384 پرسشنامه پخش کنم یا باید بیشتر پخشکنم و 384 پاسخنامه دستم برسه.

  • سید مجتبی فرشچی 1 سپتامبر 2018 در 04:31 پاسخ

   سلام؛ 384 سقف فرمول کوکران است. یعنی حتی اگر جامعه آماری شما سه برابر این هم باشد، باز هم همین تعداد نمونه را اعلام می کند. این نکته برای اطلاع بود.
   در خصوص سوال شما باید عرض کنم که معمولا درصدی از پرسشنامه ها به صورت نامناسب تکمیل می شوند یا اینکه پاسخ آنها عملا به دست تان نمی رسد یا اینکه باطل می شوند. بنابراین بهتر است ده پانزده درصدی بیشتر توزیع کنید تا همان 384 را دریافت نمایید

 11. باسلام مطالب مفیدی مطرح نمودیدباتشکر

  • سلام
   من جامعه اماریم ۳۵۰۰ نفر هستند برای تعیین حجم نمونه از چه فرمولی استفاده کنم تا تعداد نمونه ام کم شود تقریبا ۱۵۰ یا ۱۶۰ با استفاده از فرمول کوکران و جدول کرجسی تعداد نمونه ۳۵۰ شد که بسیار زیاد است من باید پرسشنامه پخش کنم و این تعداد نمونه برایم زیاد است
   پایان نامه های را می‌خواندم که با جامعه اماریشان از این بیشتر تعداد خیلی کمتری نمونه داشتند و با روش کوکران هم حجم نمونه را انتخاب می کردند چطوری؟
   من درصد خطا را اگر یک بگیرم تعداد نمونه می شود ۹۳
   در پایان نامه ایرادی ندارد درصد خطا را یک بزنیم چه ایرادی ممکن است بگیرند؟؟؟!!!!!

   • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:23 پاسخ

    سلام . با مشورت با استاد درصد خطا را یک دهم بزنید. اگر استاد قبول کند مشکلی نیست.
    ممکن است حجم جامعه آماری را زیاد برآورد کرده اید.

 12. سلام… مقدار خطا رو میتونیم 0.1 بگیریم؟ چه تاثیری روی تحلیل دارد؟ ایا در بسته مستندات و منابع خطا بین 0.05 تا 0.1 اشاره شده است؟

 13. سلام و عرض خسته نباشید
  زمانی که میخواهیم مطالعه نیمه آزمایشی روی بیماران انجام بدیم یعنی یه مداخله روانشناختی روی گروهی از بیماران انجام بدیم و دو گروه مداخله و کنترل داریم به چه شیوه ای حجم نمونه توسط کوکران محاسبه میشه؟
  ممنون میشم توضیح بدین

  • سید مجتبی فرشچی 26 سپتامبر 2018 در 22:10 پاسخ

   سلام. مساله انتخاب حجم نمونه در رشته های حوزه پزشکی با رشته های حوزه علوم اجتماعی تفاوت دارد. فرمول کوکران بیشتر در تعیین حجم نمونه روشهای علوم اجتماعی و کارهای پرسشگری میدانی کاربرد دارد. البته شاید شما هم بتوانید اینکه چند بیمار از جامعه بیماران باید انتخاب کنید را با فرمول کوکران بدست آورید. اما به نظر انتخاب حجم نمونه شما باید با هماهنگی استاد و با استفاده از فرمولهای ویژه تعیین حجم نمونه بر اساس توان آزمون و میزان خطا باشد.

 14. سلام موضوع پایان نامه من در مورد اثرات صدا بر سلامت شغلی و اختلال خواب کارکنان نیروگاه هست و 3 تا نیروگاه را میخوام با هم مقایسه کنم نیروگاه اولی 150نفر پرسنل دارد نیروگاه دوم100 و نیروگاه سوم 50نفر و کار با پرسشنامه هم انجام میشه /تعداد نمونه برای هر کدام رو چطور محاسبه کنم و چند تا میشه؟ ممنون میشم کمکم کنید.

  • سید مجتبی فرشچی 13 اکتبر 2018 در 17:16 پاسخ

   سلام. می توانید هر نیروگاه را یک طبقه در نظر بگیرید و از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید. حجم نمونه بدست آمده با فرمول کوکران را به نسبت تعداد پرسنل در هر نیروگاه بین نیروگاه ها تقسیم کنین.
   حجم نمونه را در همین صفحه سایت با فرمول کوکران حساب کنید

 15. سلام
  جامعه آماری من شرکت های پذیرفته شده در بور اوراق بهادار تهران هست و نحوه ی نمونه گیری سیتماتیک می باشد. ممنون در مورد نحوه ی تعیین اندازه نمونه و جمع آوری داده راهنمایی بفرمایید؟

  • سید مجتبی فرشچی 21 اکتبر 2018 در 16:31 پاسخ

   سلام. تعیین حجم نمونه بر اساس فرمول کوکران و با توجه به حجم جامعه در همین صفحه سایت قابل انجام است.
   جمع آوری داده های بورزسی می تواند کاری بسیار سخت و زمان بر باشد. از نرم افزار رهاورد نوین یا نرم افزارها و سایت های سازمان بورس اوراق بهادار تهران استفاده می شود. به احتمال قوی محاسباتی نیز بر روی داده ها لازم است در اکسل انجام شود تا به متغیرهای مد نظر خود برسید.

 16. با عرض سلام و خسته نباسید
  موضوع پایان نامه من سلامت روان و امید به زندگی زنان و مردان شاغل در یکی از ادارت با جامعه آماری 423 نفر که 305 نفر مرد و 118 نفر زن می باشد که با فرمول کوکران 201 نفر تخمین زده شده . سهم مردان و زنان چطور تخمین زده می شود. با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 21 اکتبر 2018 در 16:33 پاسخ

   سلام.. حجم جامعه را به صورت کلی در فرمول کوکران وارد و حجم نمونه کلی را بدست آورید. سپس به تناسب جمعیت مردان و زنان، حجم نمونه را به مردان و زنان تخصیص دهید.

 17. سلام
  جامعه اماری بنده 400 نفر هستش که با روش مورگان و کوکران محاسبه میگنم دقیق حجم نمونه نصف جامعه اماری میشه….چیزی حدود 196 نفر!!؟ بنظرتون درسته؟!

  • سید مجتبی فرشچی 10 نوامبر 2018 در 00:14 پاسخ

   سلام. درسته و این نتیجه فرمول کوکران و جدول مورگان است و اگر از این روش نمونه گیری بخواهید استفاده کنید چاره ای نیست.
   مگر اینکه از سایر روشهای تعیین حجم نمونه استفاده کنید که پیچیده است.

 18. سلام
  چنانچه قصد ما بررسی نظر مردم در خصوص خدمات و جامعه ما کل مردم کشور باشد (یعنی 81000000)، نمونه 385 تایی با خطای 0.05 قطعا کفایت نمیکند. با خطای 0.01 نمونه به 81000 میرسد، آیا این تعداد کفایت میکند؟

  • سید مجتبی فرشچی 20 نوامبر 2018 در 13:10 پاسخ

   سلام. یک بار دیگه محاسبه آنلاین را انجام دهید با خطای 0.01 . آنطور که من نگاه کردم می شود 9603 تا نمونه.
   روش نمونه گیری از کشور باید حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و طبقات و یا خوشه هایی برای آن در نظر گرفته شود (بر اساس آمارها و طبقه بندی هایی).

 19. بله
  سپاسگزارم

 20. اگر میشه لطف کنین راهنماییم کنین. تعداد پرسشنامه هایی که وارد spss میکنیم باید دقیقا به همان تعدادی که فرمول کوکران یا جدول مرگان مشخص کرده باشه یا میتونیم بیشتر وارد کنیم مثلا اگر براساس فرمول ما باید 150 تا نمونه داشته باشیم باید دقیقا 150 نمونه وارد کنیم یا میتوانیم برای جلوگیری از ریزش تعدادی اضافی وارد کنیم مثلا 10 یا 20تا.
  اگر دقیقا به تعداد فرمول، نمونه وارد کنیم تکلیف ریزش چه میشود؟ اگر چند پرسشنامه به دلیل مشکل داشتن حذف بشوند عیبی ندارد؟

  • سید مجتبی فرشچی 29 نوامبر 2018 در 20:05 پاسخ

   طبیعی است که هنگام تکمیل پرسشنامه ها برخی از آنها بازگشت ندارند یا اینکه ناقص تکمیل شده و باید باطل گردند. بنابراین بهتر است حدود 10 درصد حجم نمونه را بیشتر در نظر بگیرید که این مساله را پوشش بدهد. اگر در نرم افزار spss چند تا پرسشنامه بیشتر از حجم نمونه وارد کنید اشکالی ندارد اما اگر کمتر شود ممکن است استاد ایراد بگیرد. بستگی به استاد شما دارد.

 21. سلام .جامعه اماری من 5000نفر است وحجم نمونه 70نفر .چطور می تونم این کار را انجام دهم

  • سید مجتبی فرشچی 4 دسامبر 2018 در 20:21 پاسخ

   سلام. حجم نمونه را باید به دست آورید. از قبل که نمی دانید!
   جامعه آماری و میزان خطا را وارد فرمول کنید تا حجم نمونه بدست آید

 22. بسیار عالی
  سپاسگذارم از زحماتتان

 23. با سلام .بنده در حال تحویل پروپوزالم هستم.جامعه آماری خریدران خودرو در شهر سمنان هستش.باید از چه روش نمونه گیری استفاده کرد؟

  • سید مجتبی فرشچی 21 دسامبر 2018 در 14:41 پاسخ

   سلام. شهر را به چند منطقه یا محدوده تقسیم بندی کنید و در هر محدوده نمونه گیری متناسب با حجم جامعه در آن محدوده بگیرید (نمونه گیری طبقه ای). تعیین حجم نمونه هم با فرمول کوکران. در نهایت اگر نظر استاد را هم بگیرید خوب است.

 24. سلام
  وقت بخیر
  در فرمول کوکران وقتی حجم جامعه مشخص نیست، با خطای 0.05 مقدار 384.1599999999999 رو میده.
  جامعه من تعداد مسافرهای هواپیماها هستش. این عدد رو باید رو به بالا رند کنم یا رو به پایین رند کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سید مجتبی فرشچی 29 دسامبر 2018 در 18:50 پاسخ

   سلام. به نظر می رسد جامعه آماری شما عدد بزرگی باشد. بهتر است عدد بیشتری نمونه بگیرید. البته بستگی به پرسشنامه هم دارد و نوع سوالات.

 25. بسیار عالی. استفاده بردم

 26. با سلام و خسته نباشید من پایان نامه ام تکمیل شد و دیگر امکان دستکاری اعداد و ارقام و تحلیل های به دست آمده را ندارم میخواستم بدونم آیا با همین تعداد نمونه ای که دارم میتوانم روش نمونه گیری را فقط اصلاح کنم با توجه به اینکه از تحلیل مسیر و نرم افزار AMOSE و پرسشنامه های میل به طلاق ، تاب آوری ، سبک های دلبستگی ، تمایز یافتگی و شفقت به خود استفاده کردم و کارم مقایسه بین زنان متقاضی طلاق و عادی بود در روش نمونه گیری بر اساس تعداد خرده مقیاس برای هر گروه 180 نفر و در مجموع 360 نفر در نظر گرفتم اما الان متوجه شدم در تعداد خرده مقیاس ها اشتباه کردم.

  • سید مجتبی فرشچی 19 فوریه 2019 در 20:15 پاسخ

   سلام. اگر در تعداد نمونه های هر پرسشنامه تغییری ایجاد نشود، از آنجایی که خروجی های نرم افزار تغییر نمی کند، مشکلی نیست.
   روش نمونه گیری نهایی را استاد تایید کنند. و توجه شود که برای نرم افزار ایموس حجم نمونه می بایست بیش از 200 باشد.

 27. با عرض سلام و ادب و وقت بخیر من جامعه اماری من 249 نفرهستند که همگی در استان اردبیل هستند و در9 شهرستان پراکنده هستند با حجمی از زنان و مردان که به ترتیب مشکین شهر و پارس اباد ،بیله سوار ، واردبیل بیشترین آمار جامعه نمونه مورد نظر را دارند وبا استفاده از جدول مورگان و فرمول کوکران عددحجم نمونه 151 به دست امده است من این 151 پرسشنامه را چطوری توزیع کنم لطفا به من کمک کنید ؟

  • سید مجتبی فرشچی 19 فوریه 2019 در 18:54 پاسخ

   سلام و وقت شما نیز بخیر. به تناسب حجم جامعه آماری در هر شهر، حجم نمونه 151 پرسشنامه را تقسیم کنید. بدین ترتیب هر شهری که بیشتر حجم جامعه آماری را به خود اختصاص داده، حجم نمونه بیشتری نیز خواهد داشت.

 28. با سلام
  آیا از روی ماتریس کوواریانس می توان حجم نمونه را بدست آورد

  • سید مجتبی فرشچی 12 مارس 2019 در 21:11 پاسخ

   سلام. از واریانس و میانگین برای تعیین حجم نمونه استفاده می شود. اما تا بحال با تعیین حجم نمونه از روی ماتریس کوواریانس برخوردی نداشتیم.

 29. سلام اگر در جامعه ی حدود 23000 هزار نفر تنها بخواهیم 30نفر انتخاب کنیم از چه فرمولی به توضیح نمونه و روش نمونه گیری می پردازیم ایا کوکران فرمول مناسبی است و در تحقیق من نمونه افراد را براساس نوع مشکلی که دارند یا بوجود اوردند انتخاب می شوند

 30. سلام
  معمولاً چند درصد از تعداد کل نمونه بازگشت پرسشنامه داشته باشیم کفایت می کند؟
  مثلا اگر حجم نمونه ما 384 نفر باشد چند درصد بازگشت پرسشنامه داشته باشم معتبر است (منظورم حداقل قابل قبول است)؟ 50%؟ 60%؟ 70%؟ 80%؟
  در کار من که پرسشنامه ها به صورت آنلاین برای یک جامعه خارج از کشور ارسال شده است میزان بازگشت پرسشنامه نسبتاً کم است. برای همین می خوام کارم رو با حداقل قابل قبول ببندم چون زمان زیادی رو صرف پیگیری پرسشنامه ها کردم و نتیجه چندانی نگرفتم. لطفا در صورت امکان منبعی رو هم در این زمینه معرفی کنید.

  • سید مجتبی فرشچی 11 آوریل 2019 در 13:28 پاسخ

   سلام. درصدی با نام بازگشت پرسشنامه در علم آمار ندیدم. شما می بایست پیش بینی کنید که چند درصد بازگشت دارید و به همان میزان بیشتر پرسشنامه توزیع کنید تا در نهایت به تعداد همان حجم نمونه ای که باید باشد نمونه گیری کرده باشید. یعنی باید 384 نمونه را بالاخره بدست آورید.

 31. سلام
  من میخوام مطالب یه کانال تلگرامی رو تحلیل کنم که روزی ۹ تا پست میذاره. توی این جور موقعیت ها حجم نمونه رو چطوری بدست میارن؟
  ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:29 پاسخ

   سلام. تعیین حجم نمونه در این موارد کار آسانی نیست. زیرا حدود و ثغور کار روشن نیست.
   شما اگر می توانید برآوردی از حجم جامعه (تعداد کل پست ها) داشته باشید از فرمول کوکران استفاده کنید.

 32. سلام و وقت بخیر
  پایان نامه ی ارشد من در رشته مدیریت در مورد تلفن همراه هستش
  و استاد به من گفتن که فعلا فقط 30 نمونه پخش کن که من پخش کردم و جمع آوری هم شد
  برای فصل سوم استاد به من گفتن که حجم نمونه رو بدست بیار و انحراف معیار
  میخواستم بدونم دلیل اون 30 نمونه چی بود؟
  و محاسبه ی حجم نمونه ی پژوهش به چه شکل میشه؟

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:53 پاسخ

   سلام. حجم نمونه 30 معمولا کمترین حجم نمونه مورد انتظار در آمار است و برای محاسبه پایایی پرسشنامه نیز استفاده می شود. اگر پایایی پرسشنامه تایید شد مابقی حجم نمونه برداشت می شود.
   در همین صفحه می توانید حجم نمونه را به صورت آنلاین محاسبه کنید. یا اینکه اگر توضیحات متنی و فرمول آنرا نیز می خواهید از منو محصولات تعیین حجم نمونه را خریداری نمایید.
   خلاصه اینکه عدد 30 در آمار یک عدد جا افتاده و مهم است.

 33. به مقدار خطا (d)، به انگلیسی چه می گویند؟

 34. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من میخوام یک مطالعه بر روی راننده های اتوبوسهای شهر تهران که شامل BRT و اتوبوسهای شهری هست مطالعه کنم. تعداد نمونه دو گروه رو نمیدونم. اگر برای هر دو گروه حداکثر حجم نمونه فرمول کوکران یعنی 384 بگیرم کافی هست؟

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:33 پاسخ

   سلام. می تواند کافی باشد. اما بد نیست که یک بررسی بر روی مناطق مختلف شهر تهران به عنوان طبقات مختلف در نمونه گیری خود داشته باشید. در آمارنامه شهرداری تهران حتما تعداد رانندگان آمده.

 35. با سلام. برای هنجاریابی ساخت دستگاه ادراک بینایی سنج در جمعه ایرانی(سن بین 16-65 سال) در پنج طبقه سنی وبر حسب خطای 05/ براساس تحقیقت انجام گرفته 1000 نفر و در هر طبقه200 نفر مد نظر است. لطفا راهنمایی بفرماییید. سپاسگزارم اریوبرزن

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:45 پاسخ

   سلام. متوجه سوال شما نشدم.
   از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید و حجم نمونه تخصیص یافته متناسب با حجم هر طبقه.

 36. سلام خسته نباشید پروپوزال من در مورد رابطه سبک های فرزند پروری ومشکلات رفتاری کودکان است و من موندم که چطور برا هردو متغیر حجم نمونه انتخاب کنم کلا با روش تعیین حجم نمونه مشکل دارم خوااااهش میکنم راهناییم کنین خییییلی واجبه.ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:47 پاسخ

   سلام. توضیحات این صفحه و تعداد بسیار زیاد کامنتها می تواند راهنمای خوبی باشد. در عین حال می توانید با واتس اپ با همکاران ما ارتباط بگیرید و به صورت مشاوره تلفنی خدمت شما باشیم.

 37. با سلام واحترام آقای دکتر فرشچی طبق فرمول کوکران برای حجم نمونه قسمت کمی پژوهش تعداد جامعه اماری من چند نفر باشد تا در فرمول بگذارم وحجم نمونه را حساب کنم.

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:49 پاسخ

   سلام و احترام. تعداد جامعه آماری را با توجه به اطلاعاتی که از جامعه آماری خود دارید برآورد کنید یا اینکه از منابع آماری استخراج نمایید.

 38. سلام
  استاد راهنمام اصرار داره من در تعداد جامعه نا محدود بنویسم اما تعداد نمونه رو با روش فرمول کوکران بین 70 تا 130 نفر محاسبه کنم در حالی که برای جامعه نامحدود عدد 384 با فرمول کوکران بدست مییاد. میخاستم سوال کنم با فرمول کوکران برای جامعه نامحدود نمونه کمتر از 384 بدست می یاد یا نه؟ ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 22:13 پاسخ

   سلام. حق با شماست. نکته ای از قلم افتاده احیانا. البته اگر خطا را یک دهم در نظر بگیرید حجم نمونه می شود 96

 39. با سلام
  زمانی که در یک مطالعه تحلیلی به دلیل حجم کم افراد مورد مطالعه از روش سرشماری استفاده می کنیم آیا حجم نمونه و استفاه از فرمول حجم نمونه معنا دارد؟

  • سید مجتبی فرشچی 8 سپتامبر 2019 در 21:01 پاسخ

   سلام. خیر دیگر معنی ندارد.
   در اصل در این حالت آزمون آماری و خطا و مقدار احتمال (sig) نیز معنایی ندارد. زیرا کل جامعه آماری سرشماری شده و فقط می توانید توصیف آماری داشته باشید.

 40. با سلام جامعه آماری من جوانان استفاده کننده از یک پارک شهر است بنابراین حجم جامعه نامشخص است حالا من باید جمعیت ناحیه ای که پارک در آن است را مبنای نمونه گیری کنم یا جمعیت شهر را؟

 41. با سلام.
  سوالی از خدمتتان داشتم اینکه من یک طرح تحقیقاتی طراحی نرم افزار دارم که تعداد نمونه ام 4000 می باشد حالا برای تست دقت نرم افزار باید باید تعدادی از نمونه هام رو دستی انجام دهم بعد با نتیجه نرم افزار مقایسه کنم.سوالم این است که استانداردی برای انجام این تعداد دستی برای تست وجود دارد یا نه؟
  و پژوهشگر می تواند با نظر خود یک درصد تا پنج درصد از تعداد نمونه ها را برای تست در نظر بگیرد.

 42. با سلام
  می خواستم بپرسم فرمول حجم نمونه برای آزمون هایی در رابطه پارا متر نسبته اما برای آزمون های آماری مانند رگرسیون یا معادلات ساختاری یا pls از چه فرمولی باید استفاده کرد؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتس آپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by