در منوی محصولات این سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت مناسب در زمینه تحلیل آماری خواهید دید
برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SPSS یا سایر نرم افزارهای آماری از طریق لینک پایین صفحات سایت برای ما پیام بفرستید
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب برخی افراد سودجو که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش تحلیل با SPSS می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !! …..
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبی که در سایت مطالعه می کنید را در بخش دیدگاه (در انتهای مطلب) درج نمایید تا به آن پاسخ دهیم. از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهید شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @

محاسبه آنلاین تعداد نمونه با روش مورگان

با محاسبه آنلاین زیر، در صورتی که عدد حجم جامعه شما دقیقا مطابق جدول مورگان نباشد، حجم نمونه وفق روش این جدول در اختیار شما قرار می گیرد. کافیست حجم جامعه آماری خود را درج نمایید  تا حجم نمونه را مشاهده نمایید (چنانچه محاسبات را نمی بینید یا مرور گر خود را بروز کنید یا اینکه از اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید):

 

جدول نمونه گیری مورگان و کرجسی

این جدول توسط robert v. krejcie  و  daryle w. morgan تهیه شده است و آن را باید آسانترین روش برای تعیین حجم نمونه قلمداد نمود.

تعیین حجم نمونه با استفاده از جدول مورگان، آسان تر از فرمول کوکران می باشد. زیرا فقط کافی است حجم جامعه یا N را در این جدول بیابید، آنگاه به ستون متناظر آن نگاه کرده و حجم نمونه یا n را استخراج نمایید.

البته این روش یکی از محافظه کار ترین روشهای تعیین حجم نمونه نیز می باشد و مخصوصا هنگام که حجم جامعه نسبتا کم باشد، حجم نمونه زیادی را اعلام می کند. بنابراین اگر احساس نمودید این حجم نمونه زیاد تعیین شده، به سراغ فرمول کوکران بروید: محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

 

 

نمونه گیری و محاسبه آنلاین حجم نمونه با روش جدول مورگان
4.7 (94.29%) 7 votes
درباره سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

37 دیدگاه در نمونه گیری و محاسبه آنلاین حجم نمونه با روش جدول مورگان
 1. با سلام ، آیا جدول مورگان دو نوع می باشد ؟ چون با توجه به حجم نمونه ما که ۲۰۰ تا است این جا حجم نمونه را ۱۲۷ تا آورده ولی در قسمت آنلاین و چند جای دیگر ۱۳۲ تا می آورد … علت چیست ؟ با تشکر فراوان

  • سید مجتبی فرشچی 10 تیر 1397 در 17:14 پاسخ

   سلام؛ جدول مورگان یکی بیشتر نیست. در محاسبه آنلاینی که ما داریم از آنجایی که با فرمول محاسبه می کند در حد سه چهار تا اختلاف گاه وقتی پیش میاد که خیلی قابل توجه نیست. بهتر است عددی را که در داخل جدول می بینید ملاک عمل قرار دهید یعنی ۱۲۷ تا را.

 2. سلام وقت شما بخیر
  اگر جامعه را سه قسمت کنیم حجم نمونه چه تغییراتی میکند؟میشه نمونه گیری طبقه ای؟ من داده هام از سه نوع بیمارستان خصوصی – آموزشی و غیرآموزشی دولتی هستش

  • سید مجتبی فرشچی 15 تیر 1397 در 20:09 پاسخ

   سلام. در این مورد بیمارستان ها، می توان گفت شما سه طبقه دارید و نمونه گیری طبقه ای خواهید داشت.
   در حالت کلی حجم نمونه را محاسبه کنید و بعد حجم نمونه تعیین شده را به تناسب حجم هر طبقه تخصیص دهید.

 3. سلام وقت بخیر
  من دو جامعه مستقل دارم ایا باید حتما نمونه گیری جداگانه انجام بدم ؟
  در آن صورت باید از هر جامعه ۳۲۰ تا تقریبا نمونه بگیرم که خیلی زیاده . راهی نیست کم بشه حجم نمونه ؟
  اگر درصد خطا رو ۰.۱ بزارم باید سطح اطمینان و ۰.۹۰ بزارم ؟ در انصورت آیا تحقیق قابل قبول خواهد بود ؟

  • سید مجتبی فرشچی 21 تیر 1397 در 14:52 پاسخ

   سلام؛ بله اگر دو جامعه آماری جداگانه داریدکه دو تحقیق مستقل می خواهید روی آنها انجام دهید، جداگانه می بایست برای هر کدام حجم نمونه را تعیین کنید.
   درصد خطا را اگر ۰.۱ نیز بگذارید معمولا قابل قبول است. ولی لازم است با استاد راهنمای خود مشورت و هماهنگ نمایید.

 4. سلام و ممنون از پاسخدهی به موقع شما
  دوجامعه مستقل دارم ولی تحقیق در هر دو جامعه مشابه است

 5. سلام و خسته نباشی
  من دو جامعه آماری استاد و دانشجو دارم با دو تا پرسشنامه اما فرضیه هام مشترک هستند
  ۱- آیا باید دو حجم نمونه انتخاب کنم؟
  ۲- چطور می توانم نتایج را ادغام کنم؟
  ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدید

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:56 پاسخ

   سلام؛ هر پژوهش یک جامعه آماری بیشتر ندارد. دو جامعه آماری مجزا با فرضیه های مشترک برای من قابل درک نیست.
   این مساله را با استاد خود به خوبی حل و فصل نمایید.

 6. سلام و ادب می خواستم بدونم چنوع روش محاسبه حجم نمونه آماری جامعه داریم؟
  و متداولترینش کدومه؟ با سپاس

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:28 پاسخ

   سلام؛ در مقالات و کتابها شیوه های زیادی برای محاسبه حجم نمونه آمده است که از مباحث سنگین علم آمار است. برخی اساتید آمار تخصص شان “نمونه گیری” است!
   اما متداول ترین و فراگیر ترین روش همین محاسبه با فرمول کوکران است که امکان محاسبه با این فرمول به صورت آنلاین در سایت ما فراهم است. منو آموزش spss را ملاحظه نمایید. جدول مورگان هم بر اساس فرمول کوکران بدست آمده است

 7. سلام
  من برای پایان نامه ام در حوزه تعاملات اجتماعی در معماری استاد راهنمام گفتن که از روش رگرسیون چند متغیره با نرم افزار SPSS استفاده کنم ، به نظرتون راه بهتری وجود نداره برای آنالیز دیتا؟
  و این که از چه جدولی برای تعداد نمونه می تونم استفاده کنم؟

  • سید مجتبی فرشچی 10 مهر 1397 در 13:08 پاسخ

   سلام؛ اگر گفته استاد است که از این روش استفاده کنید، قاعدتا همین را باید رعایت کنید.
   برای تعیین تعداد نمونه از همین جدول مورگان می توانید استفاده کنید. خیلی راحته
   یا اینکه از فرمول کوکران استفاده کنید که در اصل تفاوت زیادی با جدول مورگان ندارد.

 8. سلام و تشکر فراوان
  در پژوهشی، به رقم دقیق و قطعی جمعیت آماری دسترسی نداریم و حتی مراکز رسمی هم ندارند. اما ما رقم تقریبی قریب به واقع را یافته ایم. حال اگر برای تعیین حجم نمونه به جدول مورگان مراجعه کنیم، طبعا ضریب خطایی خواهد داشت و حجم نمونه معرفی شده احتمال خطا دارد. ضریب خطا را چطور محاسبه و اعلام کنیم. در این باره چه پیشنهادی دارید. به نظرتان سراغ فرمول کورکران برویم؟!

  • سید مجتبی فرشچی 10 مهر 1397 در 13:10 پاسخ

   سلام. از همان تقریب حجم جامعه به عنوان حجم جامعه استفاده کنید. در جدول مورگان خطا برابر ۰.۰۵ می باشد. در اصل در فرمول کوکران اگر خطا را برابر ۰.۰۵ بگیرید، به همین جدول مورگان می رسید. می توانید در صفحه محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران که در منو آموزش spss است، این مساله را تست کنید.

 9. با سلام و عرض ادب هیچ جدول نمونه گیری دیگری که حجم نمونه کمتر باشد موجود می باشد؟

  • سید مجتبی فرشچی 12 مهر 1397 در 16:07 پاسخ

   سلام. در بین روشهای معمول، حجم نمونه کمتر از فرمول کوکران با خطای ۰.۱ (خطای ده درصد) نداریم

 10. محمد صالحی 13 مهر 1397 در 18:51 پاسخ

  سلام خسته نباشید آقای فرشچی
  بنده قرار است که یک پروپوزال و مقاله ای را بعنوان واح پژوهش تحویل بدهم اما متاسفانه اطلاعی از نحوه گرفتن نمونه و متغیر ها نداشتم. با فرمول کوکران و بدون داشتن جامعه آماری و با خطای پنج صدم میزان نمونه بسیار زیادی برای کار من لحاظ شده درحالیکه تعداد نمونه های موضوع بنده که کودکان پیش دبستانی دارای لکنت هستند بسیار اندک می باشند و دو مقاله دیگری که تقریبا مشابه با کار بندههستند هرکدام ۱۵ کودک دارای اختلال را با ۱۵ کودک طبیعی مقایسه کردند .بنده خواستم از راهنمایی و کمک شما استفاده کنم که چگونه به نتیجه برسم.
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 15 مهر 1397 در 18:15 پاسخ

   سلام. اگر حجم جامعه را برآورد کنید و از حالتی که حجم جامعه مشخص است استفاده کنید، حجم نمونه کمتر بدست می آید. خطا را هم ۱۰ درصد در نظر بگیرید.
   در نهایت نظر استاد را بگیرید. زیرا اگر یافتن نمونه های شما خیلی سخت باشد، به ناچار باید با همان نمونه ای که در دسترس هستند کار کنید.

 11. سلام
  جامعه ی من ۵۲۴ نفره اگه نمونم رو ۲۲۵ انتخاب کنم ( ۴ نفر بیشتر ار محاسبه ی شما ) مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟؟

  • سید مجتبی فرشچی 22 مهر 1397 در 21:28 پاسخ

   سلام. بهرحال کار پژوهشی باید طبق روال علمی خود انجام شود. ۴ تا از نمونه هایی که احتمال می دهید اطلاعاتشان بخوبی جمع آوری نشده حذف کنید تا دقیقا به ۲۲۵ برسید.
   و اگر خروجی ها را گرفته اید و کار گذشته است، اشکال ندارد.

 12. با سلام و سپاس فراوان از جنابعالی
  جامعه من کل ادارات کل ورزش و جوانان کشور ۳۱ استان کشور است که بر اساس هدف پژوهش ۴۳۴ نفر شامل
  (یعنی مدیران کل ۳۱ معاونین ۹۳روسای گروه ۲۱۷وکارشناسان ۹۳ نفر میبا شند ) حال شما بفرمایید بهترین روش نمونه گیری کدام است و در ثانی تعداد نمونه جند نفر خواهد بود (اگر کشور را به پنج منطقه تقسیم کنیم)(و از هر منطقه دو یه سه استان بگیرم چگونه خواهد بود
  از لطف بیکران شما سپاسگزارم علی رضا۰۹۱۵۳۴۱۶۸۰۷

  • سید مجتبی فرشچی 25 مهر 1397 در 13:25 پاسخ

   سلام. یعنی شما واقعا می توانید به مدیران و کارشناسان ورزش کل کشور دسترسی داشته باشید؟!
   اگر در سطح کشور جامعه آماری را تعریف کرده اید، با توجه به این تعداد حجم جامعه، کشور را به ۵ منطقه تقسیم کنین (بدون توجه خاص به استانها). بعد حجم نمونه را به تناسب حجم جامعه در هر استان بین این ۵منطقه تقسیم کنین.
   حجم نمونه را با فرمول کوکران (که در همین سایت هست) یا با همین جدول مورگان بدست آورید.

 13. پوریا قلیچ خانی 29 مهر 1397 در 23:52 پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  موضوع کارم در خصوص ماهیان غیربومی تالاب انزلی هست. در این راستا ۳ پرسشنامه مجزا طرح کردم که یکی مخصوص جامعه صیاد، دومی مخصوص جامعه ماهی فروش و سومی مخصوص مردم مصرف کننده. جامعه مردم انزلی رو که ۱۲۰ هزارنفر بود با ضریب خطای ۰.۰۵ ، ۳۸۳ پرسشنامه در نظر گرفتم. بازار ماهی فروشان رو که حدود ۱۲۰ نفر بود رو با ضریب خطای ۰.۰۵ ، ۹۰ پرسشنامه گرفتم . اما سوالم اینجاست که برای جامعه صیادان که حدود هزار نفر هستن، بدلیل سختی دسترسی بهشون و همینطور کمبود وقت، آیا می تونم از ضریب ۰.۱ استفاده کنم ؟ آیا اصولی هست که دوتای دیگه با ضریب ۰.۰۵ باشن و این جامعه با ضریب ۰.۱ یا نقطه ضعف محسوب میشه؟ ممونم

  • سید مجتبی فرشچی 30 مهر 1397 در 09:42 پاسخ

   سلام. بهتر است ضریب خطا در کل پژوهش یکسان باشد.
   با استاد مشورت کنید و در همه جا ضریب خطا را ۰.۱ بگیرید. زیرا مثلا در ماهی فروشان شما الان بیش از ۷۰ درصد جامعه آماری را نمونه می گیرید که خیلی آمار بالایی است و جا دارد که حجم نمونه پایین بیاید.

 14. با سلام ، موضوع پایان نامه بررسی رابطه رهبری تحولی و تعهد سازمانی با عدالت سازمانی مدیران هست می خواستم بدونم که جامعه من معلمین هستند یا مدیران ؟ ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 4 آبان 1397 در 23:33 پاسخ

   سلام. این سوال را باید خود شما تعیین تکلیف نمایید.
   قبل از هر چیز لازم است جامعه آماری خود را دقیقا تعیین و تعریف کنید. بعد که جامعه آماری را دقیقا تعریف کردید، عنوان پایان نامه را می توانید بیان کنید.

 15. سلام
  جامعه مورد مطالعه من حدود ۲۰۰۰ نفر هستند که در بخش های مختلف و به تعداد مختلف پراکنده می باشند
  با استفاده از جدول نمونه گیری مورگان تعداد نمونه مورد نظر ۳۲۲ نفر خواهد بود .
  تحقیق من یک تحقیق میدانی است .
  چگونه میتوان برای هر بخش تعداد مورد نظر نمونه را تعیین کرد؟

  • سید مجتبی فرشچی 5 آبان 1397 در 20:16 پاسخ

   سلام. این بخشها را به عنوان طبقات دقیقا مشخص نمایید. سپس این حجم نمونه ۳۲۲ نفر را به تناسب حجم هر کدام از این طبقات بین آنها تقسیم نمایید.

 16. زهره افشار 6 آبان 1397 در 17:53 پاسخ

  از فرمول اسودنت برای محاسبه تعداد نمونه اب لازم برای یک جمعیت معین چگونه میتوانم استفاده کنم۲(n=)st/u

  • سید مجتبی فرشچی 8 آبان 1397 در 12:38 پاسخ

   تا بجال به چنین موردی برخورد نکرده ام. وقتی جامعه آماری تعدادش مشخص است با فرمول کوکران می شود حجم نمونه را برآورد کرد. در همین سایت (منو آموزش) می توانید به صورت آنلاین این محاسبه را انجام دهید.

 17. از تحلیل و دقیق بودن این ویب سایت کاملا راضی هستم , اما میشه در باره تعین حجم جمعیت نمونه و تحلیل جامعه آمار ی , یک جلد کتاب و یا یک ادرس علمی را برایم معرفی کنید .ممنون

  • سید مجتبی فرشچی 21 آبان 1397 در 14:58 پاسخ

   بزرگوارید، مبحث تعیین حجم نمونه و جامعه آماری از مباحث اولیه علم آمار است و نیاز به معرفی کتاب خاصی ندارد. اگر به کتابخانه دانشگاه یا کتابفروشی مراجعه کنید، و یک کتاب نمونه گیری بردارید، همه مباحث را آورده.

 18. سلام
  جامعه اماری من ۵۸۷ نفر هست اما نیاز به حجم نمونه کم دارم کمترین حجم نمونه چقدر میتونه باشه وبا استفاد از چه روشی هست؟

  • سید مجتبی فرشچی 25 آبان 1397 در 18:52 پاسخ

   سلام. برای کمتر شدن حجم نمونه، به جای جدول مورگان از خود فرمول کوکران استفاده نمایید و در آن خطا را به جای ۰.۰۵ برابر ۰.۱ قرار دهید.

 19. با سلام و وقت به خیر.من می خواهم .یک شهرستان را برسی کنم.جمعیت ان ۶۰۰۰۰ نفر است.به نظرم نمونه گیری خوشه ای بهتر است و لی روش کار به چه ضورت است.شهرستان ما دارای سه شهر می باشد.مرکزی و شهر های غربی.متشکر می شوم اگر کمکم کنید.خدا اجرتون دهد.با تشکر


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود