تعیین حجم نمونه

.

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست

4- نکات مهم فرمول کوکران

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

{برو به فهرست}

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

در این صفحه می توانید حجم نمونه مورد نیاز پایان نامه یا تحقیق خود را با فرمول کوکران، یا با جدول مورگان محاسبه نمایید. همچنین می توانید فایل اکسل محاسبات و فایل ورد توضیحات کامل فرمول کوکران را از این سایت (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه) دریافت دارید. ضمنا جدول تعیین اندازه نمونه مورگان را در همین صفحه می توانید دانلود نمایید.

در اینجا در دو حالت:

الف- حجم جامعه معلوم (یا حجم جامعه محدود)    و

ب- حجم جامعه نامعلوم (یا حجم جامعه نامحدود)،

محاسبات تعیین حجم نمونه آماری با فرمول نمونه گیری کوکران ارائه می شود.        {برو به فهرست}

برای محاسبه حجم نمونه(اندازه نمونه)، کافیست حجم جامعه (N) و مقدار خطای قابل تحمل (d) را در جدول زیر درج، تا به طور خودکار، نتیجه فرمول کوکران نمایش داده شود. برای قراردادن مقدار خطا یا d نیز عددی 0.1 تا 0.01 را در بخش مربوطه درج نمایید (اکثرا از عدد 0.05 استفاده می کنند). بهتر است ابتدا ویدئوی آموزشی زیر را ببینید:

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

البته چون در سایت این شرکت آماری قرار دارید، یک دقیقه اول این فیلم آموزش تعیین حجم نمونه را نادیده بگیرید 🙂

{برو به فهرست}

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

در اینجا در دو حالت به محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران می پردازیم. حالت اول هنگامی که حجم جامعه آماری مشخص باشد و حالت دوم هنگامی که حجم جامعه آماری را ندانیم.       {برو به فهرست}

چنانچه محاسبه حجم نمونه زیر در مرورگر شما مشاهده نمی شود نسبت به بروز رسانی مرورگر خود اقدام نمایید یا اینکه فایل اکسل چند سطر بعد را دانلود و در آن نتیجه محاسبه را ببینید. محاسبه اندازه نمونه به قرار زیر است:

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با: حجم نمونه کوکران

که در آن :               {برو به فهرست}

N: حجم جامعه    ؛    z: برابر 1.96     ؛     p=q=0.5    ؛       d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با:

حجم نمونه کوکران

که در آن :      {برو به فهرست}

z: برابر 1.96    ؛     p=q=0.5     ؛    d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

4- نکات مهم فرمول کوکران

 • در جدول فوق، نتیجه فرمول کوکران به طور خودکار محاسبه می شود و نیازی به فشردن اینتر نمی باشد. چنانچه در مرورگر شما محاسبات انجام نمی شود، از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس که بروز رسانی شده اند استفاده نمایید یا اینکه این فایل اکسل را دانلود نموده و در آن نتیجه محاسبات را ببینید: فایل اکسل محاسبه حجم نمونه کوکران         {برو به فهرست}
 • در صورتی که بهر دلیلی حجم نمونه شما مشخص شده است یا نمونه ها را کامل برداشت نموده اید و اکنون فقط مایلید با فرمول کوکران به آن حجم برسید، حجم جامعه را کمی تغییر دهید. یا اینکه ضریب خطا را در مقادیر مختلف بین 0.01 تا 0.1 تغییر دهید تا حجم نمونه مد نظر برسید. البته بهتر است از ابتدا با فرمول کوکران و سطح خطای 0.05 کار را اصولی پیش ببرید.

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

در مواردي که واريانس جامعه يا درصد خطا را در اختيار نداشته باشيم مي توانيم از  جدول معروف مروگان براي برآورد حجم نمونه استفاده نماييم.  اين جدول در حالتي محافظه کارانه حجم نمونه را ارائه مي دهد. جالب است بدانيد در فرمول کوکران (ککران) که شيوه محاسبه حجم نمونه بر اساس آن در اين برنامه آمده است، هنگامي که خطا يا d را برابر 0.05 قرار دهيد و حجم جامعه معلوم باشد، به نتايج اين جدول خواهيد رسيد و در اصل مي توان گفت اين جدول براي راحتي تصميم تعيين حجم نمونه با خطايي قابل تحمل (0.05) و در حالتهاي مختلف تهيه شده است.     {برو به فهرست}

برای محاسبه آنلاین حجم نمونه خود وفق روش جدول مورگان : تعیین حجم نمونه با روش جدول مورگان  را کلیک نمایید.

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

حجم نمونه مبحثی در روش تحقیق است که می بایست با روش های علمی آماری به محاسبه آن بپردازید. زیرا مقدار خطا در نمونه گیری می بایست تحت کنترل باشد. لذا در تمام پایان نامه و تحقیقات شما با موضوع تعیین حجم نمونه سر و کار دارید.

چنانچه حجم نمونه را کم برآورد کنید، خطا افزایش یافته و نتایج تحقیق شما قابل اتکا نخواهد بود. از طرفی چنانچه حجم نمونه را زیاد برآورد کنید، هزینه قابل توجهی به هزینه های پایان نامه خود اضافه نموده اید که نفعی نداشته است و حتی ممکن است خود عاملی برای افزایش خطا باشد.

لذا برای بهره برداری دانشجویان، در این صفحه امکان محاسبه آنلاین حجم نمونه با درج مقادیر مختلف و در حالتهای مختلف قرار داده شده است.       {برو به فهرست}

نکته مهم اینجاست که منابع، مستندات و توضیحات تکمیلی را نیز شما نیاز دارید تا این بخش از فصل سوم پایان نامه خویش (یا پروپوزال) را به صورت کامل تکمیل نمایید. که در این زمینه نیز ما پیشنهادات خوبی برای شما داریم (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه).

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

حال که حجم نمونه مورد نیاز خود را محاسبه نمودید، پیشنهاد ما این است که برای دریافت مستندات، منابع و توضیحات تکمیلی (تایپ شده در فایل word)، بسته “صفر تا صد حجم نمونه” ما را از لینک زیر خریداری و بلافاصله دانلود نمایید. فقط با پرداخت 8 تومان می توانید هر آنچه در خصوص حجم نمونه لازم است را در پایان نامه یا پروپوزال خویش قرار دهید!!

در این بسته توضیحات و محاسبات و فرمولهای حجم نمونه در قالب فایلهای word و excel ارائه شده است:

تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران (مستندات و منابع)

{برو به فهرست}

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

برای درک کامل مفهوم حجم نمونه و شیوه محاسبه آن، لازم است دقیقا بدانید “جامعه آماری” و “نمونه آماری” چیست، که در اینجا آمده است. همین تعاریف با ذکر منبع و جزئیات بیشتر در این محصول آموزشی (بسته کامل تعیین حجم نمونه کوکران) آمده است.

تعریف جامعه آماری

جامعه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد و یا چیزهایی است که در یک یا چند صفت مشترک هستند.

مثال جامعه آماری

مثلا می خواهیم در 1396 تحقیقی در زمینه سنجش گرایش روستاییان 64-15 ساله استان تهران به مهاجرت انجام دهیم. در این تحقیق همه روستاییان ساکن روستا در استان تهران در سال 1396 که 64-15 سال سن دارند، جامعه آماری ما را تشکیل می دهند.

تعریف نمونه آماری

نمونه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد یا چیزهایی است که ویژگی ها و صفات جامعه آماری را دارا است و از جامعه آماری با روشهای احتمال و شانس انتخاب می شوند.

{برو به فهرست}

حدیثه دهقان
درباره ی حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزار بی بدیل spss را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

85 پاسخ به محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران +فیلم آموزشی
 1. Avatar

  خیلی عالی و کامل . مرسی

 2. Avatar

  ممنون. استفاده کردم

  • Avatar

   در چه شرایطی اجازه داریم خطا را یک دهم در نظر بگیریم؟
   جامعه من گروه بسیار محدودی است و دسترسی به ۱۰۰ نفر هم به سختی مقدور خواهد بود. از طرفی حجم جامعه مشخص نیست. آیا میتوانم با خطای یک دهم، حجم نمونه را ۹۶ نفر در نظر بگیرم؟
   در این صورت نتیجه قابل اعتنا خواهد بود؟

   • سید مجتبی فرشچی
    سید مجتبی فرشچی 1 سپتامبر 2019 در 13:54 پاسخ

    بستگی به میزان دقت و حساسیت مورد نظر در کار شما دارد. با مشورت با استاد تصمیم بگیرید.
    یا اینکه سعی کنید به طریقی حجم جامعه را برآورد نمایید. چون در حالتی که حجم جامعه مشخص نیست بالاترین حجم نمونه برای شما حساب می شود.

 3. Avatar

  بسیار عالی و کاربردی
  خدا قوت

 4. Avatar
  نرجس حسن زاده 12 ژوئن 2017 در 00:34 پاسخ

  مرسی. منبع مطالب تون را پیدا نکردم. باید در پایان نامه رفرنس بدم

 5. Avatar

  با تشکر از زحمات شما – ممنون

 6. Avatar

  عرض سلام خدمت شما. یک سوالی برام پیش اومده وخیلی واجب ممنون میشم کمکم کنید. موضوع پایان نامه من تاثیر توانمندسازی کارکنان اداری یک بیمارستان بر رضایت شغلی وکیفیت خدمات هستش. جامعه آماری اول یعنی کارمندان اداری 60نفر هستن که با جدول مورگان 52نفر حجم نمونه شد. جامعه آماری دوم من که ارباب رجوع بیمارستان هستند نامحدود هستش. وبرای تعیین حجم نمونه این جامعه دوم همان نمونه به اندازه جامعه اول درنظر گرفتیم یعنی 52. تا تفاوت فاحشی بین حجم نمونه این دوایجاد نشه. توجیه این کار روبه صورت علمی کسی میتونه بهم بگه.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 1 جولای 2018 در 17:18 پاسخ

   سلام؛ جامعه های آماری تان از نظر تعداد با هم خیلی فرق دارند. به نظرم حتما باید حجم نمونه از ارباب رجوعان بیشتر باشد. پیشنهاد می کنم حجم نمونه ارباع رجوعان را حداکثر حجم نمونه فرمول کوکران یعنی 384 نفر در نظر بگیرید (یا حالتی که حجم جامعه نامشخص است که حداکثر همان عدد 384 را اعلام خواهد کرد).

 7. Avatar

  با سلام
  آیا امکان تعیین تعداد نقاط نمونه برداری نیز با این روش امکان پذیر است؟ به عنوان مثال تعیین تعداد نقاط نمونه برداری از یک رودخانه یا تالاب به منظور بررسی خصوصیات شیمیایی آب. ممنونم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 22 جولای 2018 در 15:29 پاسخ

   سلام؛ بله امکان پذیر است. اما این نوع تعیین حجم نمونه بیشتر برای رشته های علوم اجتماعی و پرسشنامه ها کاربرد دارد.
   این موارد نمونه گیری های خاص بهتر است از روشهای علمی تعیین حجم نمونه استفاده شود. زیرا هزینه آزمایشات گران است. گاهی از نرم افزار PASS در این موارد استفاده می شود.

 8. Avatar

  با سلام. ممنون از توضیحات خوبتون.
  میخواستم بدونم مقادیری که برای متغیر های z,p, q در نظر گرفته شده بر چه اساسی هستن؟ حتما باید حالت های مختلف داشته باشن که متغیر تعریف شدن دیگه… ممنون

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 4 آگوست 2018 در 18:18 پاسخ

   سلام؛ خواهش
   مقادیری که تعریف شده اند به نوعی جزء فرمول و روش کوکران هستند و 99 درصد محققان از همین مقادیر استفاده می نمایید. p و q برابر و مساوی 0.5 در نظر گرفته می شود. مقدار z هم که با ضریب اطمینان 95 درصد برابر 1.96 است.

   • Avatar

    خیلی ممنون بابت پاسخگویی شما
    ولی من هنوز متوجه نشدم چرایی این اعداد رو؟ طبق کتاب خاصی؟منبع مشخصی؟ تجربی؟

    • سید مجتبی فرشچی
     سید مجتبی فرشچی 5 آگوست 2018 در 21:26 پاسخ

     بله بر اساس منابع آماری و کتابهاست این اعداد. در محصول معرفی شده در این صفحه منابع نیز ذکر شده است.

 9. Avatar

  درود بر شما
  بسیار سپاسگذارم از ارایه مطالب مفید و همچنین توضیحات شما به کاربران.

 10. Avatar

  سلام و عرض ادب
  جامعه آماری بنده 296000 نفر میباشد و بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه 384 نفر است. میخواستم بدونم باید 384 پرسشنامه پخش کنم یا باید بیشتر پخشکنم و 384 پاسخنامه دستم برسه.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 1 سپتامبر 2018 در 04:31 پاسخ

   سلام؛ 384 سقف فرمول کوکران است. یعنی حتی اگر جامعه آماری شما سه برابر این هم باشد، باز هم همین تعداد نمونه را اعلام می کند. این نکته برای اطلاع بود.
   در خصوص سوال شما باید عرض کنم که معمولا درصدی از پرسشنامه ها به صورت نامناسب تکمیل می شوند یا اینکه پاسخ آنها عملا به دست تان نمی رسد یا اینکه باطل می شوند. بنابراین بهتر است ده پانزده درصدی بیشتر توزیع کنید تا همان 384 را دریافت نمایید

 11. Avatar

  باسلام مطالب مفیدی مطرح نمودیدباتشکر

  • Avatar

   سلام
   من جامعه اماریم ۳۵۰۰ نفر هستند برای تعیین حجم نمونه از چه فرمولی استفاده کنم تا تعداد نمونه ام کم شود تقریبا ۱۵۰ یا ۱۶۰ با استفاده از فرمول کوکران و جدول کرجسی تعداد نمونه ۳۵۰ شد که بسیار زیاد است من باید پرسشنامه پخش کنم و این تعداد نمونه برایم زیاد است
   پایان نامه های را می‌خواندم که با جامعه اماریشان از این بیشتر تعداد خیلی کمتری نمونه داشتند و با روش کوکران هم حجم نمونه را انتخاب می کردند چطوری؟
   من درصد خطا را اگر یک بگیرم تعداد نمونه می شود ۹۳
   در پایان نامه ایرادی ندارد درصد خطا را یک بزنیم چه ایرادی ممکن است بگیرند؟؟؟!!!!!

   • سید مجتبی فرشچی
    سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:23 پاسخ

    سلام . با مشورت با استاد درصد خطا را یک دهم بزنید. اگر استاد قبول کند مشکلی نیست.
    ممکن است حجم جامعه آماری را زیاد برآورد کرده اید.

 12. Avatar

  سلام… مقدار خطا رو میتونیم 0.1 بگیریم؟ چه تاثیری روی تحلیل دارد؟ ایا در بسته مستندات و منابع خطا بین 0.05 تا 0.1 اشاره شده است؟

 13. Avatar

  سلام و عرض خسته نباشید
  زمانی که میخواهیم مطالعه نیمه آزمایشی روی بیماران انجام بدیم یعنی یه مداخله روانشناختی روی گروهی از بیماران انجام بدیم و دو گروه مداخله و کنترل داریم به چه شیوه ای حجم نمونه توسط کوکران محاسبه میشه؟
  ممنون میشم توضیح بدین

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 26 سپتامبر 2018 در 22:10 پاسخ

   سلام. مساله انتخاب حجم نمونه در رشته های حوزه پزشکی با رشته های حوزه علوم اجتماعی تفاوت دارد. فرمول کوکران بیشتر در تعیین حجم نمونه روشهای علوم اجتماعی و کارهای پرسشگری میدانی کاربرد دارد. البته شاید شما هم بتوانید اینکه چند بیمار از جامعه بیماران باید انتخاب کنید را با فرمول کوکران بدست آورید. اما به نظر انتخاب حجم نمونه شما باید با هماهنگی استاد و با استفاده از فرمولهای ویژه تعیین حجم نمونه بر اساس توان آزمون و میزان خطا باشد.

 14. Avatar

  سلام موضوع پایان نامه من در مورد اثرات صدا بر سلامت شغلی و اختلال خواب کارکنان نیروگاه هست و 3 تا نیروگاه را میخوام با هم مقایسه کنم نیروگاه اولی 150نفر پرسنل دارد نیروگاه دوم100 و نیروگاه سوم 50نفر و کار با پرسشنامه هم انجام میشه /تعداد نمونه برای هر کدام رو چطور محاسبه کنم و چند تا میشه؟ ممنون میشم کمکم کنید.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 13 اکتبر 2018 در 17:16 پاسخ

   سلام. می توانید هر نیروگاه را یک طبقه در نظر بگیرید و از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید. حجم نمونه بدست آمده با فرمول کوکران را به نسبت تعداد پرسنل در هر نیروگاه بین نیروگاه ها تقسیم کنین.
   حجم نمونه را در همین صفحه سایت با فرمول کوکران حساب کنید

 15. Avatar

  سلام
  جامعه آماری من شرکت های پذیرفته شده در بور اوراق بهادار تهران هست و نحوه ی نمونه گیری سیتماتیک می باشد. ممنون در مورد نحوه ی تعیین اندازه نمونه و جمع آوری داده راهنمایی بفرمایید؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 21 اکتبر 2018 در 16:31 پاسخ

   سلام. تعیین حجم نمونه بر اساس فرمول کوکران و با توجه به حجم جامعه در همین صفحه سایت قابل انجام است.
   جمع آوری داده های بورزسی می تواند کاری بسیار سخت و زمان بر باشد. از نرم افزار رهاورد نوین یا نرم افزارها و سایت های سازمان بورس اوراق بهادار تهران استفاده می شود. به احتمال قوی محاسباتی نیز بر روی داده ها لازم است در اکسل انجام شود تا به متغیرهای مد نظر خود برسید.

 16. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباسید
  موضوع پایان نامه من سلامت روان و امید به زندگی زنان و مردان شاغل در یکی از ادارت با جامعه آماری 423 نفر که 305 نفر مرد و 118 نفر زن می باشد که با فرمول کوکران 201 نفر تخمین زده شده . سهم مردان و زنان چطور تخمین زده می شود. با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 21 اکتبر 2018 در 16:33 پاسخ

   سلام.. حجم جامعه را به صورت کلی در فرمول کوکران وارد و حجم نمونه کلی را بدست آورید. سپس به تناسب جمعیت مردان و زنان، حجم نمونه را به مردان و زنان تخصیص دهید.

 17. Avatar

  سلام
  جامعه اماری بنده 400 نفر هستش که با روش مورگان و کوکران محاسبه میگنم دقیق حجم نمونه نصف جامعه اماری میشه….چیزی حدود 196 نفر!!؟ بنظرتون درسته؟!

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 10 نوامبر 2018 در 00:14 پاسخ

   سلام. درسته و این نتیجه فرمول کوکران و جدول مورگان است و اگر از این روش نمونه گیری بخواهید استفاده کنید چاره ای نیست.
   مگر اینکه از سایر روشهای تعیین حجم نمونه استفاده کنید که پیچیده است.

 18. Avatar

  سلام
  چنانچه قصد ما بررسی نظر مردم در خصوص خدمات و جامعه ما کل مردم کشور باشد (یعنی 81000000)، نمونه 385 تایی با خطای 0.05 قطعا کفایت نمیکند. با خطای 0.01 نمونه به 81000 میرسد، آیا این تعداد کفایت میکند؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 20 نوامبر 2018 در 13:10 پاسخ

   سلام. یک بار دیگه محاسبه آنلاین را انجام دهید با خطای 0.01 . آنطور که من نگاه کردم می شود 9603 تا نمونه.
   روش نمونه گیری از کشور باید حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و طبقات و یا خوشه هایی برای آن در نظر گرفته شود (بر اساس آمارها و طبقه بندی هایی).

 19. Avatar

  بله
  سپاسگزارم

 20. Avatar

  اگر میشه لطف کنین راهنماییم کنین. تعداد پرسشنامه هایی که وارد spss میکنیم باید دقیقا به همان تعدادی که فرمول کوکران یا جدول مرگان مشخص کرده باشه یا میتونیم بیشتر وارد کنیم مثلا اگر براساس فرمول ما باید 150 تا نمونه داشته باشیم باید دقیقا 150 نمونه وارد کنیم یا میتوانیم برای جلوگیری از ریزش تعدادی اضافی وارد کنیم مثلا 10 یا 20تا.
  اگر دقیقا به تعداد فرمول، نمونه وارد کنیم تکلیف ریزش چه میشود؟ اگر چند پرسشنامه به دلیل مشکل داشتن حذف بشوند عیبی ندارد؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 نوامبر 2018 در 20:05 پاسخ

   طبیعی است که هنگام تکمیل پرسشنامه ها برخی از آنها بازگشت ندارند یا اینکه ناقص تکمیل شده و باید باطل گردند. بنابراین بهتر است حدود 10 درصد حجم نمونه را بیشتر در نظر بگیرید که این مساله را پوشش بدهد. اگر در نرم افزار spss چند تا پرسشنامه بیشتر از حجم نمونه وارد کنید اشکالی ندارد اما اگر کمتر شود ممکن است استاد ایراد بگیرد. بستگی به استاد شما دارد.

 21. Avatar

  سلام .جامعه اماری من 5000نفر است وحجم نمونه 70نفر .چطور می تونم این کار را انجام دهم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 4 دسامبر 2018 در 20:21 پاسخ

   سلام. حجم نمونه را باید به دست آورید. از قبل که نمی دانید!
   جامعه آماری و میزان خطا را وارد فرمول کنید تا حجم نمونه بدست آید

 22. Avatar

  بسیار عالی
  سپاسگذارم از زحماتتان

 23. Avatar

  با سلام .بنده در حال تحویل پروپوزالم هستم.جامعه آماری خریدران خودرو در شهر سمنان هستش.باید از چه روش نمونه گیری استفاده کرد؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 21 دسامبر 2018 در 14:41 پاسخ

   سلام. شهر را به چند منطقه یا محدوده تقسیم بندی کنید و در هر محدوده نمونه گیری متناسب با حجم جامعه در آن محدوده بگیرید (نمونه گیری طبقه ای). تعیین حجم نمونه هم با فرمول کوکران. در نهایت اگر نظر استاد را هم بگیرید خوب است.

 24. Avatar

  سلام
  وقت بخیر
  در فرمول کوکران وقتی حجم جامعه مشخص نیست، با خطای 0.05 مقدار 384.1599999999999 رو میده.
  جامعه من تعداد مسافرهای هواپیماها هستش. این عدد رو باید رو به بالا رند کنم یا رو به پایین رند کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 دسامبر 2018 در 18:50 پاسخ

   سلام. به نظر می رسد جامعه آماری شما عدد بزرگی باشد. بهتر است عدد بیشتری نمونه بگیرید. البته بستگی به پرسشنامه هم دارد و نوع سوالات.

