در منوی محصولات این سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت مناسب در زمینه تحلیل آماری خواهید دید
برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SPSS یا سایر نرم افزارهای آماری از طریق لینک پایین صفحات سایت برای ما پیام بفرستید
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب برخی افراد سودجو که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش تحلیل با SPSS می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !! …..
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبی که در سایت مطالعه می کنید را در بخش دیدگاه (در انتهای مطلب) درج نمایید تا به آن پاسخ دهیم. از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهید شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
تعیین حجم نمونه

.

 

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست

4- نکات مهم فرمول کوکران

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

{برو به فهرست}

 

1- محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

در این صفحه می توانید حجم نمونه مورد نیاز پایان نامه یا تحقیق خود را با فرمول کوکران، یا با جدول مورگان محاسبه نمایید. همچنین می توانید فایل اکسل محاسبات و فایل ورد توضیحات کامل فرمول کوکران را از این سایت (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه) دریافت دارید. ضمنا جدول تعیین اندازه نمونه مورگان را در همین صفحه می توانید دانلود نمایید.

در اینجا در دو حالت:

الف- حجم جامعه معلوم (یا حجم جامعه محدود)    و

ب- حجم جامعه نامعلوم (یا حجم جامعه نامحدود)،

محاسبات تعیین حجم نمونه آماری با فرمول نمونه گیری کوکران ارائه می شود.        {برو به فهرست}

برای محاسبه حجم نمونه(اندازه نمونه)، کافیست حجم جامعه (N) و مقدار خطای قابل تحمل (d) را در جدول زیر درج، تا به طور خودکار، نتیجه فرمول کوکران نمایش داده شود. برای قراردادن مقدار خطا یا d نیز عددی 0.1 تا 0.01 را در بخش مربوطه درج نمایید (اکثرا از عدد 0.05 استفاده می کنند). بهتر است ابتدا ویدئوی آموزشی زیر را ببینید:

2- فیلم نحوه محاسبه حجم نمونه کوکران در پایان نامه

البته چون در سایت این شرکت آماری قرار دارید، یک دقیقه اول این فیلم آموزش تعیین حجم نمونه را نادیده بگیرید 🙂

{برو به فهرست}

 

3- تعیین حجم نمونه فرمول کوکران به صورت آنلاین

در اینجا در دو حالت به محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران می پردازیم. حالت اول هنگامی که حجم جامعه آماری مشخص باشد و حالت دوم هنگامی که حجم جامعه آماری را ندانیم.       {برو به فهرست}

چنانچه محاسبه حجم نمونه زیر در مرورگر شما مشاهده نمی شود نسبت به بروز رسانی مرورگر خود اقدام نمایید یا اینکه فایل اکسل چند سطر بعد را دانلود و در آن نتیجه محاسبه را ببینید. محاسبه اندازه نمونه به قرار زیر است:

حالت الف- حجم جامعه آماری یا N معلوم باشد:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با: حجم نمونه کوکران

که در آن :               {برو به فهرست}

N: حجم جامعه    ؛    z: برابر 1.96     ؛     p=q=0.5    ؛       d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

 

حالت ب- حجم جامعه آماری یا N معلوم نیست:

فرمول کوکران در این حالت برابر است با:

حجم نمونه کوکران

که در آن :      {برو به فهرست}

z: برابر 1.96    ؛     p=q=0.5     ؛    d: مقدار اشتباه مجاز (مقدار خطا)

