فصل 3 پایان نامه

شیوه نگارش فصل 3 پایان نامه ارشد

در اين مبحث در خصوص فصل سوم پايان نامه و شيوه نگارش آن صحبت خواهيم نمود.

فصل3 ام در اکثر قريب به اتفاق پايان نامه ها (خصوصا آنهايي که پرسشنامه طراحي نموده و تحقيق پيمايشي دارند) همان فصل روش تحقيق است که در آن دانشجو به بيان روش تحقيق و چگونگي تحليل آماري و روش آزمون فرضيات تحقيق و مباني علمي آن (مباني آزمون فرضيات با استفاده از علم آمار) مي پردازد. تعريف جامعه آماري و نمونه، شيوه انجام نمونه گيري، چگونگي تعيين حجم نمونه و همچنين اندازه گيري روايي و پايايي پرسشنامه (با استفاده از آلفاي کرونباخ يا ساير روشها) نيز از موضوعاتي است که در فصل سوم پايان نامه ها به آن اشاره مي شود.

اغلب مطالب فصل سوم تحقيقات و پايان نامه ها ريشه در علم آمار دارد و ما به عنوان يک مشاور آماري مي توانيم در اين زمينه به شما مشاوره دهيم.

نام و عنوان فصل سوم در پايان نامه معمولا «روش تحقيق» درج مي شود.

به عنوان نمونه، فهرست بخشهاي اصلي و تيترهاي دوم اين فصل از پايان نامه مي تواند به صورت زير باشد:

مقدمه

روش انجام پژوهش

 • روش تحقیق
 • روشهای گردآوری اطلاعات
 • قلمرو تحقیق
 • جامعه آماري
 • نمونه آماری و تعيين حجم نمونه

روايي پرسشنامه

قابليت اعتماد پرسشنامه

 • اندازه گيري پايايي پرسشنامه

نرم افزارهاي آماري مورد استفاده

 • نرم افزار SPSS
 • نرم افزار Smart Pls

روش تجزيه و تحليل داده ها

 • آزمون تي تست تک نمونه اي
 • تحليل رگرسيون

قابل ذکر است نمي توان گفت در تمام پايان نامه ها اين فهرست بندي جاري است. مثلا در پايان نامه هاي رشته ادبيات که پرسشنامه اي طراحي و اجرا نشده، اين فهرست جايگاهي ندارد.

در نهايت اعلام مي داريم آمادگي انجام مشاوره فصل 3 پايان نامه شما را داريم. نمونه فصل سوم مد نظر شما را نیز می توانیم در اختیارتان بگذاریم که به عنوان الگو و قالب مورد استفاده قرار دهید.

نمونه و قالب ورد فصل 3 و 4 پایان نامه

در زیر نمونه و قالب Word فصول سوم و چهارم پایان نامه که می تواند مورد استفاده برخی رشته ها قرار گیرد معرفی شده است. این نمونه فصل های سوم یا چهارمی که دراینجا مشاهده می نمایید و توسط این شرکت آماری تهیه شده است، عصاره و چکیده ای از چندین نمونه از بهترین فصول سوم و چهارم پایان نامه های مختلف است.

با دریافت این قالب ها که به صورت فایل ورد هستند و به آسانی می توانید از آنها استفاده کنید، استحکام خوبی به محتوای پایان نامه خود خواهید داد و از طرفی در زمان نگارش پایان نامه خود صرفه جویی زیادی خواهید نمود. اگر رشته های ذکر شده در خصوص این نمونه فصل ها به رشته و زمینه پایان نامه شما مرتبط است در دریافت این نمونه فصول تردید نکنید! :

درباره ی حدیثه دهقان

به عنوان یکی از با سابقه ترین پرسنل شرکت آماری اطمینان شرق، تلاش می کنم کار خود در زمینه پیگیری و انجام سفارشات تحلیل با نرم افزار بی بدیل spss را به خوبی انجام دهم. سروش یا واتس آپ من (برای سفارش کار یا هر گونه سوال): 09198180991

10 پاسخ به فصل سوم پایان نامه ارشد و دکترا، فصل روش تحقیق
 1. سلام بر شما … جامعه مورد بررسی بنده مادرانی هستند که زایمان طبیعی داشتند و در بیمارستان های تهران نمونه گیری انجام خواهد شد. با توجه به تفاوت بیمارستان ها سه طبقه ایجاد کردم خصوصی ، دولتی- آموزشی و دولتی- غیر آموزشی… سوال این هست که جامعه آماری هم باید به سه دسته تقسیم شود؟ و اینکه مادرانی که نوزادانشان مرده بدنیا آمدند از جامعه حذف میشوند یا از تعداد نمونه؟

  • سید مجتبی فرشچی 24 جولای 2018 در 22:17 پاسخ

   سلام؛ در صورت استفاده از شیوه نمونه گیری طبقه ای جامعه به سه بخش تقسیم می گردد و به تناسب جمعیت هر طبقه (نوع بیمارستان)، حجم نمونه اختصاص می یابد.
   تصمیم گیری در خصوص مساله مادرانی که نوزادانشان مرده به دنیا آمده اند، بستگی به تعریف جامعه آماری شما دارد. مثلا می توانید در تعریف بیاورید که این موارد جزء جامعه آماری محسوب نمی شوند و بدین ترتیب در نمونه نیز لحاظ نمی گردند. جامعه آماری باید کاملا اعضایش مشخص باشند.
   صفحه روشهای نمونه گیری و تعیین حجم نمونه را مطالعه نمایید.

 2. سلام
  میخواستم بدونم نرم افزار NVIVO8 چه نرم افزاری هست؟

 3. سلام و احترام

  من به صورت موردی در یک بیمارستان کودک نقاشی های کودکان را که بهصورت آزادانه کشیده بودند جمع کرده و تفسیر کردم و با مادرانشان مصاحبه کردم، این روش را در کارم نوشتم کیفی و بعد برای جمع بندی نیازها مولفه هایی که از روش بیان شده بدست آورده بودم در پرسشنامه ای که به صورت طیف لیکرت ایجاد شده بود به پرستاران دادم، و نوشتم روش کمی. آیا روش هایی که به کار بردم درسته؟ و همون ترکیبی به حساب میاد؟

 4. سلام وقت بخیر، جامعه آماری تحقیق1239 نفر از کارکنان بانک ملی هستند. آیا روش نمونه برداری روش خوشه ای- تصادفی ساده در این مورد درسته؟ و این که آیا فقط روش خوشه ای در جامعه نامحدود کاربرد دارد و یا این که می تونه در جامعه محدود و بزرگ مثل این مورد کاربرد داشته باشه؟

  • سید مجتبی فرشچی 5 آگوست 2019 در 12:24 پاسخ

   سلام. نمونه گیری خوشه ای به محدود بودن و نبودن حجم جامعه ارتباطی ندارد.
   برای پوشش کل جامعه خوشه بندی رو انجام میدیم.به نظرم طبقه ای استفاده کنید بهتر است.یعنی افراد با ویژگی‌های شبیه هم در یک طبقه قرار گیرند و با توجه به حجم هر طبقه حجم هر نمونه مشخص شود. طبقه ها مثل،مدیران، معاونان،تحصیلداران و …

 5. سلام
  من بخشی از اطلاعات پایان نامم را از طریق پرسشنامه جمع آوری کردم. پرسش نامم هم براساس طیف لیکرت بوده.
  1- برای همبستگی بین متغیرها باید از ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده کنم؟
  2- برای تحلیل داده ها از چه آزمونی باید استفاده کنم؟ (متغیر وابسته: همپیمایی (carpooling) و متغیرهای مستقل: مدیریت پارکینگ، عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی و اطلاع رسانی و فناوری اطلاعات)
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 8 آگوست 2019 در 16:04 پاسخ

   سلام. 1- قاعدتا هر یک از متغیرهای شما میانگین چند سوال پرسشنامه است. این میانگین را حساب کنید و با آزمون کلموگروف اسمیرنف ببینید نرمال هست یا خیر. اگر نرمال بود آنگاه از همبستگی پیرسون استفاده کنید. آموزش آزمون کلموگروف اسمیرنف در منو محصولات سایت هست.
   2- احتمالا تحلیل شما رگرسیون یا مدل سازی معادلات ساختاری است. می توانید در واتس آپ پیام داده و از خدمات مشاوره ما استفاده نمایید.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by