 25. Avatar

  بسیار عالی. استفاده بردم

 26. Avatar

  با سلام و خسته نباشید من پایان نامه ام تکمیل شد و دیگر امکان دستکاری اعداد و ارقام و تحلیل های به دست آمده را ندارم میخواستم بدونم آیا با همین تعداد نمونه ای که دارم میتوانم روش نمونه گیری را فقط اصلاح کنم با توجه به اینکه از تحلیل مسیر و نرم افزار AMOSE و پرسشنامه های میل به طلاق ، تاب آوری ، سبک های دلبستگی ، تمایز یافتگی و شفقت به خود استفاده کردم و کارم مقایسه بین زنان متقاضی طلاق و عادی بود در روش نمونه گیری بر اساس تعداد خرده مقیاس برای هر گروه 180 نفر و در مجموع 360 نفر در نظر گرفتم اما الان متوجه شدم در تعداد خرده مقیاس ها اشتباه کردم.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 19 فوریه 2019 در 20:15 پاسخ

   سلام. اگر در تعداد نمونه های هر پرسشنامه تغییری ایجاد نشود، از آنجایی که خروجی های نرم افزار تغییر نمی کند، مشکلی نیست.
   روش نمونه گیری نهایی را استاد تایید کنند. و توجه شود که برای نرم افزار ایموس حجم نمونه می بایست بیش از 200 باشد.

 27. Avatar

  با عرض سلام و ادب و وقت بخیر من جامعه اماری من 249 نفرهستند که همگی در استان اردبیل هستند و در9 شهرستان پراکنده هستند با حجمی از زنان و مردان که به ترتیب مشکین شهر و پارس اباد ،بیله سوار ، واردبیل بیشترین آمار جامعه نمونه مورد نظر را دارند وبا استفاده از جدول مورگان و فرمول کوکران عددحجم نمونه 151 به دست امده است من این 151 پرسشنامه را چطوری توزیع کنم لطفا به من کمک کنید ؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 19 فوریه 2019 در 18:54 پاسخ

   سلام و وقت شما نیز بخیر. به تناسب حجم جامعه آماری در هر شهر، حجم نمونه 151 پرسشنامه را تقسیم کنید. بدین ترتیب هر شهری که بیشتر حجم جامعه آماری را به خود اختصاص داده، حجم نمونه بیشتری نیز خواهد داشت.

 28. Avatar

  با سلام
  آیا از روی ماتریس کوواریانس می توان حجم نمونه را بدست آورد

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 12 مارس 2019 در 21:11 پاسخ

   سلام. از واریانس و میانگین برای تعیین حجم نمونه استفاده می شود. اما تا بحال با تعیین حجم نمونه از روی ماتریس کوواریانس برخوردی نداشتیم.

 29. Avatar

  سلام اگر در جامعه ی حدود 23000 هزار نفر تنها بخواهیم 30نفر انتخاب کنیم از چه فرمولی به توضیح نمونه و روش نمونه گیری می پردازیم ایا کوکران فرمول مناسبی است و در تحقیق من نمونه افراد را براساس نوع مشکلی که دارند یا بوجود اوردند انتخاب می شوند

 30. Avatar

  سلام
  معمولاً چند درصد از تعداد کل نمونه بازگشت پرسشنامه داشته باشیم کفایت می کند؟
  مثلا اگر حجم نمونه ما 384 نفر باشد چند درصد بازگشت پرسشنامه داشته باشم معتبر است (منظورم حداقل قابل قبول است)؟ 50%؟ 60%؟ 70%؟ 80%؟
  در کار من که پرسشنامه ها به صورت آنلاین برای یک جامعه خارج از کشور ارسال شده است میزان بازگشت پرسشنامه نسبتاً کم است. برای همین می خوام کارم رو با حداقل قابل قبول ببندم چون زمان زیادی رو صرف پیگیری پرسشنامه ها کردم و نتیجه چندانی نگرفتم. لطفا در صورت امکان منبعی رو هم در این زمینه معرفی کنید.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 11 آوریل 2019 در 13:28 پاسخ

   سلام. درصدی با نام بازگشت پرسشنامه در علم آمار ندیدم. شما می بایست پیش بینی کنید که چند درصد بازگشت دارید و به همان میزان بیشتر پرسشنامه توزیع کنید تا در نهایت به تعداد همان حجم نمونه ای که باید باشد نمونه گیری کرده باشید. یعنی باید 384 نمونه را بالاخره بدست آورید.

 31. Avatar

  سلام
  من میخوام مطالب یه کانال تلگرامی رو تحلیل کنم که روزی ۹ تا پست میذاره. توی این جور موقعیت ها حجم نمونه رو چطوری بدست میارن؟
  ممنون

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:29 پاسخ

   سلام. تعیین حجم نمونه در این موارد کار آسانی نیست. زیرا حدود و ثغور کار روشن نیست.
   شما اگر می توانید برآوردی از حجم جامعه (تعداد کل پست ها) داشته باشید از فرمول کوکران استفاده کنید.

 32. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  پایان نامه ی ارشد من در رشته مدیریت در مورد تلفن همراه هستش
  و استاد به من گفتن که فعلا فقط 30 نمونه پخش کن که من پخش کردم و جمع آوری هم شد
  برای فصل سوم استاد به من گفتن که حجم نمونه رو بدست بیار و انحراف معیار
  میخواستم بدونم دلیل اون 30 نمونه چی بود؟
  و محاسبه ی حجم نمونه ی پژوهش به چه شکل میشه؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:53 پاسخ

   سلام. حجم نمونه 30 معمولا کمترین حجم نمونه مورد انتظار در آمار است و برای محاسبه پایایی پرسشنامه نیز استفاده می شود. اگر پایایی پرسشنامه تایید شد مابقی حجم نمونه برداشت می شود.
   در همین صفحه می توانید حجم نمونه را به صورت آنلاین محاسبه کنید. یا اینکه اگر توضیحات متنی و فرمول آنرا نیز می خواهید از منو محصولات تعیین حجم نمونه را خریداری نمایید.
   خلاصه اینکه عدد 30 در آمار یک عدد جا افتاده و مهم است.

 33. Avatar

  به مقدار خطا (d)، به انگلیسی چه می گویند؟

 34. Avatar

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من میخوام یک مطالعه بر روی راننده های اتوبوسهای شهر تهران که شامل BRT و اتوبوسهای شهری هست مطالعه کنم. تعداد نمونه دو گروه رو نمیدونم. اگر برای هر دو گروه حداکثر حجم نمونه فرمول کوکران یعنی 384 بگیرم کافی هست؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:33 پاسخ

   سلام. می تواند کافی باشد. اما بد نیست که یک بررسی بر روی مناطق مختلف شهر تهران به عنوان طبقات مختلف در نمونه گیری خود داشته باشید. در آمارنامه شهرداری تهران حتما تعداد رانندگان آمده.

 35. Avatar

  با سلام. برای هنجاریابی ساخت دستگاه ادراک بینایی سنج در جمعه ایرانی(سن بین 16-65 سال) در پنج طبقه سنی وبر حسب خطای 05/ براساس تحقیقت انجام گرفته 1000 نفر و در هر طبقه200 نفر مد نظر است. لطفا راهنمایی بفرماییید. سپاسگزارم اریوبرزن

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:45 پاسخ

   سلام. متوجه سوال شما نشدم.
   از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید و حجم نمونه تخصیص یافته متناسب با حجم هر طبقه.

 36. Avatar

  سلام خسته نباشید پروپوزال من در مورد رابطه سبک های فرزند پروری ومشکلات رفتاری کودکان است و من موندم که چطور برا هردو متغیر حجم نمونه انتخاب کنم کلا با روش تعیین حجم نمونه مشکل دارم خوااااهش میکنم راهناییم کنین خییییلی واجبه.ممنون

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:47 پاسخ

   سلام. توضیحات این صفحه و تعداد بسیار زیاد کامنتها می تواند راهنمای خوبی باشد. در عین حال می توانید با واتس اپ با همکاران ما ارتباط بگیرید و به صورت مشاوره تلفنی خدمت شما باشیم.

 37. Avatar

  با سلام واحترام آقای دکتر فرشچی طبق فرمول کوکران برای حجم نمونه قسمت کمی پژوهش تعداد جامعه اماری من چند نفر باشد تا در فرمول بگذارم وحجم نمونه را حساب کنم.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 21:49 پاسخ

   سلام و احترام. تعداد جامعه آماری را با توجه به اطلاعاتی که از جامعه آماری خود دارید برآورد کنید یا اینکه از منابع آماری استخراج نمایید.

 38. Avatar

  سلام
  استاد راهنمام اصرار داره من در تعداد جامعه نا محدود بنویسم اما تعداد نمونه رو با روش فرمول کوکران بین 70 تا 130 نفر محاسبه کنم در حالی که برای جامعه نامحدود عدد 384 با فرمول کوکران بدست مییاد. میخاستم سوال کنم با فرمول کوکران برای جامعه نامحدود نمونه کمتر از 384 بدست می یاد یا نه؟ ممنون

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 22:13 پاسخ

   سلام. حق با شماست. نکته ای از قلم افتاده احیانا. البته اگر خطا را یک دهم در نظر بگیرید حجم نمونه می شود 96

 39. Avatar

  با سلام
  زمانی که در یک مطالعه تحلیلی به دلیل حجم کم افراد مورد مطالعه از روش سرشماری استفاده می کنیم آیا حجم نمونه و استفاه از فرمول حجم نمونه معنا دارد؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 8 سپتامبر 2019 در 21:01 پاسخ

   سلام. خیر دیگر معنی ندارد.
   در اصل در این حالت آزمون آماری و خطا و مقدار احتمال (sig) نیز معنایی ندارد. زیرا کل جامعه آماری سرشماری شده و فقط می توانید توصیف آماری داشته باشید.

 40. Avatar

  با سلام جامعه آماری من جوانان استفاده کننده از یک پارک شهر است بنابراین حجم جامعه نامشخص است حالا من باید جمعیت ناحیه ای که پارک در آن است را مبنای نمونه گیری کنم یا جمعیت شهر را؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 31 اکتبر 2019 در 16:09 پاسخ

   سلام. هیچکدام. از حالتی استفاده کنین که حجم جامعه نامشخص است. یا اینکه بر اساس اطلاعاتی حجم جامعه را برآورد کنید.

 41. Avatar

  با سلام.
  سوالی از خدمتتان داشتم اینکه من یک طرح تحقیقاتی طراحی نرم افزار دارم که تعداد نمونه ام 4000 می باشد حالا برای تست دقت نرم افزار باید باید تعدادی از نمونه هام رو دستی انجام دهم بعد با نتیجه نرم افزار مقایسه کنم.سوالم این است که استانداردی برای انجام این تعداد دستی برای تست وجود دارد یا نه؟
  و پژوهشگر می تواند با نظر خود یک درصد تا پنج درصد از تعداد نمونه ها را برای تست در نظر بگیرد.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 31 اکتبر 2019 در 16:14 پاسخ

   سلام. بهتر است از فرمول کوکران استفاده کنید که یک مبنایی داشته باشد. حجم جامعه در اینجا 4000 است.

 42. Avatar

  با سلام
  می خواستم بپرسم فرمول حجم نمونه برای آزمون هایی در رابطه پارا متر نسبته اما برای آزمون های آماری مانند رگرسیون یا معادلات ساختاری یا pls از چه فرمولی باید استفاده کرد؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 31 اکتبر 2019 در 16:18 پاسخ

   سلام. فرمول کوکران برای تحقیقات میدانی و پرسشنامه ای مناسب است. و معمولا همان به آزمون های آماری تسری داده می شود.
   در مواردی که دقت بیشتری نیاز است می بایست حجم نمونه با روشهای آماری دقیق، محاسبه گردد.

 43. Avatar

  با عرض سلام
  جامعه مورد مطالعه بنده مشتریان بانک یک استان هستند
  چگونه حجم نمونه تعیین می شود ؟؟؟؟
  جهت تجزيه و تحليل فرضيه‌هاي تحقيق و بررسي مدل تحقيق از چه نرم افزاری می توان استفاده کرد

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 9 نوامبر 2019 در 13:20 پاسخ

   سلام. بهتر این است جامعه آماری خود را به طبقاتی تقسیم کنید (بر اساس شرایط جغرافیایی یا سایر شاخص ها) و بعد نمونه گیری طبقه ای انجام دهید.
   به احتمال قوی شما بایست از نرم افزار SPSS استفاده کنید

 44. Avatar

  با سلام و احترام ، من یک سری اثر از هنرمندان مختلف دارم (جامعه ی آماری)، یکسری نمونه هم طبق جدول کرجسی و کوکران و فرمولها در آوردم (نمونه ی آماری)، حالا مشکل من اینجاست که تعداد نمونه از آثار هر هنرمند رو میخام تقلیل بدم و نظر استاد راهنما هم نمونه گیری هدفمند هست، به عبارتی از تعداد اثر نمونه ی یک هنرمند (که تعداد اثرشون زیادتر هست) کم کنم و به تعداد آن هنرمندانی که آثارشون زیاد تر هست اضافه کنم، چطور و طبق چه فرمولی بایست این کار انجام بشه؟ لطف میکنید راهنمایی بفرمایید؟ اگر جواب رو مرحمت کنید و ایمیل کنید ممنون میشم (با سپاس فراوان)

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 25 نوامبر 2019 در 20:26 پاسخ

   سلام. اشکال ندارد، وفق نظر استاد اقدام کنید. در اصل نمونه گیری شما از روش احتمالی به روش غیر احتمالی و انتخابی تغییر می کند.
   در بخش نمونه گیری در پایان نامه خود، روش انتخاب نمونه خود را تشریح نمایید. تا محققان بدانند که نتایج شما با توجه به این شیوه نمونه گیری و این نمونه ها است.

 45. Avatar

  سلام خسته نباشید جامعه بنده پرسنل هتل هایی با شرایط خاصی هستند که تعداد آنان مشخص نیست و بنده شرایط هر هتل را بررسی کرده و سپس پرسشنامه خود را توزیع میکنم.بنابراین نمیدونم حجم نمونه خود را چگونه محاسبه کنم.طبق گفته استادم از فرمول کلاین استفاده کرده و تعداد سوالات پرسشنامه را که 50 میباشد در 5 ضرب کرده و باید 250 نمونه جمع آوری کنم اما من فقط تونستم 190 تا جمع کنم و از نرم افزار pls هم میخوام استفاده کنم.حالا با چندتا نمونه و با چه فرمولی میتونم پیش برم؟ داده هامم نرمال نیست.ممنون

 46. Avatar

  همچنین یکی از متغیرهامم بیشترین تعداد سوال را دارد که 12 عدد هستش.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by