سوالات معکوس در پرسشنامه چيست؟

در هنگام ورود داده ها به SPSS برای انجام تحلیل آماری، لازم است به وجود یا عدم وجود سوالات معکوس در پرسشنامه خود آگاه باشید و کاری که درست است را انجام دهید.

در ویدئوی زیر این مساله مورد بررسی قرار گرفته است:

سوالات معکوس در پرسشنامه چيست
سوالات معکوس در پرسشنامه چيست

سوالات معکوس در پرسشنامه چيست

در حالت کلی هنگام طراحی پرسشنامه می بایست تمامی سوالات هم جهت (هم سو) باشند. برخی موارد برای بررسی میزان صحت پاسخ ها و به نوعی دروغ سنجی، سوالات معکوس در پرسشنامه گنجانده می شود. که بعد از صحت سنجی و تصمیم گیری در خصوص استفاده یا عدم استفاده از یک پرسشنامه، آن سوال را حذف می کنند و در تحلیل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اما اگر قرار شد این سوالات در تحلیل نیز استفاده شوند، سوال را به صورت هم جهت با سایر سوالات تبدیل کرده و عدد گزینه ها را از عدد 6 کسر کنید و آنگاه ثبت کنید.

مثال از سوال معکوس در پرسشنامه با هدف سنجش میزان روابط اجتماعی:

من ترجیح می دهم با خانواده ام به مسافرت بروم : 5

خیلی زیاد5         زیاد4                 متوسط3             کم2                  خیلی کم1         

{این سوال معکوس است:} من از تنهایی غذا خوردن لذت می برم : 1

خیلی زیاد5         زیاد4                 متوسط3             کم2                  خیلی کم1

نباید کد گذاری طیف در سوالات با هم فرق کند. مثلا یک جا خیلی زیاد ارزش بیشتری داشته باشد و یک جا خیلی کم ارزش بیشتری داشته باشد.

از عواقب عدم توجه به سوالات معکوس، پایایی پایین پرسشنامه و نتایج غیر قابل انتظار هنگام تجزیه و تحلیل داده ها با نرم افزار است.

ویدئوهای فوق بخشی از بسته آموزش ویدئویی زیر می باشد که می توانید با مراجعه به منو بسته های آموزشی این سایت نسبت به دریافت آن ( یا دریافت سایر آموزشهای ویدئویی این شرکت آماری) اقدام نمایید:

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتساپ کلیک کنید: