داده ها و اطلاعات حکم مواد اولیه ای را دارند که می بایست به دست تحلیلگران خبره برسد تا با انجام تجزیه و تحلیل های آماری، ارزش افزوده درون آنان استخراج شده و گزارش تحلیلی آماده گردد. که معمولا هدف از این گزارش تحلیلی قبول یا رد فرضیات پایان نامه می باشد.

اما در خصوص اینکه دانشجو و محقق محترم چطور داده ها را برای ما ارسال نماید، نکات مهمی وجود دارد که رعایت آن باعث صرفه جویی در وقت و زمان می گردد و محقق را به هدف خویش نزدیک تر می سازد.

شیوه ارسال داده های پرسشنامه ای (طیف لیکرت)

هنگامی که دانشجو برای پایان نامه خویش پرسشنامه طراحی و تکمیل نموده است، قاعدتا داده هایی که در اختیار دارد از جنس داده های پرسشنامه ای هست. داده های پرسشنامه ای نیز معمولا از گزینه های طیف لیکرت تشکیل شده اند.

به عنوان مثال گزینه های هر سوال پرسشنامه به روش طیف لیکرت شامل زیر موارد می باشد:

کاملا موافقم، موافقم، بی نظر، مخالفم، کاملا مخالفم.

بهرحال بعد از تکمیل و پر کردن پرسشنامه ها محقق تعدادی پرسشنامه در اختیار دارد که لازم است آنها را به دست شرکت آماری مطمئن برساند تا نسبت به تحلیل آنها اقدام نمایند. دو راه پیش روی محقق می باشد:

۱ارسال پرسشنامه ها از طریق پست پیشتاز:

در این روش دانشجو کافی است به نزدیک ترین مرکز پستی مراجعه و با ذکر آدرس این شرکت، که در صفحه تماس با ما آمده است، نسبت به ارسال پرسشنامه ها به صورت فیزیکی اقدام نماید.

واقعا به نظر من در شهری مثل تهران این کار ارزان تر ، سریع تر و آسانتر از آن است که دانشجو پرسشنامه را برداشته و به میدان انقلاب مراجعه نماید تا در داخل کوچه ها فرد یا گروهی را که ادعا می کنند تحلیل آماری می دانند بیابد و پرسشنامه را تحویل آنان نماید (با در نظر گرفتن هزینه های دوری راه و ترافیک سنگین و هزینه تاکسی).

۲ارسال داده ها از طریق فایل اکسل:

این روش نسبت به روش قبلی مزیت هایی مثل سرعت عمل بالاتر و عدم نیاز به پرداخت هزینه پست و عدم پرداخت هزینه ورود داده توسط تحلیلگران ما را دارد. و البته توانایی دانشجو در کار با نرم افزار اکسل و صرف وقت برای ورود داده را نیز نیاز دارد.

نکته اینجاست که اکثر اوقات دانشجو نمی داند چطور می بایست داده های پرسشنامه ای خویش را در اکسل وارد نماید. بعضا مشاهده شده که دانشجو با صرف وقت خیلی زیاد و به صورت دستی شروع به شمارش تک تک گزینه های پاسخ ها برای هر سوال نموده و آنها را در نرم افزار ثبت و برای تحلیل ارسال نموده است!! غافل از اینکه این نوع ورود داده به هیچ عنوان مناسب برای تحلیل آماری نیست و می بایست کار ورود داده مجددا انجام پذیرد.

بهترین کار در این مرحله این است که دانشجو با شرکت آماری اطمینان شرق ارتباط گرفته و بعد از ارسال فایل پرسشنامه خویش، فایل اکسل طراحی شده توسط این شرکت را به صورت رایگان دریافت دارد. در این فایل اکسل، دقیقا گفته می شود که به چه شیوه ای اطلاعات کد گذاری و در وارد اکسل (Excel) گردد.

این فایل متناسب با سوالات پرسشنامه دانشجو و گزینه های سوالات طراحی شده است و به این ترتیب ورود داده ها در نرم افزار کاری بسیار راحت خواهد شد. مجددا تاکید می شود که این خدمت برای افرادی که مایلند انجام تحلیل آماری خویش را به این شرکت بسپارند به صورت رایگان ارائه می گردد (زیرا برخی از افراد برای همین کار نیز مبلغ قابل توجهی درخواست می نمایند!)

بعد از ورود داده ها در این فایل اکسل، کافیست داده ها از طریق ایمیل یا تلگرام برای ما ارسال گردد.

شیوه ارسال سایر داده ها و اطلاعات

برای سایر داده های غیر پرسشنامه ای نیز بهترین کار ورود داده ها در نرم افزار اکسل و ارسال آن از طریق ایمیل یا تلگرام می باشد. زیرا مشاهده شده که بعضا دانشجو با صرف وقت زیاد داده ها را در نرم افزارهای آماری ثبت و ذخیره می نماید، که با توجه به تفاوت نسخه های نرم افزارهای آماری یا قدیمی بودن آنها، داده ها غیر قابل استفاده یا مخدوش می شود.

بنابراین درخواست داریم حتی الامکان داده ها را در محیط اکسل ثبت و ذخیره نمایند. انتقال داده ها از اکسل به سایر نرم افزارها همیشه امکان پذیر است.

دریافت فایل ورود داده ها از شرکت

یک بار دیگر این نکته تاکید می شود که چنانچه قصد دارید تحلیل آماری پایان نامه خویش را به ما بسپارید، قبل از شروع به ورود داده ها در کامپیوتر با ما هماهنگ نمایید و طی تماس با ما فایل ورود داده را بدون پرداخت وجهی دریافت نمایید (اکثر افراد برای دادن این فایل به شما درخواست وجه می نمایند).

یادآوری این نکته نیز لازم است که با توجه به تاییدیه ها و مجوزهای ما، هیچ نگرانی بابت ارسال پرسشنامه ها و داده ها به صورت فیزیکی یا فایل نداشته باشید.

 

 

 

لطفا امتیاز دهید

درباره سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • چهارده + هفت =