سوالات معکوس در پرسشنامه چيست؟

در هنگام ورود داده ها به SPSS برای انجام تحلیل آماری، لازم است به وجود یا عدم وجود سوالات معکوس در پرسشنامه خود آگاه باشید و کاری که درست است را انجام دهید.

در ویدئوی زیر این مساله مورد بررسی قرار گرفته است:

سوالات معکوس در پرسشنامه چيست
سوالات معکوس در پرسشنامه چيست

سوالات معکوس در پرسشنامه چيست

در حالت کلی هنگام طراحی پرسشنامه می بایست تمامی سوالات هم جهت (هم سو) باشند. برخی موارد برای بررسی میزان صحت پاسخ ها و به نوعی دروغ سنجی، سوالات معکوس در پرسشنامه گنجانده می شود. که بعد از صحت سنجی و تصمیم گیری در خصوص استفاده یا عدم استفاده از یک پرسشنامه، آن سوال را حذف می کنند و در تحلیل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اما اگر قرار شد این سوالات در تحلیل نیز استفاده شوند، سوال را به صورت هم جهت با سایر سوالات تبدیل کرده و عدد گزینه ها را از عدد ۶ کسر کنید و آنگاه ثبت کنید.

مثال از سوال معکوس در پرسشنامه با هدف سنجش میزان روابط اجتماعی:

من ترجیح می دهم با خانواده ام به مسافرت بروم : ۵

خیلی زیاد۵         زیاد۴                 متوسط۳             کم۲                  خیلی کم۱         

{این سوال معکوس است:} من از تنهایی غذا خوردن لذت می برم : ۱

خیلی زیاد۵         زیاد۴                 متوسط۳             کم۲                  خیلی کم۱

نباید کد گذاری طیف در سوالات با هم فرق کند. مثلا یک جا خیلی زیاد ارزش بیشتری داشته باشد و یک جا خیلی کم ارزش بیشتری داشته باشد.

از عواقب عدم توجه به سوالات معکوس، پایایی پایین پرسشنامه و نتایج غیر قابل انتظار هنگام تجزیه و تحلیل داده ها با نرم افزار است.

ویدئوهای فوق بخشی از بسته آموزش ویدئویی زیر می باشد که می توانید با مراجعه به منو بسته های آموزشی این سایت نسبت به دریافت آن ( یا دریافت سایر آموزشهای ویدئویی ما) اقدام نمایید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر و خدا قوت
    مگر منظور ما از معکوس کردن این نیست که مثلا اگر جمله ای مثل مثال بالا بار منفی دارد برعکس نمره بدیم یعنی مثلا اگر برای سوال های مثیت به کاملا موافقم نمره ۵ و به کاملا مخالفم نمره ۱ میدیم. میاییم در معکوس به کاملا موافقم ۱ و به کاملا مخالفم نمره ۵ میدیم……
    پس چطوریه که نوشتید نمیشه یه جا خیلی کم(کاملا مخالف) نمره بالا بگیره و یه جا کاملا موافقم بگیره و نباید ارزش ها فرق بکنه؟

    1. سلام. این مطلب گاهی گیج کننده می شود. بهرحال نکته مهم این است که حواسمان به سوالات معکوس باشد و هنگام ورود داده های آن دقت کنیم و این مطلب را به خاطر داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانش پژوه عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ (09198180991) می باشد. زیرا قبل از هر اعلام نظری، لازم است فایلهای شما را ببینیم.

2- آموزش های ویدئویی ما، کار با نرم افزار محبوب SPSS را برای شما ممکن و حتی آسان خواهد نمود. ضمن اینکه آمادگی قبول انجام تحلیل آماری را نیز داریم.

مشاور آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتساپ کلیک کنید: