ورود داده در SPSS

معرفی و بیان کاربرد نرم افزار SPSS – آموزش تعریف متغیرها و ورود داده در  SPSS

در این صفحه به معرفی کامل نرم افزار SPSS (اس پی اس اس) ، که آشنای دیرینه، بی بدیل و محبوب محققان و دانشجویان کشور و معروف ترین و پر استفاده ترین نرم افزار آماری در کشور عزیزمان ایران است می پردازیم. و سعی می کنیم همه آنچه را که در مورد آن می خواهید بدانید را یا همین جا بیان کنیم یا اینکه به آن لینک بدهیم تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

همچنین نحوه تعریف متغیر و ورود به SPSS  را آموزش می دهیم، آموزشی از نوع آموزش تصویری.

چنانچه مایلید اطلاعات این نرم افزار را از وب سایت شرکت سازنده آن یعنی IBM بدست آورید، این صفحه را ملاحظه نمایید: سایت اصلی نرم افزار spss.

فهرست مطالب به قرار زیر است و با کلیک بر روی هر عنوان مرورگر مستقیما سراغ آن بخش از صفحه می رود.

فهرست مطالب

1-نرم افزار spss چیست؟

2- تاریخچه نرم افزار SPSS

3- کاربرد نرم افزار SPSS

4- زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS

5- سه مرحله اساسی در کار با نرم افزار اس پی اس اس

6- دانلود و نصب SPSS

7- معرفی SPSS (فیلم توضیح محیط نرم افزار اس پی اس اس)

8- شرح منوهای نرم افزار اس پی اس اس

1-8- منوی File نرم افزار SPSS

2-8- منوی Edit در نرم افزار SPSS

3-8- منوی View در نرم افزار SPSS

4-8- منوی Data در نرم افزار SPSS

5-8- منوی Transform  در نرم افزار SPSS

6-8- منوی Analyze  در نرم افزار SPSS

7-8- منوی Direct Marketing  در نرم افزار SPSS

8-8- منوی Graphs  در نرم افزار SPSS

9-8- منوی Utilities  در نرم افزار SPSS

9- تعریف متغیرها در SPSS

10- ورود داده ها در SPSS

11- ذخیره کردن داده ها در SPSS

12- سفارش تحلیل فصل 4 پایان نامه با SPSS

13-نمونه خروجی برخی آزمون های آماری در SPSS

 {برو به فهرست}

1- نرم افزار SPSS چیست؟

SPSS نام یک نرم افزار آماری است که برای تجزیه و تحلیل آماری، خصوصا تحلیل نتایج پرسشنامه های تحقیقات میدانی، و همچنین آزمون فرضیات تحقیق و پایان نامه ها استفاده می شود.

Spss حقیقتا نرم افزاري تخصصي مربوط به علم آمار مي باشد كه شهرتي جهاني دارد. نام این نرم افزار یعنی SPSS مخفف حروف اول عبارت “Statistical Package for the Social Sciences”، به معنای “نرم افزار آماری برای علوم اجتماعی” است. زيرا در ابتدا اين نرم افزار بيشتر با هدف كاربرد و استفاده از آمار و روشهاي آماري در علوم اجتماعي نوشته شده است اما در حال حاضر از اين نرم افزار براي تحليل و آناليز آماري مشاهدات و پرسشنامه ها و آزمايشات در تمامي رشته ها استفاده مي گردد.

پر کاربرد ترین نرم افزار آماری کشور

این نرم افزار به دلیل سادگی و پوشش نسبتا کامل روش های آماری، تبدیل به پر کاربردترین نرم افزارهای آماری در کشور ما شده است و با آن مي توان روشها و آزمونهاي آماري را با دقت و سرعت انجام داد.

نرم افزار spss

هر پژوهشی و پایان نامه ای که محقق در آن قصد دارد روابط بین متغیرها و پدیده ها را کشف و یا بیان کند، یا اینکه فرضیات تحقیق خویش را بر اساس پرسشنامه های طیف لیکرت سنجش و سپس آزمون نماید، نیاز به کار با نرم افزار SPSS دارد.

همچنین برای محاسبه پایایی پرسشنامه با آلفای کرونباخ، محاسبه همبستگی میان متغیرها و انجام رگرسیون و مواردی از این دست نیاز به استفاده از SPSS می باشد.    {برو به فهرست}

باید به عنوان یک شرکت آماری اذعان کنیم، فردی که آمار نداند نمی تواند با این نرم افزار کار کند. زیرا هر آن چه در این نرم افزار از منوها و آزمون ها مشاهده می شود بر مبنای علم آمار است. بنابراین چنانچه می خواهید با این نرم افزار آماری کار کنید، ابتدا باید دروس مربوط به آمار را گذرانده باشید یا اینکه خودتان ابتدا مبانی نظری آماری در زمینه مد نظر را فرا بگیرید.

2- تاریخچه نرم افزار SPSS

نرم افزار spss اولین بار در سال 1984 (حدود 34 سال پیش) به عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت محیط Dos توسط شرکت SPSS تولید شد. سپس در سال 1992 نسخه تحت ویندوز آن طراحی گردید. اين نرم‌افزار در ابتدا جهت كاربرد در دانشگاه استانفورد شيكاگو طراحي شده بود ولي بعدها در پژوهش‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌هاي موضوعي متعدد از جمله بازاريابي، علوم بهداشتي، مسائل مالي شركت‌ها، تعليم و تربيت و … به كار گرفته شد.

طراحان اين نرم‌افزار يعني ناي (Nie)، هول (Hull) و بنت (Bent) با تخصص‌هاي متفاوت اين نرم افزار را بر پايه استفاده در عمليات آماري طراحي نمودند تا داده‌هاي خام را به اطلاعات پردازش شده و مناسب براي تصميم‌گيري تبديل نمايند. بعدها اين نرم‌افزار به يك نرم‌افزار بين‌المللي تبديل شد و طراحان آن فهميدند كه طرح آنها چيزي بيش از يك روش مفيد براي تجزيه و تحليل داده‌ است و در واقع اين نرم‌افزار يك محصول پويا و ماندني است.

نسخه های مختلف spss

نرم افزار SPSS در محیط ویندوز نسخه های زیادی از 6 تا 24 (زمان نگارش این متن) دارد که قاعدتا هر نسخه نسبت به نسخه های ماقبل برتری هایی دارد و همواره پویایی این نرم افزار مد نظر بوده است. اما توجه داشته باشید که از آن جایی که اصول علم آمار ثابت است (آزمون تی تست یا رگرسیون، قرار نیست با گذشت زمان کوتاه تغییر خاصی بکند)، نباید انتظار داشته باشید که در هر نگارش این نرم افزار اتفاق خارق العاده ای بیفتد. مگر اینکه آزمون های جدید یا محاسبات جدید به آن اضافه گردد.

طبق آنچه ما در نسخه های مختلف این نرم افزار دیده ایم، می توان گفت از نسخه 16 SPSS به بعد، خروجی ها تغییر قابل توجهی ننموده اند. در نسخه های 22 و جدید تر اس پی اس اس، محیط کاربری زیباتر شده است و البته حجم فایل نصب نرم افزار نیز افزایش زیادی یافته است اما spss 16 همان کاری را انجام می دهد که spss 22 انجام می دهد. یک مثال خوب برای مقایسه تفاوت spss 16 با spss 22 ، مقایسه کارایی Word 2003  با Word 2010 است. هر دو نسخه کار شما را راه می اندازند، اما اگر ویندوز و سیستم شما به روز است و از نظر فضای دیسک محدودیت ندارید، بهتر است نسخه جدیدتر را استفاده نمایید.  {برو به فهرست}

نسخه های قابل دانلود از سایت شرکت آماری اطمینان شرق

قابل ذکر است نسخه های 16 و 22 نرم افزار spss را از همین وب سایت می توانید دانلود نمایید. راهنمای نصب به صورت تصویری موجود است: دانلود و نصب SPSS

3- کاربرد نرم افزار SPSS

دانلود spss

نرم افزار spss که شرکت IBM آنرا با قیمتی در حدود 400 هزار تومان (صد دلار) عرضه می کند، کاربردهای بسیار وسیعی در تحقیقات علمی و پایان نامه های رشته مختلف دانشگاهی ما دارد. البته در ایران ما به صورت رایگان از این نرم افزار استفاده می کنیم و می توانید بدون پرداخت وجهی از همین وب سایت آنرا دانلود و نصب نمایید.

آمار علمی است که مورد نیاز تمام رشته ها است: هنگام اثبات یا رد فرضیات تحقیق. بنابراین کاربرد آمار واقعا زیاد و گسترده است و در پای آنرا در تصمیم گیری های علمی می توان دید.

کاربرد SPSS در علوم اجتماعی و علوم انسانی

بالاترین و بیشترین کاربرد این نرم افزار محبوب در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی است. جایی که در آن از پرسشنامه به طور گسترده برای اندازه گیری روابط انسانی و شاخص های اجتماعی و رفتاری استفاده می شود. نرم افزار SPSS بهترین نرم افزاری است که برای تجزیه و تحلیل پرسشنامه های طیف لیکرت می تواند مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه رقیبی ندارد. 

کاربرد SPSS در اقتصاد

پژوهشگران رشته های مرتبط با اقتصاد جهت بررسی فرآیندهای زمانی اقتصادی و درک تاثیرات متقابل عوامل اقتصادی بر روی یک عامل و یا بر روی یکدیگر می توانند در SPSS از دستورات رگرسیون (Regression)، سری زمانی (Time series) و آزمون همبستگی (Correlate)، برای تحلیل یافته های خویش بهره برند. همچنین می توانند برای تهیه و تنظیم دقیق ترین و تحلیلی ترین گزارشات اقتصادی از توصیف و استنباط اطلاعات توسط SPSS استفاده نمایند. البته قابل ذکر است برای تحلیل های دقیق تر اقتصاد سنجی از نرم افزار EViews نیز استفاده می شود (مراجعه به سایت ویژه نرم افزار EViews).

کاربرد SPSS در پزشکی

پژوهشگران زمینه های پزشکی جهت استنباط از نتایج تحقیقات و آزمایشات دقیق خود از انواع مختلف آزمون های آماری مانند آزمون t، جداول توافقی، آنالیز واریانس (ANOVA)، آزمون نسبت، آزمون های مقایسه میانگین، رگرسیون، آزمون های ناپارامتری و … استفاده می نمایند.

کاربرد SPSS در صنعت

جهت انجام تحقیقات در رشته های مرتبط با صنعت و استنباط از نتایج مشاهدات و اطلاعات، علاوه بر آمارهای توصیفی، آزمون های مقایسه میانگین، آزمون نسبت، t-test، آنالیز واریانس، تحلیل همبستگی، جداول توافقی، آزمون های ناپارامتری و . .. استفاده می شود.  {برو به فهرست}

کاربرد SPSS در کشاورزی

استفاده از آزمون های آنالیز واریانس با کمک نرم افزار SPSS، در تحقیقات و پایان نامه های رشته های مرتبط با کشاورزی بسیار متداول است.

4- زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS

زیر مجموعه‌های خانواده نرم‌افزاری SPSS فراوان بوده و به قرار زیر هستند:

 1. Analytical Decision Management
 2. Predictive Customer Intelligence
 3. Predictive Maintenance and Quality
 4. Social Media Analytics
 5. SPSS Amos
 6. SPSS Analytic Server
 7. SPSS Collaboration and Deployment Services
 8. SPSS Data Collection
 9. SPSS Data Collection Heritage
 10. SPSS Modeler
 11. SPSS SamplePower
 12. SPSS Statistics
 13. SPSS Text Analytics for Surveys
 14. SPSS Visualization Designer
رایج ترین ها در ایران

می توان گفت از 14 نرم افزار فوق در کشور ما، تنها مورد شماره 5 و شماره 12 مورد استفاده قرار می گیرند. چنانچه مایلید در خصوص Amos (نرم افزار ایموس) اطلاعات کامل بدست آورید به این وب سایت ویژه Amos مراجعه نمایید: مدل سازی معادلات ساختاری با ایموس {برو به فهرست}

و مورد شماره 14 همان نرم افزار SPSS رایجی است که ما ایرانیان از آن استفاده می کنیم.

5- سه مرحله اساسی در کار با نرم افزار اس پی اس اس

در تحلیل داده‌ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحلهٔ اساسی وجود دارد:

 1. نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. این داده ها معمولا اعداد گزینه های طیف لیکرت در پرسشنامه های تحقیقات میدانی هستند.
 2. دوم باید آزمون آماری مورد نیاز را از منوهای نرم افزار انتخاب نموده و اجرا کنید. {برو به فهرست}
 3. سوم خروجی نرم افزار spss را بررسی و تحلیل نمایید. نتایج این تحلیل است که به شما می گوید فرضیات تحقیق شما رد می شود یا اینکه رد نمی شود.

6- دانلود و نصب SPSS

برای دانلود نرم افزار اس پی اس اس کافی است به آدرس زیر بروید. می توانید نسخه 22 (نسخه جدید spss) و یا نسخه 16 (نسخه قدیمی تر اما کم حجم) را دانلود نمایید. ضمنا آموزش تصویری نحوه نصب نرم افزار نیز درج شده است:

دانلود SPSS با راهنمای تصویری نصب

7- معرفی SPSS (فیلم توضیح محیط نرم افزار اس پی اس اس)

قبل از اینکه به شرح توضیحات بپردازیم خوب است که ویدئوی آموزشی زیر را در خصوص معرفی نرم افزار SPSS مشاهده نمایید. فیلم آموزشی زیر به شما در شناخت نرم افزار spss کمک زیادی خواهد کرد:

{برو به فهرست}

8- شرح منوهای نرم افزار SPSS

حال که در ویدئوی فوق آشنایی مختصری با محیط نرم افزار پیدا نمودید، جای آن است که به تشریح و توضیح هر کدام از منوهای نرم افزار همراه با تصویر منوها بپردازیم. قابل ذکر است تصاویر منوهای نرم افزار مربوط به نسخه 22 نرم افزار SPSS است.

1-8- منوی File نرم افزار SPSS

هدف دستورهای منوی File کار با پرونده ها (فایل ها) است. پر کاربرد ترین دستورها در این منو به ترتیب عبارتند از:

گزینه New برای ایجاد فایل جدید، گزینه Open : باز کردن فایل های موجود، گزینه های Save و Save as برای ذخیره فایل ها، گزینه Print برای چاپ و گزینه Exit برای خروج از برنامه Spss.

تصویر این منو به قرار زیر است:

منوی file نرم افزار spss

منوی file نرم افزار spss

{برو به فهرست}

2-8- منوی Edit در نرم افزار SPSS

این منو امکان انجام انواع ویرایش اطلاعات همانند پاک کردن (Clear)، حذف کردن (Delet)، کپی (Copy)، بریدن (Cut) و چسباندن (Pste) و . . . را فراهم می آورد و در جستجوی داده یا متن نیز به کار می رود.

تصویر منو:

منو edit در spss

منو edit در spss

{برو به فهرست}

3-8- منوی View در نرم افزار SPSS

با استفاده از گزینه های این منو، می توان آرایش پنجره SPSS را تنظیم کرد. برای نمایش یا پنهان سازی قسمت هایی از پنچره SPSS که در منوی View آمده اند، به وسیله گذاشتن یا برداشتن علامت انتخاب در کنار گزینه مربوطه عمل می کنیم.

تصویر منو در نرم افزار اس پی اس اس:

منو view در spss

منو view در spss

{برو به فهرست}

4-8- منوی Data در نرم افزار SPSS

این منو دارای دستورهایی در جهت کار با متغیرهاست. این دستورها شامل تعریف ویژگی متغیرها (Define variable properties)، مرتب سازی متغیرها (Sort)، کار با الگوها، رفتن به مورد خاص، ترکیب و جمع کردن پرونده ها یا فایلهای مختلف (Merge Files) و وزن دهی به موردها (Weigth cases) است.

دستور Split File از موارد دارای کاربرد مهم در این منو است که گاهی در تحلیل آماری با spss ملزم به استفاده از آن می شویم.

تصویر منو در spss:

منو data در spss

منو data در spss

{برو به فهرست}

5-8- منوی Transform  در نرم افزار SPSS

از دستورهای منوی Transform برای محاسبه متغیر جدید بر اساس متغیرهای موجود و استفاده از توابع ریاضی و آماری مختلف (Compute)، کد گذاری مجدد داده ها (Recode)، جایگزینی مقادیر گمشده (Replace Missing Values) و . . . استفاده می شود.

تصویر این منوی نرم افزار spss به قرار زیر است:

منو transform در spss

منو transform در spss

{برو به فهرست}

6-8- منوی Analyze  در نرم افزار SPSS

در مبحث تحلیل آماری، این منو را می توان قلب و موتور اصلی نرم افزار SPSS دانست. برای انجام آزمون های آماری و بررسی اثبات یا رد فرضیات تحقیق، از دستورات این منو نرم افزار اس پی اس اس استفاده می شود. در بخشهای مختلف این وب سایت و در موقعیت مناسب هر کدام از این دستورات را شرح خواهیم داد.

تصویر منو آنالیزهای آماری spss به قرار زیر است:

منو analyze در spss

منو analyze در spss

{برو به فهرست}

7-8- منوی Direct Marketing  در نرم افزار SPSS

این منو دارای روش های مختلفی برای بررسی پژوهش های بازاریابی است. مواردی چون ویژگی های جمعیت شناختی پاسخ دهندگان، بخش بندی بازار، و . . . در این منو قرار دارد.

این منو فقط یک گزینه Choose Technique دارد و لذا از درج تصویر آن صرف نظر می کنیم.

{برو به فهرست}

8-8- منوی Graphs  در نرم افزار SPSS

از این منو و دستورات آن برای ترسیم انواع نمودارها در spss و ویرایش آنها استفاده می شود. تصویر منو به قرار زیر است:

منو graphs در اس پی اس اس

منو graphs در اس پی اس اس

{برو به فهرست}

9-8- منوی Utilities  در نرم افزار SPSS

در این منو از طریق دستور Utilities شناسنامه متغیرهای پرونده، استخراج می شود و یک سری قابلیت هایی چون اطلاعات راجع به متغیرها و فایل ها و همچنین تعیین و تعریف متغیرها در این منو وجود دارد.

تصویر این منوی spss:

منو utilities در spss

منو utilities در spss

منوهای دیگر این نرم افزار آماری، که عبارتند از Add-ons، Window و Help کارکرد خاصی در زمینه تحلیل آماری نداشته و همانند سایر نرم افزارهای رایج می باشند، لذا لزومی ندارد در اینجا به آن بپردازیم.{برو به فهرست}

9- تعریف متغیرها در SPSS

برای تعریف متغیرها در نرم افزار اس پی اس اس ابتدا روی زبانه Variable View کلیک کنید. در هر سطر از این کاربرگ یک متغیر تعریف می شود و هر ستون آن نیز بیانگر ویژگی خاصی در ارتباط با متغیر است.

لازم نیست همه جزئیات و ویژگی ها را تغییر دهید و اکثر آنها به حالت پیش فرض می توانند باقی بمانند و شما با تغییر ندادن آنها بدون هیچ مشکلی می توانید با نرم افزار کار کنید. بنابراین ما فقط موارد اصلی و ضروری را در اینجا ذکر می کنیم و توضیح می دهیم:

ستون Name (وارد کردن نام متغیر):

در این ستون نام متغیر را بنویسید. بهتر است در این ستون نام متغیرها را به صورت انگلیسی (یا فینگلیش) وارد کنید. در جای دیگری که در ادامه توضیح خواهیم داد می توانید نام فارسی متغیر را وارد کنید.

نام متغیر در spss مشمول محدودیت هایی است که عبارتند از: 1- باید با حرف شروع شود. 2-نباید با یک نقطه تمام شود. 3- نباید شامل فاصله یا کاراکترهای خاص به جز _ , @, $, # باشد.

ستون Lable (تعیین برچسب متغیر):

در ستون برچسب، تعریف گویا و کامل تری برای متغیر ارائه می شود. در بخش قبل گفتیم در ستون نام متغیر از نام فارسی استفاده نکنید. حالا در این ستون می توانید نام فارسی متغیر را بنویسید. بدین ترتیب در خروجی نرم افزار spss نام متغیرها را به صورت فارسی خواهید دید.

بقیه ستون های کاربرگ Variable View را می توانید به صورت پیش فرض باقی بگذارید. توجه کنید که برای ورود داده از این کاربرگ نمی توانید استفاده کنید و فعلا فقط نحوه تعریف متغیرها را گفتیم. نکته دیگر اینکه در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

یک نمونه تعریف متغیر در نرم افزار spss در تصویر زیر قابل مشاهده است. می توانید طبق همین الگو می توانید متغیرهای خود را وارد نرم افزار کنید:

تعریف متغیر در spss

تعریف متغیرها در spss

چنانچه مایلید ما برای شما فایل ورود داده را آماده کنیم

توجه داشته باشید که فرآیند ورود داده به نرم افزار  بسیار وقت گیر و مهم می باشد (مثلا ورود اطلاعات 120 پرسشنامه به نرم افزار). اگر در این فرآیند اشتباهی رخ دهد ممکن است کل زحمات شما به هدر برود. بنابراین اگر خیلی به نرم افزار مسلط نیستید، می توانید از کمک و پشتیبانی ما استفاده نمایید. ضمن اینکه ما آمادگی داریم پرسشنامه های شما را به نرم افزار وارد کنیم. کافی است با ما تماس گرفته و پرسشنامه ها را برای ما پست کنید: خدمت ورود داده به نرم افزار

چنانچه مایلید بر اساس پرسشنامه تان، ما فایل ورود داده در نرم افزار spss یا در Excel را برای شما آماده کنیم، تا با فکری آسوده نسبت به ورود داده های پرسشنامه های خود اقدام نمایید و از پشتیبانی تلگرامی و یا ایمیلی ما نیز بهره مند شوید، کافی است این خدمت را از شرکت آماری اطمینان شرق خریداری نمایید:   تهیه فایل اکسل یا spss برای وارد کردن داده های پرسشنامه . {برو به فهرست}

10- ورود داده ها در SPSS

توجه شود در اینجا متغیرها به صورتی تعریف شدند که مقادیر عددی طیف لیکرت در پرسشنامه های SPSS وارد نرم افزار شود. مثلا به جای گزینه خیلی زیاد عدد 5 وارد نرم افزار spss شود.

برای ورود داده ها به اس پی اس اس، ابتدا باید روی زبانه Data View کلیک کنید. این زبانه در پایین سمت چپ نرم افزار قرار دارد. در فیلم آموزشی فوق در این صفحه، این زبانه معرفی شده است.

در کاربرگ Data View، هر ستون معرف یک متغیر  هر سطر معرف یک مورد (Case) است. منظور از مورد هر پاسخگو به پرسشنامه شماست.

نام متغیرهای تعریف شده در بخش قبل، در بالای هر ستون کاربرگ Data View نشان داده شده است. کافی است مقادیر یا مشاهدات مربوط به هر متغیر را در سلول مربوط به آن متغیر وارد کنید.

تصویر زیر صفحه ورود داده مربوط به متغیرهای تعریف شده در بخش قبلی را نشان می دهد:

ورود داده در اس پی اس اس

ورود داده در spss

{برو به فهرست}

11- ذخیره کردن داده ها در SPSS

برای ذخیره کردن داده ها در نوار منو، File را انتخاب کنید. سپس در پنجره File روی گزینه Save as کلیک کنید تا کادر مکالمه آن باز شود. در این کادر، نام متغیر به صورت انگلیسی (از نام فارسی اجتناب کنید) را درج و محل ذخیره را نیز تعیین کنید. با کلیک روی دکمه Save داده ها ذخیره می شوند.

12- سفارش تحلیل فصل 4 پایان نامه با SPSS

از آنجایی که فصل 4 پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حقیقت فصل تجزیه و تحلیل آماری است، لذا می توانید در این مسیر از کمک شرکت های معتبر آماری یا افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه بهره بگیرید. بهرحال برای اکثر رشته ها از دانشجو انتظار این نیست که با گذراندن 4 واحد درس آمار بتوانند آزمون های آماری پیچیده را با نرم افزار SPSS به انجام برساند.

برای مشاوره و انجام تحلیل فصل 4 پایان نامه خود با نرم افزار SPSS روی کمک ما به عنوان مشاوری خبره و مطمئن می توانید حساب کنید:  درخواست تحلیل فصل 4

1-12- تحلیلگران SPSS نیازمند چه خصوصیاتی هستند؟

انتخاب مشاور و تحلیلگر آماری برای پایان نامه امری است که اهمیت بسیار زیادی دارد و نبایست به سادگی از کنار آن بگذرید. حقیقت این است که زیاد نیستند مشاوران خبره و قابل اعتماد SPSS.

اگر مشاور آماری مناسبی انتخاب نکنید، علاوه بر پول، وقت بسیار ارزشمند خود برای دفاع از پایان نامه در مهلت مقرر را از دست خواهید داد!

توضیحات کاملی در خصوص نکات مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری در این صفحه سایت درج شده که توصیه می کنیم آنرا مطالعه نمایید: ده نکته مهم هنگام انتخاب تحلیلگر آماری

2-12- نکات احتیاطی هنگام کار با نرم افزار SPSS

شیوه صحیح ورود داده در spss بسیار مهم است. خصوصا هنگامی که قصد داریم با روشهای و آزمون های کمی پیچیده تر آن کار کنیم. این وضعیت به گونه ای است که اگر ساختار داده ها در این نرم افزار به درستی تعریف نشود، هنگام خروجی گرفتن به مشکل بر می خوریم.

اين نرم افزار به گونه ای است که کمترین خطا را به کاربر بر می گرداند و در هر حالتي بالاخره خروجي ای مي دهد. بنابرين بسیار مهم است که فردی که مشغول انجام تحلیل آماری است به صحت روش آماري به کار رفته و فنون آن مسلط باشد.

بنابراین مراقب باشید که افرادی ممکن است ادعا کنند کار با این نرم افزار را می دانند و در قبال انجام کاری از شما وجهی دریافت نمایند، اما هنگام بررسی استاد راهنما بر روی نتایج است که مشخص می شود روش به کار رفته نادرست بوده است!! برای توضیحات بیشتر در این رابطه؛ 10 نکته مهم هنگام سفارش تحلیل آماری را مطالعه نمایید. {برو به فهرست}

13-نمونه خروجی برخی آزمون های آماری در SPSS

1-13- آزمون تی تست تک نمونه ای

2-13- آزمون دو جمله ای

3-13- آزمون نیکویی برازش کی دو

4-13- آزمون تی تست با دو نمونه مستقل

تی تست دو نمونه مستقل

5-13- آزمون کی دو (کای اسکوئر)

آزمون کای اسکوئر

6-13- آزمون ANOVA (آنوا)

آزمون آنالیز واریانس

سید مجتبی فرشچی
درباره ی سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

52 پاسخ به نرم افزار SPSS: معرفی spss، کاربرد، آموزش ورود داده
 1. Avatar

  به شدت و حدت مطلب جامع، مفید است و نگارش و دستور زبان و شیوایی مطلب رعایت شده.
  موفق و مؤید باشید.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 4 آوریل 2018 در 12:46 پاسخ

   خیلی لطف دارید و متشکریم.
   ما بر تخصص خود در زمینه آمار تمرکز کردیم و تلاشمان این است که انشاءالله در زمینه “تحلیل آماری“، بهترین در کشور شویم و واقعا حرفی برای گفتن داشته باشیم. در این راستا آماده شنیدن پیشنهادات و انتقادات شما علم دوستان عزیز هستیم

 2. Avatar

  با سلام .یک سوال داشتم واینکه چطور بعد زمان را در spss modeler وارد می کنیم وهمچنین چیش بینی می کنیم .با تشکر هادی 0915….با تشکر

 3. Avatar

  با سلام

  ضمن تشکر از محبتتان من میخوام تاریخ شمسی در spss وارد کنم ولی مشکل اینه که type نمیدونم چی باید بدم اگر بخوام
  data رو بزنم که میلادی میزنه که فایده ای نداره اگر string بزارم هیچ تحلیلی نمیتونم داشته باشم
  خواهشمند است هنگام پاسخ دادن به ایمیلم یا شماره تماسم 0914659**** اطلاع رسانی نمائید
  با نهایت تشکر و سپاس

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 1 سپتامبر 2018 در 04:51 پاسخ

   سلام؛ برای ما تا بحال پیش نیامده که بخواهیم تاریخ را آن هم به صورت شمسی وارد spss کنیم.
   به صورت میلادی وارد کنید. این نرم افزار آمریکایی بعید می دانم با تاریخ ایرانی میانه خوبی داشته باشد.

 4. Avatar

  سلام برای انالیز دیتا ، من اول وارد انالیز شدم قسمت سورویوال رو زدم الان نمیدونم قسمت status چی بنویسم ممنون میشم کمکم کنید

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 26 سپتامبر 2018 در 22:17 پاسخ

   سلام. سوالتان خیلی کلی است و معلوم است که آغاز راهی نسبتا طولانی هستید. از یک کتاب خوب spss برای انجام کار خود کمک بگیرید. تحلیل سورویوال از تحلیلهای فنی و سخت این نرم افزار است.
   اگر خواستید ما می توانیم انجام تحلیل فصل 4 شما با این نرم افزار را بررسی و انجام دهیم و بعد از انجام، فیلم نحوه خروجی گرفتن را برایتان بفرستیم. اینطوری هم یاد گرفته اید و هم در زمان بسیار خوبی کار جمع شده است

 5. Avatar

  تستهایی که 3 بار تکرار میشن رو به چه صورت دیتا را وارد spss میکنیم باید هر 3 داده حاصل 3 بار تکرار وارد شن

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 10 نوامبر 2018 در 00:22 پاسخ

   سوال تان مبهم است، : یک ستون به نام تکرار داشته باشید و آنرا نیز وارد کنید. همه داده ها باید وارد نرم افزار شود

 6. Avatar

  سلام و روز خوش.
  آیا تحلیل عاملی اکتشافی هم با همین نرم افزار انجام میشه؟ ممکن است مختصری توضیح دهید.که آیا صرفا با اموزش این نرم افزار میتوان کار تحلیل عاملی اکتشافی را انجام داد یا بایستی دوره اموزشی خاصی برای ان گذراند؟ باتشکر.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 10 نوامبر 2018 در 00:25 پاسخ

   سلام و وقت بخیر، بله تحلیل عاملی اکتشافی با نرم افزار spss انجام می شود. وقتی مایلید نرم افزار را آموزش ببینید بیان کنید که تحلیل عاملی اکتشافی آنرا می خواهید یاد بگیرید. چون نرم افزار spss و آزمون های بسیار زیاد هستند.

 7. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من برای پایان نامه ام دنبال یک نرم افزار جدید با کارای spss میگردم ولی جدیدتر از spss به نظرتون از چی استفاده کنم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 20 نوامبر 2018 در 12:53 پاسخ

   سلام. نرم افزار اسمارت پی ال اس جدیدتر است و معمولا افرادی که spss کار می کنند تحلیل هایی با smart pls نیز دارند. البته نرم افزار فنی و متفاوتی با اس پی اس اس هست و معمولا مقاطع دکتری که کار بیشتری از دانشجو انتظار دارند از هر دو استفاده می کنند.
   ما در زمینه این نرم افزار جدید خدمات تحلیل می دهیم. سایت ویژه ای هم برایش داریم:
   http://www.smartpls.ir

 8. Avatar

  کدام ورژن spss statistics با office2010 سازگاره؟ توی منوی فایل گزینه export به محصولات آفیس رو ندارم!

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 26 نوامبر 2018 در 17:52 پاسخ

   نسخه spss 22 گزینه اکسپرت به اکسل را دارد. کلا سالهاست که از spss به راحتی می شود داده ها را به اکسل فرستاد و برعکس.

 9. Avatar

  با درود و احترام

  ضمن سپاس از مطالب به اشتراک گذاشته شده، من دو سوال دارم که نتونستم براش پاسخی پیدا کنم و میخواستم ببینم SPSS چنین قابلیتی دارد یا اگر ندارد، نرم افزاری وجود دارد که این امکان را به ما بدهد؟
  1. من یک پرسشنامه با ده سوال دارم، میزان اهمیت این سوالات، برای من یکسان نیست(مثلا میزان رضایت از زمانبندی تحویل کار اهمیت بیشتری نسبت به میزان پاسخگویی منشی داره)، نمیدونم چجوری این اهمیت ها رو در نرم افزار وارد کنم تا میزان رضایت رو براین اساس بسنجه؟
  2. مدیریت از من خواستند تا افرادی که الکی پرسشنامه رو پر کردن، شناسایی و داده هاشونو حذف کنم. چون توزیع من کاملا نرمال بود و داده پرت بهم نشون نداد، این مورد رو هم نمیدونم.

  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با سپاس

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 نوامبر 2018 در 20:24 پاسخ

   سلام. 1- اینطور که متوجه شدم تحلیل شما تحلیل آکادامیک و برای پایان نامه نیست، و قرار است پرسشنامه رضایت سنجی طیف لیکرت تحلیل شود.
   این کار را با اکسل بهتر است انجام دهید زیرا بعد از میانگین گیری از امتیازات پاسخگویان به هر سوال، می توانید فرمولی بدهید به اکسل تا وزن هر سوال را نیز در میانگین موزون نهایی در نظر بگیرد.
   2- با توجه به پرسشنامه 10 سواله شما، تنها کاری که می شود کرد این است که به صورت فیزیکی و چشمی پرسشنامه های تکمیل شده را نگاه کنید و مثلا مواردی که طرف همه را یک گزینه انتخاب کرده است کنار بگذارید.
   توجه شود که شما لازم است پایایی پرسشنامه را با آلفای کرونباخ اندازه بگیرید. در اکسل و در spss این کار شدنی است که در spss بهتر است. یک محصول آموزشی در این خصوص در منو محصولات سایت وجود دارد با نام : آموزش ویدئویی آلفای کرونباخ

 10. Avatar

  سلام و عرض ادب، من ورژن 22 همون شکلی که توضیح دادید نصب کردم ولی اون فایلی که کپی کردم در محل نصب قبلا وجود نداشت یعنی جایگزین چیزی نشد میتونید راهنماییم کنید ؟

 11. Avatar

  با سلام اگر برای نمونه 126 تایی از نرم افزار آموس استفاده شود چه ایرادی خواهد داشت؟ لطفا راهنمایی فرمایید

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 دسامبر 2018 در 20:11 پاسخ

   سلام. حجم نمونه پایین می باشد. این نرم افزار برای حجم نمونه زیاد مناسب می باشد. باید از نرم افزار اسمارت پی ال اس استفاده شود

 12. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشد
  من در پایان نامه ام دو تا پرسشنامه دارم که یکیش رو مدیر پر میکنه(گرایش به معنویت مدیر) و یکیش رو معلم(عدالت سازمانی ادراک شده توسط معلم)
  قراره رابطه بین این دو تا رو بررسی کنم. در واقع در هر مدرسه یک مدیر دارم و 5 معلم.
  نمیدونم داده های مربوط به پرسشنامه ها رو چجوری در اس پی اس اس وارد کنم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 20 فوریه 2019 در 13:09 پاسخ

   سلام. این سوال خیلی فنی و پیچیده است.
   اول اینکه باید مشخص باشه برای هر 5 معلم، مدیر چه کسی هست. بعد از نمرات اون 5 معلم مربوط به اون مدیر میانگین بگیرید. اینجوری به ازای هر مدیر یک نمره میانگین دارید. و یا نمره مدیر رو 4 بار دیگر تکرار کنید اینجوری 5 نمره معلم و 5 نمره مدیر دارید.

 13. Avatar

  با سلام ، برای یادگیری نرم افزارهای رایج spss حدودا چقدر زمان نیاز هست؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:25 پاسخ

   سلام. بستگی به سطح فنی و آشنایی شما با نرم افزارهای آماری و با آمار دارد. شاید بتوان گفت حدودا 4 جلسه یک ساعت و نیمه برای روشهای معمول آماری مثل همبستگی و آزمون تی لازم است.

 14. Avatar

  سلام
  می خواستم از شما کمک بگیرم این دیدگاه هارو و پاسخ های شما رو که دیدم متوجه شدم که شما با توجه به اینکه فوق لیسانس آمار دارید و کار تخصصی نرم افزار spss را دنبال میکنید به اکثر سوالات با پاسخ های نمیدانم ، مبهم است و … پاسخ داده اید که در شان یک شرکت مدعی تحلیل آماری نیست .
  سوادتان را بیشتر کنید و حداقل اگر چیزی را نمیدانید تحقیق و پاسخ در خور شان شرکتتان ارائه دهید.
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 20:45 پاسخ

   سلام. آمار حوزه بسیار گسترده ای است و ما هیچوقت ادعا نمی کنیم که به تمام روشهای آماری تسلط داریم. هر جا که ندانیم به صراحت می گوییم نمیدانیم برای اینکه نمی خواهیم وقت ارزشمند دانشجویان را بگیریم و هر جا هم که بدانیم سخاوتمندانه در حال ارائه اطلاعات هستیم.
   شما که آمارگر هستید بیایید و در ذیل آن سوالاتی که ما گفتیم نمی دانیم، جواب بدهید.

 15. Avatar

  سلام
  وقتی یک سری از داده ها عددی هستند و یک سری توصیفی ، در این حالت رگرسیون چطور باید انجام داد ؟
  چون من رگرسیون هایی که دیدم به این صورت بوده که همه ی داده ها از جنس عدد بودند
  آیا میشه به رابطه ای دست یافت ؟
  ممنونم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 22:00 پاسخ

   سلام. در این حالت رگرسیون امکان پذیر نیست. پیش شرط اولیه رگرسیون نرمال بودن داده ها است.

 16. Avatar

  سلام. میشه نحوه وارد کردن داده ها برای احتساب qui square را توضیح دهید؟ بنده دو متغیر دارم. یکی اساتید و دیگری دانشجویان

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 29 ژوئن 2019 در 22:02 پاسخ

   سلام. مفصل است. انشاءالله در آینده روی سایت خواهیم گذاشت. می توانید سفارش تهیه فایل ورود داده را به ما بدهید. در واتس آپ ارتباط بگیرید.

 17. Avatar

  با سلام و تشکر
  مشکل من اینه که بعد از اینکه داده هارو وارد میکنم توی نتایج عداد اعشاری درست در نمیاد مثلا باید بشه 25.0852 نشون میده 25.0000 .
  ممنون میشم جواب بدین

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 13 جولای 2019 در 17:57 پاسخ

   سلام. احتمالا spss با یکی از برنامه های شما تداخل داره یا تغییرات خاصی در آن اعمال کرده اید. نسخه 22 را نصب کنید.

 18. Avatar

  سلام
  هر آنِ تان برای از هیاهو
  در ابتدا بی نهایت سپاسدارم از این که بی چشمداشتی به پرسش های اشخاص در استیصال پاسخ می دهید و در بیکران انسانیت برای خود جایگاهی یافته اید.
  پرسشی دارم از حضورتان.
  من پرسشنامه ای با مقیاس افتراق معنایی طرح کرده ام و داده ها را نیز به دست آورده ام اما حال نمی دانم که این داده ها را به چه نحوی وارد نرم افزار SPSS کنم.
  سپاسگزار خواهم بود مرا راهنمایی بفرمایید.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 19 جولای 2019 در 00:40 پاسخ

   سلام. سپاس بیکران از لطف و عنایت شما. احتمالا شما با دکتر علی شریعتی مزینانی نسبتی دارید که چنین فصیح و زیبا می نویسید.
   آموزش نحوه ورود داده را تا حدی که مقدور بوده در این صفحه آورده ایم. اگر مایل باشید می توانیم با توجه به پرسشنامه و آزمون های آماری، فایل ورود داده در اکسل یا در spss را برای شما طراحی و ارسال کنیم. با همکارمان خانم دهقان در واتس آپ ارتباط بگیرید.
   پیروز باشید و مستدام

   • Avatar

    سلام
    شب تان بی تلاطم
    سپاس از تحسین تان.
    سپاسی فراتر از تصور برای صرف زمان و توجه تان.

 19. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من برای پایان نامه دوره کارشناسیم دو پرسشنامه توزیع کردم که هر دو با طیف لیکرت درجه بندی شده اند
  برای محاسبه پایایی، داده های پرسشنامه ها رو به طور جداگانه وارد spss کردم
  حالا برای محاسبه فصل ضریب پیرسون نمیدونم چطور باید داده های هر دو پرسشنامه رو با هم وارد کنم.
  اگر میشه راهنمایی کنید ممنونم.

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 4 آگوست 2019 در 18:27 پاسخ

   سلام. اگر حجم نمونه و جامعه دو پرسشنامه یکسان نباشد نمی توان همبستگی گرفت.
   اگر حجم نمونه و جامعه یکسان باشد می توان سوالات هر دو پرسشنامه را در امتداد هم در اس پی اس اس وارد نمود.

 20. Avatar
  سید علی قاضی زاده 21 آگوست 2019 در 12:04 پاسخ

  سلام
  در موضوع تاثیر نظارت و راهنمایی بر عملکرد شغلی معلمان در چهار مولفه ……. از کدام روش های آماری باید استفاده کرد و برای تحلیل چه مواردی باید انجام بشه

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 24 آگوست 2019 در 15:30 پاسخ

   سلام. سوال شما کلی است. پس از ارسال پرسشنامه و فرضیات در واتس اپ با همکار ما ارتباط بگیرید.

 21. Avatar

  با سلام ممنون ،مزلبی که گذاشتید جامع و کامل بود

 22. Avatar

  سلام. من spss رو به درستی رو ویندوز 10 نصب کردم. اما محاسباتم اشتباه در میاد.برای واریانس، میانه، مینی موم و….. صفر میاره. قبلا رو ویندوز 10 کار می کرد…. میشه راهنمایی کنید مشکل از کجاست

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 31 اکتبر 2019 در 17:11 پاسخ

   سلام. اینکه همه را صفر جواب میده نشان دهنده اول اشکال در داده ها و عدم امکان شناسایی آنها است {به دلیل کاراکتر خاص یا کیبرد خاص}. یا اشکال در نرم افزار.
   داده ها را به اکسل منتقل و آنجا روی داده ها کار کنید ببینید آنجا هم مثلا جمع داده ها را انجام میدهد؟ یا نمودار برای آنها رسم می کند؟

  • Avatar

   سلام منم مشکل عجیب شما رو دارم
   تونستید مشکلتون رو حل کنید؟ اگه بله ممنون میشم به من هم بگید

 23. Avatar

  با عرض سلام من 4نوع پرسشنامه دارم که دانش آموزان و والدینشون پر کردن الان نمی دونم چطور اینا رو وارد spss کنم هر پرسشنامه رو تو فایل چدگانه سیو کنم و وارد کنم
  ؟لطفا راهنمایی کنید

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 7 نوامبر 2019 در 17:27 پاسخ

   سلام. بله. هر پرسشنامه را می بایست جداگانه در یک فایل spss وارد کنید. دو نوع پرسشنامه متفاوت را نمی شود در یک فایل اس پی اس اس وارد کرد.

 24. Avatar

  سلام، خدا قوت
  ممنون از اینکه بی منت و چشم داشت به سؤالات مختلف پاسخ میدید؛
  یه سؤال داشتم از خدمتتون، من یه پرسشنامه دارم که 5 تا سؤال داره. 2 سؤال اول طیف لیکرته و میدونم که برای گزینه خیلی زیاد عدد 5 و همین طور به ترتیب تا گزینه بی نظر عدد 1 رو وارد کنم، ولی 3 سؤال بعدی پرسشنامه ام طوری هستش که پاسخگو باید از 0 تا 10 اونها رو ارزشگذاری کنه و نمره بده. حالا میخاستم ببینم برای ورود اطلاعات و داده ها به spss جهت تعیین آلفا کرونباخ باید جواب سؤالات 3 تا 5 ام رو که از 0 تا 10 هستش به همون صورت یعنی 0 تا 10 وارد کنم یا نیازه اونها رو تبدیل کنم تا شبیه پاسخ های طیف لیکرت بشه؟ مثلا برای امتیازات 10 و 9 عدد 5(معادل خیلی زیاد در طیف لیکرت)، امتیازات 8 و 7 عدد 4 و … رو در نظر بگیرم؟
  متشکرم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 25 نوامبر 2019 در 20:20 پاسخ

   سلام. به همان صورت 0 تا 10 وارد spss کنید. منتها هنگام گرفتن خروجی آزمون پایایی، این سوالات را جداگانه باید اقدام کنید و با سوالات طیف لیکرت معمولی انتخاب نشود.
   آموزش ویدئویی آلفای کرونباخ :
   https://www.spss-iran.com/product/cronbach-alpha/

 25. Avatar

  با سلام
  میخواستم بست ی مشاوره تلفنی شمارو سفارش بدم که که قید شده بود قبل از سفارش با واتس اپ مشکلمون رو باهاتون در میون بذاریم و الن متاسفانه امکانش نیست
  چیزی که من الان به شدت بهش نیاز دارم یک متخصص اس پی اس اس هست حتی مهندسین نرم افزاری که بهشون مراجعه کردم مشکل من رو حل نکردن
  مشکل من این هست که
  من برای اولین بار که این نرم افزار رو احتیاج داشتم از سایت شما دانلودش کردم اینکه متناسب با بیت ویندوزم باشه رو هم در نظر گرفتم
  اما وقتی با داده ای استادمون سر کلاس امار بهمون دادن کار میکنم بعضی از خروجی ها رو بهم صفر میده مثلا
  Standar deviation va variance
  توی داده ی دیگه ای این دوتا صفر نمیشن اما مثلا

  standard error صفر میشه
  همه ی بچه ها با همین داده ها نتایج مشابه استاد رو به دست میارن فقط واسه من اینطور میشه حتی رفتم سی دی این نرم افزار رو خریدم دوباره نصبش کردم اما مشکلم رو حل نکرد
  ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و مشکل من رو خوندید

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 25 نوامبر 2019 در 20:06 پاسخ

   سلام. احتمالا مشکل از فونت هاي سيستم شماست. به عبارتي SPSS فونت ها رو نميخواند و به صورت صفر نشان می دهد.
   بهرحال راه حل را هر وقت یافتید لطفا در اینجا به اشتراک بگذارید.

   • Avatar

    سلام راه حلی فعلا پيدا نكردم اما ورژن 25 رو نصب كردم و كار ميكنه ولي دوست دارم بتونم اين مشكل فونت كه شما ميفرماييد رو بتونم براي ورژن 22 سر در بيارم


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by