4- نکات مهم فرمول کوکران

 • در جدول فوق، نتیجه فرمول کوکران به طور خودکار محاسبه می شود و نیازی به فشردن اینتر نمی باشد. چنانچه در مرورگر شما محاسبات انجام نمی شود، از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس که بروز رسانی شده اند استفاده نمایید یا اینکه این فایل اکسل را دانلود نموده و در آن نتیجه محاسبات را ببینید: فایل اکسل محاسبه حجم نمونه کوکران         {برو به فهرست}
 • در صورتی که بهر دلیلی حجم نمونه شما مشخص شده است یا نمونه ها را کامل برداشت نموده اید و اکنون فقط مایلید با فرمول کوکران به آن حجم برسید، حجم جامعه را کمی تغییر دهید. یا اینکه ضریب خطا را در مقادیر مختلف بین 0.01 تا 0.1 تغییر دهید تا حجم نمونه مد نظر برسید. البته بهتر است از ابتدا با فرمول کوکران و سطح خطای 0.05 کار را اصولی پیش ببرید.

5- جدول حجم نمونه مورگان و کرجسی

در مواردي که واريانس جامعه يا درصد خطا را در اختيار نداشته باشيم مي توانيم از  جدول معروف مروگان براي برآورد حجم نمونه استفاده نماييم.  اين جدول در حالتي محافظه کارانه حجم نمونه را ارائه مي دهد. جالب است بدانيد در فرمول کوکران (ککران) که شيوه محاسبه حجم نمونه بر اساس آن در اين برنامه آمده است، هنگامي که خطا يا d را برابر 0.05 قرار دهيد و حجم جامعه معلوم باشد، به نتايج اين جدول خواهيد رسيد و در اصل مي توان گفت اين جدول براي راحتي تصميم تعيين حجم نمونه با خطايي قابل تحمل (0.05) و در حالتهاي مختلف تهيه شده است.     {برو به فهرست}

برای محاسبه آنلاین حجم نمونه خود وفق روش جدول مورگان : تعیین حجم نمونه با روش جدول مورگان  را کلیک نمایید.

6- اهیمت محاسبه دقیق حجم نمونه

حجم نمونه مبحثی در روش تحقیق است که می بایست با روش های علمی آماری به محاسبه آن بپردازید. زیرا مقدار خطا در نمونه گیری می بایست تحت کنترل باشد. لذا در تمام پایان نامه و تحقیقات شما با موضوع تعیین حجم نمونه سر و کار دارید.

چنانچه حجم نمونه را کم برآورد کنید، خطا افزایش یافته و نتایج تحقیق شما قابل اتکا نخواهد بود. از طرفی چنانچه حجم نمونه را زیاد برآورد کنید، هزینه قابل توجهی به هزینه های پایان نامه خود اضافه نموده اید که نفعی نداشته است و حتی ممکن است خود عاملی برای افزایش خطا باشد.

لذا برای بهره برداری دانشجویان، در این صفحه امکان محاسبه آنلاین حجم نمونه با درج مقادیر مختلف و در حالتهای مختلف قرار داده شده است.       {برو به فهرست}

نکته مهم اینجاست که منابع، مستندات و توضیحات تکمیلی را نیز شما نیاز دارید تا این بخش از فصل سوم پایان نامه خویش (یا پروپوزال) را به صورت کامل تکمیل نمایید. که در این زمینه نیز ما پیشنهادات خوبی برای شما داریم (مراجعه به: بسته کامل تعیین حجم نمونه).

مستندات، منابع و توضیحات مورد نیاز شما برای درج در پایان نامه یا پروپوزال

حال که حجم نمونه مورد نیاز خود را محاسبه نمودید، پیشنهاد ما این است که برای دریافت مستندات، منابع و توضیحات تکمیلی (تایپ شده در فایل word)، بسته “صفر تا صد حجم نمونه” ما را از لینک زیر خریداری و بلافاصله دانلود نمایید. فقط با پرداخت 8 تومان می توانید هر آنچه در خصوص حجم نمونه لازم است را در پایان نامه یا پروپوزال خویش قرار دهید!!

در این بسته توضیحات و محاسبات و فرمولهای حجم نمونه در قالب فایلهای word و excel ارائه شده است:

تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران (مستندات و منابع)

{برو به فهرست}

 

7- تعریف نمونه آماری و جامعه آماری

برای درک کامل مفهوم حجم نمونه و شیوه محاسبه آن، لازم است دقیقا بدانید “جامعه آماری” و “نمونه آماری” چیست، که در اینجا آمده است. همین تعاریف با ذکر منبع و جزئیات بیشتر در این محصول آموزشی (بسته کامل تعیین حجم نمونه کوکران) آمده است.

تعریف جامعه آماری

جامعه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد و یا چیزهایی است که در یک یا چند صفت مشترک هستند.

مثال جامعه آماری

مثلا می خواهیم در 1396 تحقیقی در زمینه سنجش گرایش روستاییان 64-15 ساله استان تهران به مهاجرت انجام دهیم. در این تحقیق همه روستاییان ساکن روستا در استان تهران در سال 1396 که 64-15 سال سن دارند، جامعه آماری ما را تشکیل می دهند.

تعریف نمونه آماری

نمونه آماری، مجموعه ای از اشیاء، افراد، اعداد یا چیزهایی است که ویژگی ها و صفات جامعه آماری را دارا است و از جامعه آماری با روشهای احتمال و شانس انتخاب می شوند.

 

{برو به فهرست}

 

محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران +فیلم آموزشی
4.9 (98.46%) 13 votes
درباره حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزار بی بدیل spss را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

31 دیدگاه در محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران +فیلم آموزشی
 1. خیلی عالی و کامل . مرسی

 2. ممنون. استفاده کردم

 3. بسیار عالی و کاربردی
  خدا قوت

 4. نرجس حسن زاده 22 خرداد 1396 در 00:34 پاسخ

  مرسی. منبع مطالب تون را پیدا نکردم. باید در پایان نامه رفرنس بدم

 5. با تشکر از زحمات شما – ممنون

 6. عرض سلام خدمت شما. یک سوالی برام پیش اومده وخیلی واجب ممنون میشم کمکم کنید. موضوع پایان نامه من تاثیر توانمندسازی کارکنان اداری یک بیمارستان بر رضایت شغلی وکیفیت خدمات هستش. جامعه آماری اول یعنی کارمندان اداری ۶۰نفر هستن که با جدول مورگان ۵۲نفر حجم نمونه شد. جامعه آماری دوم من که ارباب رجوع بیمارستان هستند نامحدود هستش. وبرای تعیین حجم نمونه این جامعه دوم همان نمونه به اندازه جامعه اول درنظر گرفتیم یعنی ۵۲. تا تفاوت فاحشی بین حجم نمونه این دوایجاد نشه. توجیه این کار روبه صورت علمی کسی میتونه بهم بگه.

  • سید مجتبی فرشچی 10 تیر 1397 در 17:18 پاسخ

   سلام؛ جامعه های آماری تان از نظر تعداد با هم خیلی فرق دارند. به نظرم حتما باید حجم نمونه از ارباب رجوعان بیشتر باشد. پیشنهاد می کنم حجم نمونه ارباع رجوعان را حداکثر حجم نمونه فرمول کوکران یعنی ۳۸۴ نفر در نظر بگیرید (یا حالتی که حجم جامعه نامشخص است که حداکثر همان عدد ۳۸۴ را اعلام خواهد کرد).

 7. با سلام
  آیا امکان تعیین تعداد نقاط نمونه برداری نیز با این روش امکان پذیر است؟ به عنوان مثال تعیین تعداد نقاط نمونه برداری از یک رودخانه یا تالاب به منظور بررسی خصوصیات شیمیایی آب. ممنونم

  • سید مجتبی فرشچی 31 تیر 1397 در 15:29 پاسخ

   سلام؛ بله امکان پذیر است. اما این نوع تعیین حجم نمونه بیشتر برای رشته های علوم اجتماعی و پرسشنامه ها کاربرد دارد.
   این موارد نمونه گیری های خاص بهتر است از روشهای علمی تعیین حجم نمونه استفاده شود. زیرا هزینه آزمایشات گران است. گاهی از نرم افزار PASS در این موارد استفاده می شود.

 8. با سلام. ممنون از توضیحات خوبتون.
  میخواستم بدونم مقادیری که برای متغیر های z,p, q در نظر گرفته شده بر چه اساسی هستن؟ حتما باید حالت های مختلف داشته باشن که متغیر تعریف شدن دیگه… ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 13 مرداد 1397 در 18:18 پاسخ

   سلام؛ خواهش
   مقادیری که تعریف شده اند به نوعی جزء فرمول و روش کوکران هستند و ۹۹ درصد محققان از همین مقادیر استفاده می نمایید. p و q برابر و مساوی ۰.۵ در نظر گرفته می شود. مقدار z هم که با ضریب اطمینان ۹۵ درصد برابر ۱.۹۶ است.

   • خیلی ممنون بابت پاسخگویی شما
    ولی من هنوز متوجه نشدم چرایی این اعداد رو؟ طبق کتاب خاصی؟منبع مشخصی؟ تجربی؟

    • سید مجتبی فرشچی 14 مرداد 1397 در 21:26 پاسخ

     بله بر اساس منابع آماری و کتابهاست این اعداد. در محصول معرفی شده در این صفحه منابع نیز ذکر شده است.

 9. درود بر شما
  بسیار سپاسگذارم از ارایه مطالب مفید و همچنین توضیحات شما به کاربران.

 10. سلام و عرض ادب
  جامعه آماری بنده ۲۹۶۰۰۰ نفر میباشد و بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه ۳۸۴ نفر است. میخواستم بدونم باید ۳۸۴ پرسشنامه پخش کنم یا باید بیشتر پخشکنم و ۳۸۴ پاسخنامه دستم برسه.

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:31 پاسخ

   سلام؛ ۳۸۴ سقف فرمول کوکران است. یعنی حتی اگر جامعه آماری شما سه برابر این هم باشد، باز هم همین تعداد نمونه را اعلام می کند. این نکته برای اطلاع بود.
   در خصوص سوال شما باید عرض کنم که معمولا درصدی از پرسشنامه ها به صورت نامناسب تکمیل می شوند یا اینکه پاسخ آنها عملا به دست تان نمی رسد یا اینکه باطل می شوند. بنابراین بهتر است ده پانزده درصدی بیشتر توزیع کنید تا همان ۳۸۴ را دریافت نمایید

 11. باسلام مطالب مفیدی مطرح نمودیدباتشکر

 12. سلام… مقدار خطا رو میتونیم ۰.۱ بگیریم؟ چه تاثیری روی تحلیل دارد؟ ایا در بسته مستندات و منابع خطا بین ۰.۰۵ تا ۰.۱ اشاره شده است؟

 13. سلام و عرض خسته نباشید
  زمانی که میخواهیم مطالعه نیمه آزمایشی روی بیماران انجام بدیم یعنی یه مداخله روانشناختی روی گروهی از بیماران انجام بدیم و دو گروه مداخله و کنترل داریم به چه شیوه ای حجم نمونه توسط کوکران محاسبه میشه؟
  ممنون میشم توضیح بدین

  • سید مجتبی فرشچی 4 مهر 1397 در 22:10 پاسخ

   سلام. مساله انتخاب حجم نمونه در رشته های حوزه پزشکی با رشته های حوزه علوم اجتماعی تفاوت دارد. فرمول کوکران بیشتر در تعیین حجم نمونه روشهای علوم اجتماعی و کارهای پرسشگری میدانی کاربرد دارد. البته شاید شما هم بتوانید اینکه چند بیمار از جامعه بیماران باید انتخاب کنید را با فرمول کوکران بدست آورید. اما به نظر انتخاب حجم نمونه شما باید با هماهنگی استاد و با استفاده از فرمولهای ویژه تعیین حجم نمونه بر اساس توان آزمون و میزان خطا باشد.

 14. سلام موضوع پایان نامه من در مورد اثرات صدا بر سلامت شغلی و اختلال خواب کارکنان نیروگاه هست و ۳ تا نیروگاه را میخوام با هم مقایسه کنم نیروگاه اولی ۱۵۰نفر پرسنل دارد نیروگاه دوم۱۰۰ و نیروگاه سوم ۵۰نفر و کار با پرسشنامه هم انجام میشه /تعداد نمونه برای هر کدام رو چطور محاسبه کنم و چند تا میشه؟ ممنون میشم کمکم کنید.

  • سید مجتبی فرشچی 21 مهر 1397 در 17:16 پاسخ

   سلام. می توانید هر نیروگاه را یک طبقه در نظر بگیرید و از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید. حجم نمونه بدست آمده با فرمول کوکران را به نسبت تعداد پرسنل در هر نیروگاه بین نیروگاه ها تقسیم کنین.
   حجم نمونه را در همین صفحه سایت با فرمول کوکران حساب کنید

 15. سلام
  جامعه آماری من شرکت های پذیرفته شده در بور اوراق بهادار تهران هست و نحوه ی نمونه گیری سیتماتیک می باشد. ممنون در مورد نحوه ی تعیین اندازه نمونه و جمع آوری داده راهنمایی بفرمایید؟

  • سید مجتبی فرشچی 29 مهر 1397 در 16:31 پاسخ

   سلام. تعیین حجم نمونه بر اساس فرمول کوکران و با توجه به حجم جامعه در همین صفحه سایت قابل انجام است.
   جمع آوری داده های بورزسی می تواند کاری بسیار سخت و زمان بر باشد. از نرم افزار رهاورد نوین یا نرم افزارها و سایت های سازمان بورس اوراق بهادار تهران استفاده می شود. به احتمال قوی محاسباتی نیز بر روی داده ها لازم است در اکسل انجام شود تا به متغیرهای مد نظر خود برسید.

 16. با عرض سلام و خسته نباسید
  موضوع پایان نامه من سلامت روان و امید به زندگی زنان و مردان شاغل در یکی از ادارت با جامعه آماری ۴۲۳ نفر که ۳۰۵ نفر مرد و ۱۱۸ نفر زن می باشد که با فرمول کوکران ۲۰۱ نفر تخمین زده شده . سهم مردان و زنان چطور تخمین زده می شود. با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 29 مهر 1397 در 16:33 پاسخ

   سلام.. حجم جامعه را به صورت کلی در فرمول کوکران وارد و حجم نمونه کلی را بدست آورید. سپس به تناسب جمعیت مردان و زنان، حجم نمونه را به مردان و زنان تخصیص دهید.

 17. سلام
  جامعه اماری بنده ۴۰۰ نفر هستش که با روش مورگان و کوکران محاسبه میگنم دقیق حجم نمونه نصف جامعه اماری میشه….چیزی حدود ۱۹۶ نفر!!؟ بنظرتون درسته؟!

  • سید مجتبی فرشچی 19 آبان 1397 در 00:14 پاسخ

   سلام. درسته و این نتیجه فرمول کوکران و جدول مورگان است و اگر از این روش نمونه گیری بخواهید استفاده کنید چاره ای نیست.
   مگر اینکه از سایر روشهای تعیین حجم نمونه استفاده کنید که پیچیده است.

 18. سلام
  چنانچه قصد ما بررسی نظر مردم در خصوص خدمات و جامعه ما کل مردم کشور باشد (یعنی ۸۱۰۰۰۰۰۰)، نمونه ۳۸۵ تایی با خطای ۰.۰۵ قطعا کفایت نمیکند. با خطای ۰.۰۱ نمونه به ۸۱۰۰۰ میرسد، آیا این تعداد کفایت میکند؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود