نمونه گیری و محاسبه آنلاین حجم نمونه با روش جدول مورگان

محاسبه آنلاین تعداد نمونه با روش مورگان

با محاسبه آنلاین زیر، در صورتی که عدد حجم جامعه شما دقیقا مطابق جدول مورگان نباشد، حجم نمونه وفق روش این جدول در اختیار شما قرار می گیرد. کافیست حجم جامعه آماری خود را درج نمایید  تا حجم نمونه را مشاهده نمایید (چنانچه محاسبات را نمی بینید یا مرور گر خود را بروز کنید یا اینکه از اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید):

توضیح: با توجه به اینکه ممکن است برخی پرسشنامه های شما پاسخ داده نشود یا به شما برگشت نگردد، ۱۰ الی ۲۰ درصد بیشتر از حجم نمونه محاسبه شده، پرسشنامه تکمیل کنید تا این مساله منجر به کمتر شدن حجم نمونه نهایی شما از حجم نمونه محاسبه شده نگردد.

جدول نمونه گیری مورگان و کرجسی

این جدول توسط robert v. krejcie  و  daryle w. morgan تهیه شده است و آن را باید آسانترین روش برای تعیین حجم نمونه قلمداد نمود.

تعیین حجم نمونه با استفاده از جدول مورگان، آسان تر از فرمول کوکران می باشد. زیرا فقط کافی است حجم جامعه یا N را در این جدول بیابید، آنگاه به ستون متناظر آن نگاه کرده و حجم نمونه یا n را استخراج نمایید.

البته این روش یکی از محافظه کار ترین روشهای تعیین حجم نمونه نیز می باشد و مخصوصا هنگام که حجم جامعه نسبتا کم باشد، حجم نمونه زیادی را اعلام می کند. بنابراین اگر احساس نمودید این حجم نمونه زیاد تعیین شده، به سراغ فرمول کوکران بروید: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

۴.۷/۵ - (۴۱ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

‫۱۴۴ دیدگاه ها

 1. با سلام ، آیا جدول مورگان دو نوع می باشد ؟ چون با توجه به حجم نمونه ما که ۲۰۰ تا است این جا حجم نمونه را ۱۲۷ تا آورده ولی در قسمت آنلاین و چند جای دیگر ۱۳۲ تا می آورد … علت چیست ؟ با تشکر فراوان

  1. سلام؛ جدول مورگان یکی بیشتر نیست. در محاسبه آنلاینی که ما داریم از آنجایی که با فرمول محاسبه می کند در حد سه چهار تا اختلاف گاه وقتی پیش میاد که خیلی قابل توجه نیست. بهتر است عددی را که در داخل جدول می بینید ملاک عمل قرار دهید یعنی ۱۲۷ تا را.

   1. سلام وقت بخیر من یه تحقیق در مورد جدول مورگان و تحلیل اعاداد آن را دارم میتونید یه توضیحی از این جدول به من بدید

    1. سلام. در همین صفحه خطوطی در خصوص جدول مورگان آمده. چیز بیشتری وجود ندارد. این نکته را نیز به تحقیق خود اضافه کنید که جدول مورگان در اصل نتایج فرمول کوکران است که در آن خطا برابر ۰.۰۵ در نظر گرفته شده است.

   2. سلام.من اگر بخوام یه نمونه توی جدول مورکان پیدا کنم که بتونم ایرادات اون محقق رو پیدا کنم باید چیکار کنم چجوری پیدا کنم اون نمونه رو؟

  2. با سلام بنده جامعهم ۷۷۱۶ بود بعد این عدد رو وارد فرمول کوکران کردم شد ۳۶۶ حالا استادم گفت از این عدد با انتخاب تصادفی پنج تا پنج تا انتخاب کنم. یعنی کل نمونم میشه ۷۳؟ نحوه ی انتخابم چجور باید باشه؟

 2. سلام وقت شما بخیر
  اگر جامعه را سه قسمت کنیم حجم نمونه چه تغییراتی میکند؟میشه نمونه گیری طبقه ای؟ من داده هام از سه نوع بیمارستان خصوصی – آموزشی و غیرآموزشی دولتی هستش

  1. سلام. در این مورد بیمارستان ها، می توان گفت شما سه طبقه دارید و نمونه گیری طبقه ای خواهید داشت.
   در حالت کلی حجم نمونه را محاسبه کنید و بعد حجم نمونه تعیین شده را به تناسب حجم هر طبقه تخصیص دهید.

 3. سلام وقت بخیر
  من دو جامعه مستقل دارم ایا باید حتما نمونه گیری جداگانه انجام بدم ؟
  در آن صورت باید از هر جامعه ۳۲۰ تا تقریبا نمونه بگیرم که خیلی زیاده . راهی نیست کم بشه حجم نمونه ؟
  اگر درصد خطا رو ۰.۱ بزارم باید سطح اطمینان و ۰.۹۰ بزارم ؟ در انصورت آیا تحقیق قابل قبول خواهد بود ؟

  1. سلام؛ بله اگر دو جامعه آماری جداگانه داریدکه دو تحقیق مستقل می خواهید روی آنها انجام دهید، جداگانه می بایست برای هر کدام حجم نمونه را تعیین کنید.
   درصد خطا را اگر ۰.۱ نیز بگذارید معمولا قابل قبول است. ولی لازم است با استاد راهنمای خود مشورت و هماهنگ نمایید.

 4. سلام و خسته نباشی
  من دو جامعه آماری استاد و دانشجو دارم با دو تا پرسشنامه اما فرضیه هام مشترک هستند
  ۱- آیا باید دو حجم نمونه انتخاب کنم؟
  ۲- چطور می توانم نتایج را ادغام کنم؟
  ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدید

  1. سلام؛ هر پژوهش یک جامعه آماری بیشتر ندارد. دو جامعه آماری مجزا با فرضیه های مشترک برای من قابل درک نیست.
   این مساله را با استاد خود به خوبی حل و فصل نمایید.

 5. سلام و ادب می خواستم بدونم چنوع روش محاسبه حجم نمونه آماری جامعه داریم؟
  و متداولترینش کدومه؟ با سپاس

  1. سلام؛ در مقالات و کتابها شیوه های زیادی برای محاسبه حجم نمونه آمده است که از مباحث سنگین علم آمار است. برخی اساتید آمار تخصص شان “نمونه گیری” است!
   اما متداول ترین و فراگیر ترین روش همین محاسبه با فرمول کوکران است که امکان محاسبه با این فرمول به صورت آنلاین در سایت ما فراهم است. منو آموزش spss را ملاحظه نمایید. جدول مورگان هم بر اساس فرمول کوکران بدست آمده است

 6. سلام
  من برای پایان نامه ام در حوزه تعاملات اجتماعی در معماری استاد راهنمام گفتن که از روش رگرسیون چند متغیره با نرم افزار SPSS استفاده کنم ، به نظرتون راه بهتری وجود نداره برای آنالیز دیتا؟
  و این که از چه جدولی برای تعداد نمونه می تونم استفاده کنم؟

  1. سلام؛ اگر گفته استاد است که از این روش استفاده کنید، قاعدتا همین را باید رعایت کنید.
   برای تعیین تعداد نمونه از همین جدول مورگان می توانید استفاده کنید. خیلی راحته
   یا اینکه از فرمول کوکران استفاده کنید که در اصل تفاوت زیادی با جدول مورگان ندارد.

 7. سلام و تشکر فراوان
  در پژوهشی، به رقم دقیق و قطعی جمعیت آماری دسترسی نداریم و حتی مراکز رسمی هم ندارند. اما ما رقم تقریبی قریب به واقع را یافته ایم. حال اگر برای تعیین حجم نمونه به جدول مورگان مراجعه کنیم، طبعا ضریب خطایی خواهد داشت و حجم نمونه معرفی شده احتمال خطا دارد. ضریب خطا را چطور محاسبه و اعلام کنیم. در این باره چه پیشنهادی دارید. به نظرتان سراغ فرمول کورکران برویم؟!

  1. سلام. از همان تقریب حجم جامعه به عنوان حجم جامعه استفاده کنید. در جدول مورگان خطا برابر ۰.۰۵ می باشد. در اصل در فرمول کوکران اگر خطا را برابر ۰.۰۵ بگیرید، به همین جدول مورگان می رسید. می توانید در صفحه محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران که در منو آموزش spss است، این مساله را تست کنید.

  1. سلام. در بین روشهای معمول، حجم نمونه کمتر از فرمول کوکران با خطای ۰.۱ (خطای ده درصد) نداریم

 8. سلام خسته نباشید آقای فرشچی
  بنده قرار است که یک پروپوزال و مقاله ای را بعنوان واح پژوهش تحویل بدهم اما متاسفانه اطلاعی از نحوه گرفتن نمونه و متغیر ها نداشتم. با فرمول کوکران و بدون داشتن جامعه آماری و با خطای پنج صدم میزان نمونه بسیار زیادی برای کار من لحاظ شده درحالیکه تعداد نمونه های موضوع بنده که کودکان پیش دبستانی دارای لکنت هستند بسیار اندک می باشند و دو مقاله دیگری که تقریبا مشابه با کار بندههستند هرکدام ۱۵ کودک دارای اختلال را با ۱۵ کودک طبیعی مقایسه کردند .بنده خواستم از راهنمایی و کمک شما استفاده کنم که چگونه به نتیجه برسم.
  با تشکر

  1. سلام. اگر حجم جامعه را برآورد کنید و از حالتی که حجم جامعه مشخص است استفاده کنید، حجم نمونه کمتر بدست می آید. خطا را هم ۱۰ درصد در نظر بگیرید.
   در نهایت نظر استاد را بگیرید. زیرا اگر یافتن نمونه های شما خیلی سخت باشد، به ناچار باید با همان نمونه ای که در دسترس هستند کار کنید.

 9. سلام
  جامعه ی من ۵۲۴ نفره اگه نمونم رو ۲۲۵ انتخاب کنم ( ۴ نفر بیشتر ار محاسبه ی شما ) مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟؟

  1. سلام. بهرحال کار پژوهشی باید طبق روال علمی خود انجام شود. ۴ تا از نمونه هایی که احتمال می دهید اطلاعاتشان بخوبی جمع آوری نشده حذف کنید تا دقیقا به ۲۲۵ برسید.
   و اگر خروجی ها را گرفته اید و کار گذشته است، اشکال ندارد.

 10. با سلام و سپاس فراوان از جنابعالی
  جامعه من کل ادارات کل ورزش و جوانان کشور ۳۱ استان کشور است که بر اساس هدف پژوهش ۴۳۴ نفر شامل
  (یعنی مدیران کل ۳۱ معاونین ۹۳روسای گروه ۲۱۷وکارشناسان ۹۳ نفر میبا شند ) حال شما بفرمایید بهترین روش نمونه گیری کدام است و در ثانی تعداد نمونه جند نفر خواهد بود (اگر کشور را به پنج منطقه تقسیم کنیم)(و از هر منطقه دو یه سه استان بگیرم چگونه خواهد بود
  از لطف بیکران شما سپاسگزارم علی رضا۰۹۱۵۳۴۱۶۸۰۷

  1. سلام. یعنی شما واقعا می توانید به مدیران و کارشناسان ورزش کل کشور دسترسی داشته باشید؟!
   اگر در سطح کشور جامعه آماری را تعریف کرده اید، با توجه به این تعداد حجم جامعه، کشور را به ۵ منطقه تقسیم کنین (بدون توجه خاص به استانها). بعد حجم نمونه را به تناسب حجم جامعه در هر استان بین این ۵منطقه تقسیم کنین.
   حجم نمونه را با فرمول کوکران (که در همین سایت هست) یا با همین جدول مورگان بدست آورید.

 11. با سلام و خسته نباشید
  موضوع کارم در خصوص ماهیان غیربومی تالاب انزلی هست. در این راستا ۳ پرسشنامه مجزا طرح کردم که یکی مخصوص جامعه صیاد، دومی مخصوص جامعه ماهی فروش و سومی مخصوص مردم مصرف کننده. جامعه مردم انزلی رو که ۱۲۰ هزارنفر بود با ضریب خطای ۰.۰۵ ، ۳۸۳ پرسشنامه در نظر گرفتم. بازار ماهی فروشان رو که حدود ۱۲۰ نفر بود رو با ضریب خطای ۰.۰۵ ، ۹۰ پرسشنامه گرفتم . اما سوالم اینجاست که برای جامعه صیادان که حدود هزار نفر هستن، بدلیل سختی دسترسی بهشون و همینطور کمبود وقت، آیا می تونم از ضریب ۰.۱ استفاده کنم ؟ آیا اصولی هست که دوتای دیگه با ضریب ۰.۰۵ باشن و این جامعه با ضریب ۰.۱ یا نقطه ضعف محسوب میشه؟ ممونم

  1. سلام. بهتر است ضریب خطا در کل پژوهش یکسان باشد.
   با استاد مشورت کنید و در همه جا ضریب خطا را ۰.۱ بگیرید. زیرا مثلا در ماهی فروشان شما الان بیش از ۷۰ درصد جامعه آماری را نمونه می گیرید که خیلی آمار بالایی است و جا دارد که حجم نمونه پایین بیاید.

 12. با سلام ، موضوع پایان نامه بررسی رابطه رهبری تحولی و تعهد سازمانی با عدالت سازمانی مدیران هست می خواستم بدونم که جامعه من معلمین هستند یا مدیران ؟ ممنون

  1. سلام. این سوال را باید خود شما تعیین تکلیف نمایید.
   قبل از هر چیز لازم است جامعه آماری خود را دقیقا تعیین و تعریف کنید. بعد که جامعه آماری را دقیقا تعریف کردید، عنوان پایان نامه را می توانید بیان کنید.

 13. سلام
  جامعه مورد مطالعه من حدود ۲۰۰۰ نفر هستند که در بخش های مختلف و به تعداد مختلف پراکنده می باشند
  با استفاده از جدول نمونه گیری مورگان تعداد نمونه مورد نظر ۳۲۲ نفر خواهد بود .
  تحقیق من یک تحقیق میدانی است .
  چگونه میتوان برای هر بخش تعداد مورد نظر نمونه را تعیین کرد؟

  1. سلام. این بخشها را به عنوان طبقات دقیقا مشخص نمایید. سپس این حجم نمونه ۳۲۲ نفر را به تناسب حجم هر کدام از این طبقات بین آنها تقسیم نمایید.

 14. از فرمول اسودنت برای محاسبه تعداد نمونه اب لازم برای یک جمعیت معین چگونه میتوانم استفاده کنم۲(n=)st/u

  1. تا بجال به چنین موردی برخورد نکرده ام. وقتی جامعه آماری تعدادش مشخص است با فرمول کوکران می شود حجم نمونه را برآورد کرد. در همین سایت (منو آموزش) می توانید به صورت آنلاین این محاسبه را انجام دهید.

 15. از تحلیل و دقیق بودن این ویب سایت کاملا راضی هستم , اما میشه در باره تعین حجم جمعیت نمونه و تحلیل جامعه آمار ی , یک جلد کتاب و یا یک ادرس علمی را برایم معرفی کنید .ممنون

  1. بزرگوارید، مبحث تعیین حجم نمونه و جامعه آماری از مباحث اولیه علم آمار است و نیاز به معرفی کتاب خاصی ندارد. اگر به کتابخانه دانشگاه یا کتابفروشی مراجعه کنید، و یک کتاب نمونه گیری بردارید، همه مباحث را آورده.

 16. سلام
  جامعه اماری من ۵۸۷ نفر هست اما نیاز به حجم نمونه کم دارم کمترین حجم نمونه چقدر میتونه باشه وبا استفاد از چه روشی هست؟

  1. سلام. برای کمتر شدن حجم نمونه، به جای جدول مورگان از خود فرمول کوکران استفاده نمایید و در آن خطا را به جای ۰.۰۵ برابر ۰.۱ قرار دهید.

 17. با سلام و وقت به خیر.من می خواهم .یک شهرستان را برسی کنم.جمعیت ان ۶۰۰۰۰ نفر است.به نظرم نمونه گیری خوشه ای بهتر است و لی روش کار به چه ضورت است.شهرستان ما دارای سه شهر می باشد.مرکزی و شهر های غربی.متشکر می شوم اگر کمکم کنید.خدا اجرتون دهد.با تشکر

  1. سلام. به نظر نمونه گیری طبقه ای برای شما بهتر است. هر شهر یک طبقه باشد و به تناسب جمعیت آن شهر، حجم نمونه را تخصیص دهید.

 18. سلام وقتتون بخیر.
  موضوع پژوهش من تاثیر خودباوری زنان بر تربیت فرزندانشان است که در سطح یک شهر مشخص انجام میشه ،اما من عدد جامعه ی اماری رو ندارم ،و اینکه میخوام تعداد نمونه هام کم باشه …بنظر شما چکار باید انجام بدم و اینکه آیا من باید فرزندان رو هم جامعه ی آماری ای جدا در نظر بگیرم ؟!!

  1. سلام. در فرمول کوکران، حالتی داریم که وقتی حجم جامعه مشخص نباشد می توان حجم نمونه را برآورد نمود. این صفحه را ببینید: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران
   برای حجم نمونه تان کمتر بشود بهتر است از طریق حجم جامعه را برآورد کنید و از فرمول کوکران در حالتی که حجم جامعه مشخص است استفاده کنید.
   اگر پرسشنامه ای هم به فرزندان می دهید تا پر کنند پس آنان هم جامعه آماری مجزایی هستند و گرنه خیر.

 19. با سلام جامعه مورد مطالعه من دانش آموزان مدارس یکی از مناطق شهر تهران است با توجه به نمونه گیری خوشه ای حجم نمونه چطور باید محاسبه شود حجم جامعه را ندارم ولی تعداد مدارس ۳۷ تاست
  با تشکر.

  1. سلام. به نظر من نمونه گیری خوشه ای مناسب یک منطقه از شهر تهران نیست. نمونه گیری طبقه ای بهتر است اگر بتوانید این منطقه را به چند طبقه تقسیم بندی کنید. مثلا این منطقه از چند ناحیه تشکیل شده است و هر ناحیه یک طبقه باشد.
   حجم جامعه را از آموزش پرورش بپرسید یا خودتان برآورد کنید به طریقی. یا از نتایج سرشماری های مرکز آمار.

 20. سلام وقت بخیر
  استاد من جامعه آماریم هوادارن یک شخصیت معروف فوتبالی هستند در حال حاضر من جامعه آماری رو چند نفر در نظر بگیرم که بتونم نمونه آماری رو مشخص کنم؟

  1. سلام. برآورد حجم جامعه در اینجا نسبتا سخت است. اما اگر به طریقی برآورد کنید به حجم نمونه دقیق تری می رسید و گرنه از حالتی استفاده کنید که حجم جامعه نامعلوم است (در صفحه برآورد حجم نمونه با فرمول کوکران این سایت این گزینه وجود دارد).
   توجه داشته باشید که اگر تعداد جامعه آماری بیش از ۱۰۰ هزار نفر باشد، حجم نمونه ۳۸۴ نفر خواهد بود. حالا اگر حجم جامعه یک میلیون هم باشد باز هم حجم نمونه ۳۸۴ نفر است.

 21. با سلام رشته ارشد بنده آموزش پزشکی هست و پایان نامه ام ارزشیابی کرک پاتریک هست.آیا شما در این مورد می تونید به بنده کمک کنید ایا همکارانی دارید که دانش این رشته رو داشته باشند.چون جز رشته های متداول و فنی نیست

  1. سلام. مشخصا در خصوص ارزشیابی کرک پاتریک کار نکردیم. اما باز هم ارتباط بگیرید با همکاران ما، بهرحال تجربه خیلی زیادی در زمینه تحلیل آماری با انواع نرم افزارها داریم.

 22. باسلام.جامعه آماری من ۴۶۰هزار نفر میباشد اما این تعداد در جدول نیست وقتی در محاسبه آنلاین وارد میکنم نمونه آماری را ۳۸۳ میاره ۳۸۳ عددیه که برای جامعه آماری ۱۰۰هزار هم هس.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. بله. قانون فرمول کوکران همین است. از ۱۰۰ هزار نفر به بالا دیگه حجم نمونه ۳۸۴ نفر است و کفایت می کند.
   اگر یک پروژه آماری انجام می دهید و مساله بودجه مطرح نیست، می توانید خودتان حجم نمونه بالاتری تعریف کنید.

 23. سلام
  جامعه آماری من به روش دردستریس متناسب با حجم است کل جامعه ۳۰۰۰ نفر و به شرح ذیل است
  مرکزا ۴۰۰ نفر – مرکز ۲ ۵۰۰ نفر – مرکز ۳ ۳۵۰ نفر – مرکز ۴ ۵۵۰ نفر – مرکز۵ ۴۰۰ نفر – مرکز ۶ ۲۵۰ نفر – مرکز ۷ ۳۵۰ نفر – مرکز ۸ ۲۵۰ نفر
  لطفا راهنمایی بفرماید که با توجه به جدول مورگان نمونه ۳۴۹ نفری بنده چطور باید متناسب از هر مرکز انتخاب شود ؟ یعنی چطور باید از هر مرکز چند نفر را انتخاب کنم ؟

  1. سلام. به تناسب حجم جامعه در هر مرکز، نمونه را اختصاص دهید. مثلا اگر مرکز ۱ معادل ۱۳ درصد حجم جامعه را به خود اختصاص داده، شما هم ۱۳ درصد از ۳۴۹ نفر نمونه را از مرکز ۱ انتخاب کنید و به همین منوال. . . .

 24. سلام و عرض ادب
  آموزش های خوب و موثر شما را دریافت کردم و چند سوال دارم.
  برای پایان نامه خود نیاز به نظرسنجی از سه جامعه آماری متخصصین، جامعه میزبان و گردشگران شهرهای ساحلی جنوب دارم. تعداد ۳۶ شهر در چهار استان جنوبی در محدوده مورد مطالعه من هست. برای گردشگران که از حجم نمونه نامعلوم کوکران استفاده کردم. تعداد ۳۸۴ درسته؟
  برای جامعه میزبان تعداد جمعیت تمام ۳۶ شهر رو برآورد کردم حدود ۱۹۰۰۰۰۰ نفر و حجم نمونه را در فرمول کوکران با N مشخص حساب کردم و متناسب با آن ۳۸۴ دراومد. بعد متناسب با درصد جمعیت هر استان به کل حجم نمونه را به آن اختصاص دادم.
  برای متخصصین هم از نمونه در دسترس استفاده کردم و البته آن هایی که حاضر به همکاری بودند.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام. خواهش
   اگر دانشجویی و در ارتباط با پایان نامه است درست عمل نموده اید.
   اگر کارتان دانشجویی نیست و بودجه دارید بهتر است که حجم نمونه در جامعه میزبان را افزایش دهید تا اعتبار آن افزایش یابد. مثلا به هزار برسانید و در هیچ شهری حجم نمونه کمتر از ۳۰ نشود.

  1. سلام. چون حاشیه نشینان شهر تعدادشان بیشتر از صد هزار نفر است (خصوصا اگر حاشیه نشینان کلان شهرها مد نظر باشد)، قاعدتا فرمول کوکران عدد ۳۸۴ نفر برای نمونه گیری را اعلام خواهد کرد (یا در جدول مورگان).
   منتها اگر یک کار پژوهشی کاربردی در جریان است بهتر است نمونه بیشتری گرفته شود. مثلا از هر کدام از بخشهای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی ۲۵۰ تا نمونه گرفته شود تا در مجموع به هزار تا برسد.

 25. سلام بزرگوار
  بنده پرسشنامه سه متغییری برای دانش آموزان دختر شیراز دارم که تعدادشون ۳۵۰۰۰نفره/چون ۳پرسشنامه هست فقط میتونم روی۲۰۰نفر بررسی کنم/میشه راهنمایی بفرمایید. ضمنا با خطای ۱۰درصد که میفرمایید tبرای این خطا چنده؟

  1. سلام. با توجه به حجم جامعه شما که ۳۵۰۰۰ نفر است اگر در فرمول کوکران خطا را ۰.۰۵ بگیرید نیاز به ۳۸۰ نفر نمونه و اگر خطا را ۰.۱ بگیرید نیاز به ۹۵ نفر نمونه دارید. محاسبات در این صفحه آنلاین قابل انجام است: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

 26. سلام
  من میخواهم در بین ۴ دانشکده یک مطالعه توصیفی مقایسه ای انجام دهم از روش مورگان یا کوکران برای تعیین تعداد نمونه استفاده کنم؟ ممنون

  1. سلام. فرمول کوکران و جدول مورگان تفاوت ماهوی با هم ندارند. جدول مورگان همان فرمول کوکران است با خطای ۰.۰۵ .
   برای آزادی عمل بیشتر در انتخاب خطا شما از فرمول کوکران استفاده کنید که در همین سایت امکان محاسبه انلاین آن هست

 27. سلام. وقت بخیر
  من می‌خوام تعداد نمونه هم رو از فرمول کوکران یا مورگان بدست بیارم. جامعه آماری بنده عکسهای ماهواره یی هستن سوال بنده اینه که حجم نمونه محاسبه شده برای کل ۴ کلاس من هست یا به ازای هر کلاسم باید اون مقدار نمونه بردارم.؟ (من می‌خوام عکس رو به ۴ کلاس طبقه بندی کنم)
  با احترام و سپاس

  1. سلام. حجم نمونه برای کل ۴ کلاس است. به تناسب حجم کلاس، این حجم نمونه را تقسیم کنید بین کلاسها.

 28. با سلام.برای سنجش دو متغیر زمانی که جامعه مدارس یک شهر می باشد و پایه ی مثلا سوم هم در موضوع مشخص شده است. چه روش نمونه گیری صحیح می باشد. با تشکر

 29. ضمن سلام و خدا قوت و تبریک سال نو ۱۳۹۸ و تشکر به خاط پاسخگویی های کامل
  سوال من این هست
  برای تعیین نمونه افراد دارای نارضایتی از همسر مراکز مشاوره در یک شهر از چه فرمول و چه شیوای باید استفاده کرد
  سپاسگذارم

  1. سلام. سال نو شما نیز مبارک
   بر اساس تحقیقات قبلی و یا روشی مستدل، حجم جامعه خود را برآورد نمایید و آنگاه با استفاده از فرمول کوکران یا جدول مورگان حجم نمونه را تعیین کنید. برای نمونه گیری مراکز مشاوره را می توانید به تصادف یا به صورت طبقه ای (هر منطقه شهر یک طبقه باشد) تعیین کنید. این پیشنهاد است، نظر استاد را بگیرید قبل از اقدام.

 30. سلام
  من از روش نمونه گیری خوشه ای استفاده کردم و یک خوشه را انتخاب و پرسشنامه رو اونجا توزیع کردم، و از ۱۶۴ نفر اون خوشه ۱۳۲ تا پرسشنامه برگشت داده شد. حالا می خاستم بدونم برای تعیین حجم نمونه، باید حجم خوشه را وارد کنم یا حجم جامعه آماری ام رو تا تعداد نمونه مورد نیاز بدست آید؟

  1. سلام. برای تعیین حجم نمونه در فرمول کوکران یا جدول مورگان، از حجم جامعه آماری می بایست استفاده شود.

 31. سلام. جامعه اماری من ۴۱۲ دانش اموز هست که با توجه به جدول مورگان نمونه ۱۹۸ به دست می آید. باید بین ۱۹۸ نفر پرسشنامه پخش کنم. از چه روشی برای نمونه گیری استفاده کنم بهتر هست؟

  1. سلام. از روش طبقه ای استفاده کنید. این دانش آموزان بهرحال مربوط به شهری، منطقه هایی یا ناحیه هایی هستند که می توانند تشکیل طبقات دهند.

 32. سلام.من تحقیقی دارم در مورد مراکز اموزشی در یک استان. در این استان۹۶۴ مرکز پیش دبستانی وجود دارد.طبق جدول مورگان حجم نمونه ۲۷۴ می شود.
  من تعدادی از شهرها را باید در نمونه ام انتخاب کنم. و پس از آن این ۲۷۴ را به تناسب تعداد این مراکز در هر شهر تخصیص بدهم.درست است؟
  ملاک انتخاب شهرها چه باشد؟
  ممنونم

  1. سلام وقت بخیر، جامعه آماری من کلا ۳۵ نفر از مدیران شرکت پالایش و پخش هستند، به سی نفر از انها نیاز هست از چه روشی باید استفاده کنم. ممنون

 33. سلام خسته نباشید. من اعضای کتابخونه های یک شهر رو بررسی می کنم و جامعه ۴۰۰۰۰ نفر هست از نمونه گیریطبقه ای استفاده کردم و با توجه به تینکه حجم نمونه ۳۸۰ نفر است. این نمونه را بر اعضای هر کتابخونه نسبت می بندم تا نمونه آن کتابخانه به دست بیاد خواستم ببینم روشم درست هست؟ و آیا در پایان تعداد ۳۸۰ پرسشنامه به دستم می رسه. چون بیشتر از نصف کتابخونه ها رو پرسشنامه دادم هنوز ۱۰۰ تا شده. مثلا برای کتابخونه ای که عضوش ۳۹۰ نفره با تناسب من ۴ تا پرسشنامه دادم. آیا درسته. فقط می ترسم آخر سر ۳۸۰ تا نشه

  1. سلام. هر کتابخانه چند تا بیشتر در نظر بگیرید چون ممکنه درصدی به دست تان نرسد.
   روش تخصیص متناسب درسته.

 34. سلام و وقت بخیر
  پایان نامه من با عنوان رابطه سبک حل مسئله و باور غیرمنطقی با اهمال کاری با نقش میانجی خودناتوان سازی در بین دختران دانش آموز مقطع دوم دبیرستان شهر تهران می باشد. برای مدل یابی حجم نمونه من باید چند نفر باشد

  1. سلام. حجم نمونه بر اساس حجم جامعه انتخاب مي شود. بايد تعداد کل حجم جامعه را به دست آوريد و در مرحله بعد از فرمول کوکران يا جدول مورگان استفاده کنيد.

 35. سلام بنده ۲۱۰۰ جامعه دارم که بین ۱۳۸ مدرسه پخش شده اند. باید چگونه نمونه گیری کنم؟

  1. سلام. نواحی آموزش پرورش یا مناطق را در نظر بگیرید به عنوان طبقه. نمونه گیری طبقه ای به نظر بهتر است. در نهایت نظر استاد را بگیرید.

 36. باسلام جامعه اماری حدود ۹۰ نفر می باشد واستاد فرموده از روش سرشماری انجام بدم اما من در حدود ۴۵ نفر انجام دادم ایااز روش نمونه گیری نمیشه ای استفاده کرد چون پیدا کردن همه سخت است ازچند نفر استفاده کنم وپرسشنامه بدم

  1. سلام. سرشماری که استاد گفتند به این معنی است که همه جامعه باید مورد بررسی قرار گیرند. وقتی سرشماری می شود دیگر تحلیل آماری و آزمون اماری معنایی ندارد زیرا کل جامعه آماری اطلاعاتش در دست است. با توجه به اهمیت موضوع با استاد مجدد مشورت کنید.
   اگر خواستید نمونه گیری انجام دهید از فرمول کوکران استفاده کنید تا حجم نمونه بدست آید یا جدول مورگان.

 37. سلام.
  در مورد نمونه گیری از شرکت ها که فقط تعداد کمی از شرکت ها به پرسشنامه ها پاسخ میدن، شاید هیچ وقت به اون حجم نمونه لازم نرسیم.
  مثلا جامعه آماری تعداد شرکت ها در یک شهر ۴۰۰ هست. اما با استفاده از پرسشنامه، فقط ۱۰ یا ۱۲ شرکت به سوالات پاسخ میدن! و بقیه حتی در مراجعه حضوری هم همکاری نمیکنن!
  اینجا وضعیت حجم نمونه چطور میشه؟ باید حتما خطای نمونه گیری رو محاسبه کنیم؟ نتیجه قابل تعمیم هست؟

  1. سلام. این از سختی ها نمونه گیری است و لازمه راهی برای همکاری پاسخگویان بیابید و حضوری مراجعه داشته باشید. سعی کنید همواره کوتاه ترین پرسشنامه ها را طراحی کنید. باز هم اگر مشکل باقی است از طریق واتس آپ با همکارمان خانم دهقان این مساله را طرح نمایید تا راهی بیابند برای مورد خاص شما.

 38. در جامعه آماری نامحدود برای مشخصه وصفی حداقل ۲۵ تا ۵۰ تا تعریف شده، اگر چیزی در این تعداد پیدا نشد، تعداد نمونه۹ به چه صورتی وچگونه اضافه می شود؟

 39. با سلام
  کل جامعه آماری من ۱۵۰ نفر در استان تهران که شامل ۲۱ شهرستان است بدلیل مشکل در دسترسی به این تعداد چیکار کنم. نمونه گیری خوشه ای خوبه یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  1. سلام. بهترین روش نمونه گیری در خصوص مورد شما به نظر من این است که نمونه گیری طبقه ای انجام دهید و از هر شهرستان نمونه گیری انجام شود به تناسب حجم جامعه آن. چاره ای نیست.

 40. سلام جناب آقای دکتر
  اینجانب مقاله ایی نوشتم که نمونه هاش پرستاران هستن و از جدول مورگان استفاده کردم، مجله ایی که مقاله رو ارسال کردم سوال کرده که روشن کن چرا از جدول مورگان استفاده کردی و دلیل ات چیه؟ لطفا راهنمایی ام کنید.

  1. سلام. جدول مورگان و فرمول کوکران بیشتر در تحقیقات علوم اجتماعی استفاده می شود و استفاده از آن در تحقیقات پزشکی رایج نیست.
   بهرحال جدول مورگان، همان فرمول کوکران است با خطای ۵ درصد. در منو محصولات این سایت، در بسته حجم نمونه، توضیحات لازم هنگام استفاده از فرمول کوکران در پایان نامه و منبع (کتاب) آن ذکر شده است. ممکن است با خریداری این محصول و استفاده از توضیحات آن مشکل شما حل شود.

 41. سلام
  خسته نباشید
  یه سوال داشتم.
  هر دو روش نمونه گیری ککران و مورگان از یک حدی به بعد در اندازه جامعه، دیگر حجم نمونه را ثابت نگه می دارند چرا؟
  و در این خصوص از چه کدام روش نمونه گیری استفاده کنیم بهتر است؟

  1. سلام. بهرحال خاصیت این دو روش این است و در اصل ریشه هر دو روش همان فرمول کوکران است. در جوامع بزرگ شما می توانید حجم نمونه بیشتری از فرمول کوکران بگیرید تا جبران این خاصیت را بکنید. یا اینکه جامعه را طبقه بندی کنید و در هر طبقه وفق فرمول کوکران حجم نمونه تعیین کنید.
   اگر به روشهای دقیق تر نمونه گیری احتیاج دارید لازم است با نرم افزاری مثل pass آنرا بر اساس میزان خطا و توان آزمون برآورد نمایید.

 42. سلام
  اگر حجم جامعه نامحدود باشه با استفاده از جدول مورگان و کرجسی میشه حجم نمونه رو برآورد کرد؟؟
  میدونم که با استفاده از کوکران و خطای مجاز قابل محاسبه هست ولی میخوام بدونم با این جدول هم میشه آیا؟؟؟
  سوال دیگم این چه وقتی از نمونه گیری غیراحتمالی در دسترس استفاده میشه؟؟و چرا؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام.
   ۱- در صفحه محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران حالتی وجود دارد که اگر حجم جامعه نامشخص یا نامحدود باشد، حجم نمونه را اعلام می کند. به آن مراجعه کنید در منو آموزش.
   ۲- در شرایط خاص که دسترسی به نمونه ها واقعا سخت است و نمونه بسیار کمیاب هستند.

 43. سلام تعداد تولد در اصفهان۳۶۳۴۲ می باشددر سال ۱۳۹۷ و من می خواهم تعداد زایمان طبیعی که ۴۰ درصد کل این عدد می باشد یعنی ۱۴۵۳۶ می باشد را در جدول مورگان بگدارم .من که سه ماه اخر سال نمونه گیری می کنم ایا همین عدد را بگدارم یا تقسیم بر چهار کنم

  1. سلام. بستگی به تعریف جامعه آماری شما دارد. اگر تحقیق شما کلا مربوط به فصل زمستان است این عدد را تقسیم بر ۴ نمایید. اولین گام در نمونه گیری تعریف دقیق جامعه آماری است.

  1. سلام. کافیست حجم جامعه را بدانید یا برآورد کنید و آنگاه با رجوع به جدول مورگان حجم نمونه را بدست آورید.

 44. با سلام و احترام خدمت استاد عزيز ؛خدمت شما عرض كنم موضوع پايان نامه ام هست مطلالعه چالشهاي اجراي مديريت دانش در سازمان كتابخانه ها، موزه هاومركز اسناد آستان قدس رضوي اگه راهنمايي ام كنيد ممنون مي شوم.با تشكر فراوان

  1. سلام. به نظر می رسد شما در تحقیق تان لازم است به سراغ خبرگان بروید و یکی از بهترین روشها برای اخذ نظرات خبرگان روش تحلیل سلسله مراتبی یا همان AHP است. سایت ویژه و تخصصی ahp ما : http://www.expertchoice.ir

 45. سلام برای یک جامعه ی ۴۰۰۰ تایی از فروشگاه ها از جدول تعیین حجم نمونه بهتر استفاده کنیم یا اینکه یک پیش نمونه بگیریم برای تعیین حجم نمونه ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین…
  البته اضافه کنم که این یک پروژه ی شرکتی درباره ی تحقیقات بازار هست
  لطفا این نکته را هم در راهنمایی هاتون لحاظ کنید
  تشکر از شما

  1. سلام. تجربه من میگه در پروژه های شرکتی لازم نیست در حجم نمونه صرفه جویی شود. زیرا اغلب مدیران و کارفرمایان فکر می کنند نمونه بیشتر یعنی دقت و اعتبار بیشتر تحقیق. هزینه نمونه های بیشتر معمولا خیلی زیاد نیست. بنابراین فرمول کوکران یا جدول مورگان مناسب است.
   به نظر من در کارهای شرکتی و غیر آکادامیک نبایست با فرمول های پیچیده ای مثل محاسبه دقیق حجم نمونه بر اساس پیش نمونه، گزارش را غیر قابل فهم کرد.

 46. سلام آقای فرشچی.
  واقعا از شما تشکر می کنم که برای پاسخگویی به سوالات علمی وقت می گذارید. بنده سوالی نکردیم ولی از گفت و گوها بهره بردم.
  با تشکر- دانشجوی دکتری روان شناسی تربیتی

  1. سلام آقای دکتر
   بزرگوارید. سعی مان این است که حتی الامکان و در حد سواد خود پاسخ سوالات را بدهیم.

 47. سلام و عرض ادب آقای فرشچی
  ایا برای جامعه دو و نیم میلیونی ، حجم نمونه ۳۸۴ منطقی میباشد؟
  من در پایان نامه ام به بررسی ادراکات مردم محلی پرداخته ام (با استفاده از معادلات ساختاری). حجم جامعه اماری ۲.۵میلیون نفر( ۴۴۱هزار خانوار) میباشد که پرسشنامه باید برای افراد بالای هجده سال توزیع میشد ( به ازای هر خانوار یک پرسشنامه) . که من با استفاده از این فرمول مورگان حجم نممونه را ۳۸۴ گرفتم. و تمام محاسباتم را با ان پیش بردم. ولی الان داور گفتند که ایا برای جامعه تحقیق ، این حجم نمونه کوچک منطقی میباشد؟ خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چون اگر نتوانم این حجم نمونه را توجیه کنم کل محاسبات و نتایج پایان نامه ام زیر سوال خواهد رفت.
  با تشکر

  1. سلام. از حجم جامعه ۱۰۰ هزار نفر به بالا، حجم نمونه از ۳۸۴ نفر بیشتر نمی شود. این در فرمول کوکران بوده و صحیح است از نظر این فرمول و به آن می توانید استناد کنید.
   اما قاعدتا وقتی حجم جامعه خیلی بالاست بایستی حجم نمونه افزایش یابد. برای پایان نامه ها فکر نکنم انتظار این باشد که بیشتر از ۳۸۴ نفر نمونه گیری انجام شود.
   توجه شود که دقیقا جامعه آماری خود را تعریف کنید و آنگاه حجم آنرا برآورد و در فرمول کوکران بگذارید.

 48. با عرض سلام و خسته نباشد اگر جامعه اماری ۴۰ نفر باشه یعنی فقط ۴۰ نفر متخصص در این زمینه باشه و طبق فرمول کوکران و مورگان باید ۳۶ پرسشنامه پر بشه ولی حدود ۲۰ پرسشنامه پر شده و بقیه جواب ندادن ایا پرسش نامه قابل قبول؟؟؟در صورت قبولی به چه منبعی باید رفرنس بدم؟

  1. با سلان. تا جایی که من میدونم بین ۲۵-۱۰ درصد ریزش در انجام پرسشنامه وجود داره که در انتخاب نمونه ها و تعیین حجم کورد بررسی باید لحاظ کنید.

  2. سلام. فرمول کوکران برای محاسبه حجم نمونه همیشه بهترین روش نیست، خصوصا در اینجا که این فرمول ناکارایی های خودش را نشان می دهد.
   یکی از روشهای تعیین حجم نمونه نظر پژوهشگر است. با مشورت با استاد حجم نمونه را ۲۰ تعیین کنید. یا اشاره با روش “نمونه گیری در دسترس” کنید.
   نمونه گیری ۲۰ تا از ۴۰، اصلا حجم نمونه کمی نیست.
   یک نکته را هم کناره بگم که وقتی با خبرگان سروکار دارید، روش ahp معمولا به کار می رود. وب سایت ویژه AHP ما:
   http://www.expertchoice.ir

 49. باسلام
  من جامعه آماری از نظر تعداد غیر قابل شمارش و بسیار زیاد است و با توجه به جدول مورگان ۳۸۴ نمونه صحیح است.
  سوالم این است آیا اگر من حجم را ۴۰۱ بگیرم چون این تعداد پرسشنامه الکترونیکی پر شده است. مشکلی نیست و داور ایراد نمی گیرد؟

  1. سلام. کمتر و یا بیشتر از حجم نمونه محاسبه شده به صلاح نیست و خودتان را در معرض احتمال سوال قرار می دهید.
   پیشنهاد می کنم پرسشنامه ها را بررسی و مواردی که احساس می کنید با دقت جواب نداده اند را حذف کنید تا نهایتا اختلاف شما با ۳۸۴ از ۵ تا بیشتر نشود. همواره پرسشنامه هایی وجود دارد که به دلیل عدم دقت در تکمیل فاقد ارزش هستند و مرحله پاکسازی پرسشنامه ها لازم است.

 50. باسلام و احترام
  برای تعیین حجم نمونه نیاز سنجی آموزشی در پنج گروه شغلی و در هفت شهرستان ابتدا با فرمول کوکران تعداد نمونه کلی ۲۹۷ نفر بدست آمد بعد با توجه به کل جمعیت پنج گروه شغلی در هر شهرستان تخصیص انجام شد آیا نمونه مختص هر شهرستان باید مجددا به نسبت تعداد هر گروه شغلی اختصاص داده شود؟ تعداد کل جامعه ۱۳۱۵ نفر است. متشکرم

 51. با سلام . جامعه آماری من مادران در دو نسل است که سنین ۳۰-۳۹ ساله و ۴۰-۵۹ ساله را باید انتخاب کنم و تعداد آن ۱۱۴۲۱۱ نفر است آیا تعداد ۳۸۲ نفر برای حجم نمونه با توحه به نحلیل نسلی درست است؟

  1. سلام. بله قاعدتا طبق فرمول کوکران و جدول مورگان ۳۸۴ نفر نمونه برای چنین جامعه ای صحیح است.
   اما اگر کارتان از کارهای پژوهشی مهم و اجرایی است، بهتر است با استفاده از نرم افزار PASS و با در نظر گرفتن روش نمونه گیری و نوع آزمون آماری که قصد انجام آنرا دارید، تعیین شود.

 52. سلام. عرض ادب و خسته نباشید و تشکر از سایتتون. من یک مطالعه رو انجام دادم، روی بیماران مسمومیت با متادونی که سال ۹۸ به بیمارستان ما مراجعه کردند. الان مسئول آمار ایراد گرفته که باید تو پروپوزال حجم جامعه و نمونه رو با فرمول بنویسی. در حالیکه مداخله روی همه ی ورودی ها انجام شد. به علاوه هیچ آماری هم از تعداد معتادان شهر وجود نداره. چه کنم؟

  1. سلام. درست است که شما تمام نمونه های ممکن را بررسی نموده اید، اما لازم است حجم نمونه وفق اصول آماری محاسبه گردد و عددی دقیق بدست آید و فرمول و روش آن در مطالعه گزارش شود.
   وقتی که حجم جامعه مشخص نیست هم می توان حجم نمونه را برآورد کرد. اما شما مجاز به استفاده از فرمول کوکران نیستید. این فرمول مخصوص تحقیقات اجتماعی است و در تحقیقات پزشکی لازم است با نرم افزار PASS یا روشهای دستی، دقیقا حجم نمونه برآورد گردد.

 53. سلام.من جامعه اماریم کل دانش اموزان متوسطه دوم از پایه دهم تا دوازدهم یک شهر هستند که تعدادشون ۱۱۳۰۰ نفر هست.ایا برای تعیین نمونه باید از روش نمونه گیری خوشه ای استفاده کنم؟ چگونه افراد را برای نمونه انتخاب کنم؟

  1. سلام. به نظر من از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید. هر ناحیه شهرداری از آن شهر را یک طبقه در نظر بگیرید و به تناسب حجم هر منطقه، از آن منطقه نمونه بگیرید.
   با استاد مشورت داشته باشید.

 54. باسلام.من باید برای دوگروه کردن نمونه هام(مداخله و شاهد) اونهارو به روش بلوک جایگشتی تقسیم بندی کنم.نحوه تقسیم بندی به این روش چطور هست؟

  1. سلام
   به کتاب طرح‌های آزمایشی در کشاورزی ولی زاده و مقدم و یا هر کتاب دیگری در زمینه طرح‌های آزمایشی مراجعه کنید.

  1. سلام. من هنوز نسخه ای از SPSS که روی اندروید نصب شود را ندیده ام. این نسخه ها که ما داریم، روی ویندوز نصب می شود.

 55. سلام جناب اقای فرشچی، وقت بخیر
  جامعه اماری من سه برنامه تلویزیونی به تعداد ۲۷۶برنامه می باشد. چنانچه برنامه واحد نومنه گیری باشد، با فرمول کوکران نمونه اماری ۱۶۱ برنامه می شود که حجم بالایی است، از سویی چون واحد تحلیلم آیتم هست و مجموع آیتم ها ۳۷۰۰ ایتم می باشد. چنانچه واحد نمونه گیری را نیز ایتم انتخاب کنم مجموع نمونه ۳۴۸ ایتم خواهد بود که این تعداد ۲۶ برنامه را شامل می شود. با توجه به اینکه ۲۶ برنامه به نظر می رسد که نمی تواند معرف باشد و از سویی ۱۶۱ برنامه نیز زیاد می باشد می توان همین ۲۶ برنامه محاسبه شده را دو برابر در نظر گرفت یعنی ۵۲ برنامه را بررسی کرد و به لحاظ اماری با مشکل مواجه نشد؟

  1. سلام. خیر نمی شود.
   بهرحال بایستی با یک فرآیند مشخص و دقیق، و وفق فرمول کوکران به حجم نمونه مناسب برسید و همان را نیز انجام دهید. توجه شود که اگر در نمونه گیری کار شما خللی وارد شود، می تواند کل نتایج پژوهش زیر سوال برود. دقت زیادی لازم است.

 56. سلام . براي تحقيق و پايان نامه خود كه تشخيص دو ويروس همزمان است بايد جامعه آماري مشخص كنم ولي حجم بالاي نمونه در اين پايان نامه موجب زياد شدن هزينه ها مي شود و چون پايان نامه دانشجويي است امكان اين نيست و چون حجم آلودگي با دو ويروس يكسان نيست . يعني نسب آلودگي شايد يكي ۱/۱۰ ديگري باشد . نظر شما براي اين محاسبه چيست ؟ و اينكه اگر جامعه مورد مطالعه كوچك باشد خطا چطور محاسبه مي شود ؟ و كمترين حد يك جامعه در پايان نامه چطور بايستي بيان شود كه مورد ايراد واقع نشود ؟

  1. سلام. با توجه به توضیحاتی که دادید، فرمول کوکران و یا جدول مورگان مناسب تعیین حجم نمونه برای پژوهش شما نیست. بلکه لازم است شما بر اساس فرمولهای دقیق تعیین حجم نمونه، و نرم افزارهای مثل PASS و بر اساس اطلاعاتی که از قبل وجود دارد، حجم نمونه خویش را تعیین کنید. با یک متخصص آمار در این زمینه صحبت کنید تا حجم نمونه شما را تعیین کند یا با استاد مشورت داشته باشید.

 57. با سلام استاد گرامی
  من برای پایان نامه میخواهم پرسشنامه پخش کنم ولی در یک مورد مشکل دارم ممنون میشوم به طور دقیق راهنمایی ام بفرمایید.
  جامعه ی من دانش آموزان متوسطه دوره اول و دوم یک شهر است و حجم نمونه ۳۸۳ بدست امده . هم چنین روش نمونه گیری من تصادفی طبقه ای نسبتی می باشد . بنده تعداد جمعیت دختر و پسر در هر پایه و هم چنین در هر ناحیه شهر مورد نظر را دارم. فقط اطلاعات کافی درباره ی نحوه ی اجرای این نمونه گیری را ندارم و نمیدانم از کجا و چگونه شروع کنم.

 58. با سلام
  تعداد جامعه آماری من نامعلوم هست ( خبرگان دانشگاهیی ) به نظر شما از چه روشی استفاده کنم ؟

  1. سلام. فرمول کوکران، در حالتی که حجم جامعه نامعلوم است را استفاده نمایید.
   یا اینکه راهی برای برآورد حجم جامعه بیابید بر اساس آمارهای رسمی

 59. با سلام وعرض احترام
  لطف میکنید بنده را راهنمایی کنید
  برای انجام یک مطالعه ی تجربی با ۴ گروه (۳ گروه آزمون و یک گروه کنترل) از چه فرمولی باید استفاده شود؟ حجم نمونه مشخص نیست

 60. سلام: در پژوهشهایی که بویژه در حوزه علوم رفتاری انجام می شود معمولا تعداد جامعه اماری در پایان نامه یا مقاله نوشته میشود و با فرمول کرجسی و مورگان تعداد نمونه محاسبه میشود.
  اگر تعداد جامعه آماری بنا بر دلایل امنیتی (مانند تعداد سربازان پادگان، یا …….) در پژوهش قابل ذکر نباشد و بخواهیم نمونه مناسب با تعداد جامعه بگیریم که قابل تعمیم هم باشد، با چه فرمولی و چگونه حجم نمونه را محاسبه کنیم؟
  با تشکر فراوان

 61. سلام و وقت بخیر
  در خصوص مطالعات ازمایشگاهی (مثلا بررسی پروبیوتک ها به همراه عصاره گیاهان دارویی بر یک باکتری خاص)چه کاری میبایست کرد؟ایا با افزایش تکرار میشه به صحت مطالعه رسید؟

  1. سلام. در خصوص این گونه مطالعات آزمایشگاهی معمولا روش آنالیز واریانس (آنوا یا ANOVA) استفاده می شود. اما تعیین حجم نمونه آن با روش فرمول کوکران یا جدول مورگان نیست و بایستی با محاسبات دقیق با توجه به روش تحلیلی آنالیز واریانس حجم نمونه را محاسبه کرد و از نرم افزارهایی مثل PASS استفاده می شود. اگر داده هایتان تکمیل شده، برای انجام تحلیل شما با استفاده از روش آنالیز واریانس آمادگی داریم (به ما واتساپ بزنید).
   در خصوص افزایش تکرار که فرمودید، بله با افزایش تکرار خطا پایین می آید و تا مقدار مشخصی این کار باعث افزایش دقت می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا