در منوی محصولات این سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت مناسب در زمینه تحلیل آماری خواهید دید
برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با نرم افزار SPSS یا سایر نرم افزارهای آماری از طریق لینک پایین صفحات سایت برای ما پیام بفرستید
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب برخی افراد سودجو که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش تحلیل با SPSS می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !! …..
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبی که در سایت مطالعه می کنید را در بخش دیدگاه (در انتهای مطلب) درج نمایید تا به آن پاسخ دهیم. از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهید شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
نمونه گیری

.

 

 

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

نمونه گیری چیست؟

خطای نمونه گیری

1- روش های نمونه گیری احتمالاتی

۱-۱- نمونه گیری تصادفی ساده

۲-۱- نمونه گیری طبقه ای

۳-۱- نمونه گیری خوشه ای

۴-۱- نمونه گیری چند مرحله ای

۵-۱- نمونه گیری سیستماتیک

۲- تعیین حجم نمونه

۱-۲- تعیین اندازه نمونه بر اساس جدول های آماده

۲-۲- تعیین حجم نمونه بر اساس نظر پژوهش گر

۳-۲- تعیین اندازه نمونه بر اساس محاسبات آماری

تعیین اندازه نمونه با فرمول کوکران

 

{برو به فهرست}

 

 

نمونه گیری چیست؟

نمونه گیری یعنی اینکه بخش کوچکی از جامعه آماری را بررسی نموده و نتایج آنرا به کل جامعه تعمیم دهیم. ضرب المثل رایج در میان مردم که به نمونه گیری اشاره دارد این است: “مشت نمونه خروار است”.  {برو به فهرست}

زیرا به عنوان مثال یک مشتی که شما به تصادف از میان یک خروار گندم بر می دارید، نماینده آن خروار گندم است (از نظر کیفیت یا اندازه یا مشخصه ای دیگر).

خطای نمونه گیری

نتایج یک بررسی نمونه ای هیچ گاه با قطعیت و حقیقت همراه نیست. زیرا نتایج تحت تاثیر خطایی تحت عنوان خطای نمونه گیری قرار دارد که ناشی از انتخاب بخشی از جامعه به جای کل جامعه است.

میزان خطای نمونه گیری را می توان با افزایش اندازه ی نمونه کاهش داد. اما از طرف دیگر، زیاد کردن اندازه نمونه روی عامل های متعددی از جمله حجم عملیات میدانی و هزینه ی آمار گیری تاثیر نامطلوب دارد.    {برو به فهرست}

در این مبحث ابتدا به بیان انواع روش های نمونه گیری و سپس روشهای تعیین حجم نمونه در پایان نامه ها و مقالات می پردازیم.

1- روش های نمونه گیری احتمالاتی

روشهاي نمونه گيري آماري كه عموما در تحقيقات و پژوهشهاي كاربردي مورد استفاده قرار مي گيرد، در این مقاله معرفی شده است. قابل ذکر است تمام روشهای معرفی شده زیر از نوع روش های نمونه گیری احتمالاتی می باشند. روش نمونه گیری احتمالاتی، فرآیندی است که احتمال انتخاب هر کدام از واحدهای جامعه از قبل مشخص و معلوم و غیر صفر است. در این روش هر واحد نمونه با احتمالی مشخص از جامعه استخراج می شود.     {برو به فهرست}

قابل ذکر چنانچه مایلید در خصوص نمونه گیری غیر احتمالاتی نیز اطلاعاتی بدست آورید، صفحه نمونه گیری غیر احتمالی را مشاهده و مطالعه نمایید.

1-1- نمونه گيري تصادفي ساده

نمونه گیری تصادفی ساده

روش نمونه گیری تصادفی ساده، ساده ترین روش نمونه گیری احتمالاتی است.

در اين نوع نمونه گيري به هر يك از افراد جامعه احتمال مساوي داده مي‌شود تا در نمونه انتخاب شوند. به عبارت ديگر اگر حجم افراد جامعه N  و حجم نمونه را n   فرض كنيم، احتمال انتخاب هر فرد جامعه در نمونه مساوي n/N  است.  انتخاب نمونه تصادفي ساده را به سه شيوه مي‌توان انجام داد: شيوه اول به صورت قرعه كشي، شيوه دوم با استفاده از جدول اعداد تصادفي و شیوه سوم با نرم افزارهای رایانه ای.

براي انتخاب يك نمونه تصادفي ساده به شيوه قرعه كشي بايد با توجه به چارچوب نمونه گيري از ميان افراد جامعه يك نمونه به حجم نمونه مورد نظر از ميان افراد فهرست شده به حكم قرعه انتخاب كرد.

در شيوه دوم، بايد حجم جامعه مورد نظر را N   قرار داد. سپس به تعداد ارقام تشكيل دهنده حجم جامعه ، ستون يك رقمي در جدول اعداد تصادفي منظور داشت (مثلا حجم جامعه 50 شامل دو رقم است بنابراين دو ستون يك رقمي در جدول اختيار مي كنيم). پس از آن يك نقطه شروع به طور تصادفي براي انتخاب واحدها اختيار كرد. سرانجام عمل انتخاب را از اين نقطه آغاز كرده و هر عددي كه كوچكتر يا مساوي N باشد را به عنوان نمونه انتخابي منظور داشت. در شیوه سوم نیز از نرم افزارهای رایانه ای برای انتخاب نمونه تصادفی استفاده می شود.     {برو به فهرست}

قابل ذکر است که برای انتخاب یک نمونه به روش تصادفی ساده، از دو شیوه با جای گذاری و بدون جایگزاری استفاده می شود. که در روش نمونه گیری با جای گذاری، هر واحد نمونه بعد از انتخاب، دو مرتبه به جامعه بازگردانده می شود و این احتمال وجود دارد که در انتخاب های بعدی، آن واحد مجددا در نمونه انتخاب شود.

2-1- نمونه گيري طبقه اي

نمونه گيري طبقه اي (نمونه گیری تصادفی با طبقه بندی) هنگامی مناسب است که بتوانیم جامعه آماری را نسبت به صفت مربوطه طوری تقسیم کنیم که واحدها در داخل طبقات از نظر صفت مربوطه شبیه به هم باشند.

در این نوع نمونه گیری، واحدهاي جامعه مورد مطالعه در طبقه هايي كه از نظر صفت متغير همگن تر هستند، گروه بندي مي شوند، تا تغييرات آنها در درون گروه ها كمتر شود. پس از آن از هر يك از طبقه ها، تعدادي نمونه به صورت تصادفي انتخاب مي‌شود. معمولا براي طبقه بندي واحدهاي جامعه، متغيري به عنوان ملاك در نظر گرفته مي‌شود كه با صفت متغير مورد مطالعه بستگي داشته باشد.

براي مثال به منظور بررسي نسبت قبول شدگان در پايه پنجم آموزش ابتدايي در شهر تهران و رابطه آن با محل جغرافيايي دبستان، مي‌توان ابتدا دبستان هاي شهر تهران را بر حسب محل دبستان به پنج طبقه تقسيم كرد: طبقه يك شامل دبستان هاي شمال غربي، طبقه دوم دبستان هاي شمال شرقي، طبقه سوم دبستان هاي مركزي شهر، طبقه چهارم دبستان هاي جنوب غربي و طبقه پنجم دبستان هاي جنوب شرقي. پس از آن از هر طبقه تعدادي دبستان به روش تصادفي ساده انتخاب كرد.     {برو به فهرست}

در نمونه گيري طبقه اي حجم نمونه (n) را به شيوه هاي مختلف مي‌توان ميان طبقه ها تقسيم كرد. ساده ترين شيوه، تقسيم مساوي تعداد نمونه ميان طبقه هاست. ساير شيوه ها شامل انتساب بهينه و انتساب متناسب است. در انتساب متناسب به تناسب حجم هر طبقه، حجم نمونه در آن طبقه تعيين مي‌گردد.

3-1- نمونه گيري خوشه اي

در صورتي كه فهرست كامل افراد جامعه مورد مطالعه در دسترس نباشد مي‌توان افراد جامعه را در دسته هايي خوشه بندي كرد. سپس از ميان خوشه ها به تصادف نمونه گيري به عمل آورده و تمام حجم خوشه را سرشماري مي كنيم. براي اين منظور فهرستي از اين خوشه ها تهيه مي‌شود و از آن به عنوان چارچوب نمونه گيري استفاده مي‌شود.

به طور کلی نمونه گیری تصادفی خوشه ای به دو دلیل عمده زیر به کار می رود:

الف- صرفه جویی در وقت و هزینه

ب- موجود نبودن چارچوب نمونه گیری.

نمونه گيري خوشه اي در صورتي كارآمدتر از نمونه گيري تصادفي ساده است كه چارچوب نمونه گيري (فهرست كامل افراد جامعه) در دسترس نباشد. در واقع وقتی هزینه ساخت چارچوب نمونه گیری از واحد ها (فهرست واحدها) زیاد باشد یا چارچوبی از آن ها در دست نباشد، نمونه گیری خوشه ای به کار می رود.

بايد توجه داشت كه هر چه حجم خوشه ها افزايش يابد و تشابه افراد آن از نظر صفت متغير مورد بررسي بيشتر باشد، دقت نمونه گيري خوشه اي كمتر مي‌شود.

همانطور که تصویر فوق نیز گویاست، تفاوت های بارز زیر را بین نمونه گیری های تصادفی خوشه ای و طبقه ای همواره باید مد نظر داشت:

الف-در نمونه گیری تصادفی طبقه ای از هر طبقه تعدادی را به عنوان نمونه انتخاب می کنیم در صورتی که در نمونه گیری تصادفی خوشه ای، نمونه از تعدادی از خوشه ها انتخاب می شود.          {برو به فهرست}

ب- دقت نمونه گیری تصادفی طبقه ای در ارتباط مستقیم با همگنی درون طبقات و نا همگنی بین طبقات است. اما دقت نمونه گیری تصادفی خوشه ای در ارتباط مستقیم با ناهمگنی درون خوشه ها و همگنی بین خوشه هاست.

4-1- نمونه گیری چند مرحله ای

در نمونه گیری چند مرحله ای، افراد جامعه با توجه به سلسله مراتب (از واحدهای بزرگ تر به کوچک تر) از انواع واحدهای جامعه انتخاب می شوند. یک مثال می تواند این نوع نمونه گیری را روشن کند:

برای مثال در برآورد توانایی ریاضی دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی در یک منطقه آموزش و پرورش، می توان دانش آموزان را در سه مرحله با استفاده از واحدهای نمونه گیری مختلف زیر به صورت زیر انتخاب کرد:

واحد مرحله اول:          دبستان           دبستان 1              دبستان 2       ……           دبستان 10

واحد مرحله دوم:         کلاس           کلاس 1 و 2            کلاس 3 و 4    …..           کلاس 19 و 20

واحد مرحله سوم:  دانش آموزش 1، 2، 3، . . . . 58، 59، 60

در مثال فوق ابتدا جامعه دانش آموزان ابتدایی پایه پنجم, به دبستان هایی تقسیم شده است. در این مرحله که مرحله اول نمونه گیری است، از میان دبستان های انتخاب شده دو کلاس (واحد مرحله دوم) انتخاب شده است. در اینجا از دبستان شماره یک، کلاس های 1 و 2 پایه پنجم و از دبستان شماره دوم کلاس های 3 و 4 پایه پنجم و بالاخره از دبستان دهم کلاس های 19 و 20 پایه پنجم به طور تصادفی انتخاب شده اند.

در مجموع 60 دانش آموز (3*2*10 = 60) از 20 کلاس و 10 دبستان انتخاب شده است.     {برو به فهرست}

نمونه گیری چند مرحله ای در مقایسه با نمونه گیری خوشه ای از دقت بیشتری برخوردار است. زیرا در نمونه گیری چند مرحله ای واحدهای نمونه مرحله نهایی در سطح جامعه پراکنده شده و تغییرات متغیر مورد بررسی در نمونه، معرف تغییرات مورد مطالعه در جامعه است. در حالی که در نمونه گیری خوشه ای چنین امری میسر نمی باشد.

5-1- نمونه گیری سیستماتیک

روش نمونه گیری تصادفی سیستماتیک، به روش انتخاب تصادفی دنباله ای از واحدهای جامعه که به یک اندازه ثابت از هم فاصله دارند، دلالت دارد. به عبارت دیگر، در این روش اگر k فاصله نمونه گیری باشد، ابتدا یک عدد تصادفی از بین اعداد 1 تا k، به عنوان نقطه شروع انتخاب شده و سپس با افزودن ضریب های صحیح k به این نقطه شروع، سایر واحدهای نمونه ای مشخص می شوند.

تصویر زیر نمونه گیری سیستماتیک را بیان می کند که در آن فاصله نمونه گیری 3 است:

نمونه گیری سیستماتیک

دقت نمونه گیری تصادفی سیستماتیک وقتی واحدهای جامعه به طور تصادفی مرتب شده باشند، مساوی با نمونه گیری تصادفی ساده و زمانی که واحدهای جامعه بر اساس صفتی مرتبط با صفت مورد برآورد مرتب شده باشند، بهتر از نمونه گیری تصادفی ساده و حتی بهتر از نمونه گیری طبقه ای است. به علاوه اجرای آن ساده و به کارگیری آن کم هزینه است.

توجه شود که این روش نمونه گیری را حتی در مواردی که از اندازه جامعه مطلع نیستیم می توان با انتخاب مناسب فاصله نمونه گیری(k) با توجه به ساختار جامعه به کار گرفت.

 • مثال نمونه گیری سیستماتیک

به طور مثال برای انتخاب یک نمونه تصادفی به اندازه n از افرادی که به یک بانک مراجعه می کنند می توان از این شیوه نمونه گیری استفاده کرد.          {برو به فهرست}

به این ترتیب که از هر k نفر، یک نفر را به عنوان نمونه انتخاب کرده و این کار را تا جایی ادامه دهیم که تمام n واحد نمونه گیری انتخاب شوند.

2- تعيين حجم نمونه

اخذ تصميم درباره حجم نمونه, از لحاظ تامين ميزان دقت نتايج نمونه گيری و صرفه جويي در مقدار وقت و هزينه, از اهميتی خاص برخوردار است. بديهی است که بزرگ بودن حجم نمونه موجب صرف هزينه و وقت زياد, و کوچک بودن حجم نمونه موجب عدم دقت کافی برآوردها می شود.            {برو به فهرست}

برای تعیین اندازه نمونه، چند راه پیش رو داریم که در ادامه هر کدام را شرح می دهیم:

1-2- تعیین اندازه نمونه بر اساس جدول های آماده

یکی از راه های تعیین اندازه نمونه استفاده از جدول هایی است که برای همین منظور تهیه شده است. در این جدول ها با توجه به اندازه جامعه (N)، اندازه نمونه (n) تعیین شده است. براي محاسبه حجم نمونه با این روش و مشاهده جدول نمونه گیری مورگان این صفحه را ببینید: محاسبه آنلاین حجم نمونه با روش جدول مورگان

2-2- تعیین حجم نمونه بر اساس نظر پژوهش گر

در این روش پژوهش گر و دانشجو با در نظر گرفتن عامل هایی مثل بودجه، زمان، نیروی انسانی ماهر، امکانات و امثال آن درصدی از جامعه را به عنوان نمونه انتخاب می کند. برخی از پژوهشگران حداقل اندازه نمونه را 10 درصد اندازه جامعه ذکر کرده اند.

3-2- تعیین اندازه نمونه بر اساس محاسبات آماری

متداول ترین روش محاسبه اندازه نمونه، استفاده از محاسبات آماری است. در این روش پژوهش گر ابتدا توسط یک آزمون مقدماتی، پارامترهای مورد نیاز جامعه آماری را مشخص کرده و سپس با استفاده از فرمول های مربوط، اندازه نمونه را محاسبه می کند. عامل های موثر بر تعداد نمونه عبارتند از:

1- سطح معنی داری،

2-میزان دقت برآورد مورد نظر و یا میزان خطای حاشیه ای،

3- تغییر پذیری متغیر مورد نظر (واریانس یا پراکنش)،

4- روش نمونه گیری،

5- اندازه جامعه آماری،                      {برو به فهرست}

6- هزینه و امکانات اجرایی.

 • تعیین اندازه نمونه با فرمول کوکران

براي اينکه بتوانيد بر اساس محاسبات آماری و به صورت آنلاين حجم نمونه پايان نامه خويش را محاسبه نماييد بر روي لينک زیر کليک نماييد. در این صفحه به صورت آنلاین و همراه با فیلم آموزشی رایگان، محاسبه حجم نمونه با روش کوکران در دو حالت ارائه می گردد:

محاسبه آنلاين حجم نمونه با فرمول کوکران

ضمنا برای مشاهده توضیحات محصولی که این شرکت برای تعیین حجم نمونه تهیه کرده و با قیمت بسیار مناسب عرضه می کند، لینک زیر را پیگیری نمایید:

تعيين حجم نمونه با فرمول کوکران (مستندات و منابع)

در خصوص سوالات مرتبط با نمونه گیری و تعیین حجم نمونه به ما سروش بزنید.

 

{برو به فهرست}

 

روشهاي نمونه گيري و تعيين حجم نمونه (Sampling)
5 (100%) 8 votes
درباره سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

109 دیدگاه در روشهاي نمونه گيري و تعيين حجم نمونه (Sampling)
 1. استفاده کردم مرسي

 2. من ۱۶۹۰ تا نمایندگی دارم که باید از طریق تصادفی ساده یه تعدادی رو انتخاب کنم بعد از طریق نمونه گیری در دسترس ۳۸۴ نفر از مراجعین به نمایندگی ها و انتخاب کنم که پرسشنامه ها رو پر کنن….حالا باید چنتا نمایندگی انتخاب بشه و به چه صورت عدد محاسبه می شه… لطفا توضیح بدید؟ گفتن از طریق جدول تصادفی ساده … ولی من نمیدونم چیه

  • سید مجتبی فرشچی 22 خرداد 1397 در 01:19 پاسخ

   شما بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه نمایندگی ها را بدست آورید و بعد ۳۸۴ نفر از مراجعین را مورد پرسشگری قرار دهید. به این صفحه از سایت مراجعه و حجم جامعه را ۱۶۹۰ بزنید و خطا را ۰.۰۵ تا تعداد نمایندگی هایی که در نمونه هستند را بدست آورید:
   محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

 3. با سلام
  وقتی ما اول مثلا از بین سال ها، سال ۲۰۱۲ را انتخاب می کنیم و بعد دراین مثلا مقالات این سال را بررسی می کنیم و براساس دسته بندی و شاخصی، از ۳۵۹۶ مقاله ، ۷۶۵ مقاله مربوط به این شاخص می باشد، ما از کدام روش نمونه گیری و تعیین حجم نمونه استفاده کرده ایم؟

  • سید مجتبی فرشچی 26 خرداد 1397 در 14:12 پاسخ

   سلام
   کمی سخت است اینطوری نظر دادن. اما به نظر می رسد نمونه گیری طبقه ای مورد استفاده قرار گرفته است.

 4. سلام من میخوام یه شاخص رو در مورد افراد بررسی کنم. (مثلا قد افراد). و روش نمونه گیری هم تصادفی ساده بدون جایگذاری هست. آیا میتونم از فرمول کوکران استفاده کنم؟
  چون در بعضی سایتها خواندم فرمول کوکران برای آزمایشهای پیمایشی هست. حالا من نمیدونم این آزمایش من هم پیمایشی است یا خیر؟؟
  آیا انتخاب خطای ۰.۱ برای استفاده در فرمول زیاد است؟

  • سید مجتبی فرشچی 28 خرداد 1397 در 15:47 پاسخ

   سلام؛ بله شما می توانید از فرمول کوکران استفاده کنید (در حالتی که حجم جامعه را می دانید یا اینکه نمی دانید). کار شما هم به نوعی پیمایشی است، زیرا قصد دارید از جامعه ای، نمونه گیری کرده و روی آن نمونه ها بررسی هایی انجام دهید (دادن پرسشنامه به نمونه های انتخاب شده یا اندازه گیری قد آنان).
   در مورد انتخاب خطا هم عرض کنم در اکثر موارد خطا را ۰.۰۵ در نظر می گیرند. اما اگر فکر می کنید حجم نمونه بدست آمده به نسبت زیاد است خطا را ۰.۱ نیز می توان در نظر گرفت. این ۰.۱ دیگه حداکثر خطای قابل قبول است.

 5. خیلییی عالی بود…ممنوم

 6. باسلام لطفا تعداد نمونه از سطح ۴۵ هزار هکتار چندتا است

  • سید مجتبی فرشچی 28 خرداد 1397 در 15:55 پاسخ

   سلام؛ در خصوص سطوح و مساحت، شیوه نمونه گیری تفاوت می کند و شاید صحیح نباشد که از روشهای رایج نمونه گیری که در این صفحه به آن اشاره شده است استفاده کرد و لازم است به مباحث تخصصی تر مراجعه شود.
   مگر اینکه این سطح را بتوانید به طبقات یا خوشه ها یا واحدهایی تقسیم بندی کنید و آنگاه از نمونه گیری طبقه ای یا خوشه ای استفاده کنید.

 7. سلام
  از ما خواسته شده که پروژه ای درسی انجام بدیم و شرح اون به این صورت هستش که میخواد نمونه ای تصادفی ۵ تایی از یک توضیع نرمال دلخواه ایجاد کنیم که میانگین و انحراف معیار دلخواه خودمون رو داره که باید میانگین این ۵ تا رو حساب منیم و ۵۰۰ بار تکرار بشه.
  لطفا راهنمایی کنید

  • سید مجتبی فرشچی 2 تیر 1397 در 12:11 پاسخ

   سلام؛
   تا جایی که حضور ذهن دارم نرم افزار مینی تب این قابلیت را دارد که با توزیع نرمال مد نظر شما، داده ها را تولید کند. در منوی محصولات یک کتاب خوب در زمینه مینی تب داریم.

 8. سلام. فقط یک سوال داشتم. اگه بخواهیم به صورت چک لیست موانع موجود بر سر راه نمونه گیری را لیست کنیم. کدام موارد را شامل آن می سازید؟؟
  تشکر

 9. سلام روز خوش
  من واسه یه پروژه درسی میخوام تاثیر یک نوع چسب درمانی رو بر درمان درد زانو آزمون کنم.چطور باید نمونه گیری کنم و چه تعداد حجم نمونه لازم هست ؟درواقع میخوام ببینم این درمان موثر واقع میشه یا خیر اگر ممکنه راهنماییم کنید .
  باتشکر

  • سید مجتبی فرشچی 14 تیر 1397 در 18:01 پاسخ

   سلام؛ در گام اول جامعه آماری خود و تعداد آنرا برآورد نمایید. سپس با استفاده از فرمول کوکران در این صفحه سایت اطمینان شرق، حجم نمونه را بدست آورید. توجه شود که تعیین حجم نمونه خصوصا در مطالعات پزشکی روشهای دیگری نیز دارد.
   برای تعیین اینکه درمان موثر بوده یا خیر می بایست آزمایش خود را به گونه ای مناسب برنامه ریزی کنید. مثلا روش اندازه گیری درد قبل و بعد از درمان.

 10. سلام
  ممنون از مطالب مفیدتان
  سوالی داشتم ما در استان خود ۲۴منطقه داریم با ۴۸۵۷مدرسه تعدادی نمونه مدرسه می خواستیم از هر منطقه به چه روشی می توانیم عمل کنیم
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 19 تیر 1397 در 12:22 پاسخ

   سلام؛ چنانچه بخواهید از هر منطقه در نمونه خود داشته باشید(که این خیلی ایده خوبی است) ، بهترین کار این است که از نمونه گیری طبقه ای متناسب با حجم استفاده کنید. یعنی اینکه حجم نمونه را به تناسب تعداد مدرسه داخل هر منطقه تقسیم بندی کنید و آنگاه به همان میزان از هر منطقه نمونه بردارید. داخل منطقه به تصادف نمونه ها انتخاب شود.

 11. با سلام بنده تحقیقی تحت عنوان موانع مدیریت موثر بحران زلزله که جامعه اماری ما سازمانهای درگیر حادثه میباشند.مشکل اینجاس که من نمیدونم هنوز تعداد افراد جامعه چن نفر میتونن باشنو برا تعیین تعدادافرادجامعه (N) و حجم نمونه چیکار باید کرد و از کدام روش نمونه گیری باید استفاده کرد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 12. با سلام . مطالعه ای داریم که با توجه به کم بودن حجم نمونه ما می بایست کل افراد را بعنوان نمونه مطالعه انتخاب کنیم . میخواستم ببینم در این وضعیت که نمونه گیری به روش سرشماری می باشد چگونه می توان حجم نمونه را برآورد کرد

  • سید مجتبی فرشچی 2 مرداد 1397 در 22:07 پاسخ

   سلام؛ در اینجا چون سرشماری است، عملا نمونه گیری معنایی ندارد و در نتیجه تعیین حجم نمونه معنایی ندارد. همین که عنوان کنید سرشماری است، مساله حجم نمونه منتفی می شود.

 13. سلام، در پژوهشی که حجم جامعه مشخص نیست باید از کدام روش برای نمونه گیری استفاده شود؟

  • سید مجتبی فرشچی 3 مرداد 1397 در 16:42 پاسخ

   سلام؛ یک راه حل این است که از نمونه گیری تصادفی ساده استفاده کنید و برای تعیین حجم نمونه از فرمول کوکران در هنگامی که حجم جامعه مشخص نیست استفاده نمایید. به این صفحه مراجعه و حالتی که حجم جامعه مشخص نیست را مد نظر قرار دهید: تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران

 14. سلام، وقتتون بخیر. میشه در مورد انتخاب نمونه بر اساس معیار های غربال گیری توضیح بدین؟

 15. این عبارت چه نوع از روش های نمونه گیری است؟
  در تحقیق حاضر، انتخاب نمونه بر اساس معیارهایی نظیر: داشتن حداقل تحصیلات کارشناسی، حداقل ۱۰سال سابقه کاری مرتبط و داشتن حداقل گواهینامه و … می باشد. بر این اساس ۴۰ نفر انتخاب شدند و پرسشنامه بین آنها توزیع گردید.

  • سید مجتبی فرشچی 6 مرداد 1397 در 22:44 پاسخ

   این شیوه انتخاب نمونه، از نظر آماری مورد تایید نیست. تعریف جامعه آماری می بایست خیلی شفاف باشد و سپس از داخل این جامعه آماری، وفق یکی از روشهای استاندارد نمونه گیری نمونه انتخاب شود. تعیین نمونه در روشی که شما نوشته اید، غیر تصادفی است و نتایج اریب و غیر قابل اعتماد بدست خواهد آمد

 16. سلام وقت شما بخیر دو تا سوال داشتم ازتون …
  ۱- آیا روش انتخاب نمونه از لحاظ استاندارد بودن فرق میکنه ؟ و بالطبع آن تو نمره پایان تاثیر داره ؟مثلا اینکه از جدول های آماده استفاده کنیم یا اینکه تعداد سولات پرسشنامه ها رو در ۲ ضرب کنیم .
  ۲- اگر موضوع من در مورد بررسی زوجین باشه کل شهر جامعه هدفم میشه یا فقط زوجین اون شهر ؟

  • سید مجتبی فرشچی 9 مرداد 1397 در 17:48 پاسخ

   سلام؛
   ۱- اگر روش تعیین حجم نمونه استاندارد نباشد، در زمان اعلام نظر استاد راهنما و در زمان دفاع به مشکل بر می خورید. تعداد سوالات ضربدر ۲ روش عملی تعیین حجم نمونه نیست. اما جدول مورگان درست است.
   ۲- جامعه آماری شما فقط زوجین اون شهر است.

 17. سلام روزتون بخیر.آیا در زمانی که حجم جامعه مشخص نیست می توان از طریق پنج برابر کردن تعداد سوالات پرسشنامه به حجم نمونه مورد نظر رسید؟ آیا این روش از نظر آماری مورد تایید است؟

  • سید مجتبی فرشچی 9 مرداد 1397 در 17:46 پاسخ

   سلام؛ نه چنین روشی را تا بحال نشنیده ام و از نظر آماری مورد تایید نیست.
   وقتی حجم جامعه مشخص نیست، فرمول کوکران با این فرض، حجم نمونه را اعلام می کند. به صفحه محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران بروید در منوی آموزش spss این سایت.

 18. سلام و وقت بخیر
  بنده می خوام کارایی بانک صنعت و معدن در استان تهران را بررسی کنم. کلیه شعب استان مورد مطالعه ام خواهد بود. روش نمونه گیری و حجم آن چیست؟

  • سید مجتبی فرشچی 9 مرداد 1397 در 17:42 پاسخ

   سلام؛ استان تهران از شهرهای مختلف تشکیل شده، خود تهران نیز از مناطق مختلف شهرداری تشکیل شده. این بخش بندی بر اساس شهر و مناطق شهر تهران را می توانید به عنوان طبقات بگیرید و نمونه گیری طبقه ای انجام دهید. حجم نمونه به تناسب تعداد شعب در هر طبقه تعیین شود. حجم نمونه کلی هم با فرمول کوکران.

 19. سلام و سپاس از پاسخگویی شما
  من میخوام تاثیر خیانت زناشویی بر چند متغیر رو بسنجم …
  ۱- نمونه من افرادی میشن ک خیانت کردن یا خیانت دیدن؟
  ۲- میشه از زوجین عادی استفاده کنم و نگرش به خیانت رو بسنجم یا حتما باید افرادی باشن ک درگیر خیانت شدن ؟
  ۳- پرسشنامه های استاندارد برای خیانت زناشویی و رضایت جنسی چیه ؟

  • سید مجتبی فرشچی 13 مرداد 1397 در 18:14 پاسخ

   سلام؛ پاسخ مورد ۲ شما بستگی به تعریف جامعه آماری در پژوهش شما دارد. اگر مشخص نیست، این مورد را دقیقا تصمیم گیری و مشخص نمایید ، البته با هماهنگی استاد.
   در خصوص مورد ۳ اطلاعاتی نداریم.

 20. سلام
  من میخوام متغیری رو در چهار رشته ورزشی فوتبال، هندبال، والیبال و بسکتبال بررسی کنم. برای این کار از روش نمونه گیری طبقه ای متناسب استفاده خواهم کرد. با توجه به اینکه حجم نمونه من براساس محاسبات برابر ۱۵۰ نفر است . چگونه باید این تعداد را در طبقات فوق تقسیم کنم؟؟؟ آیا راه حل آماری وجود دارد یا اینکه براساس انتخاب خودم است؟؟؟

  • سید مجتبی فرشچی 16 مرداد 1397 در 17:55 پاسخ

   سلام؛ به تناسب حجم جامعه آماری در هر کدام از رشته ها، حجم نمونه را تخصیص دهید. بدین ترتیب هر رشته که تعداد بیشتری داشته باشد، نمونه بیشتری نیز از آن خواهید گرفت.

 21. باسلام
  من میخواهم میزان همخوانی بین دو متغیر رابررسی کنم. اگر جامعه من معلمان شهر تهران باشند و بخواهم از نمونه گیری خوشه ای استفاده کنم ،آیا می توانم نمونه را تنها از یک منطقه آموزش و پرورش شهر تهران(ازمیان ۲۲ منطقه) انتخاب کنم؟
  دیگر این که آیا آزمون خی دو برای این امر مناسب است؟ از چه آزمونهای آماری دیگر می توانم استفاده کنم؟ با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 24 مرداد 1397 در 03:29 پاسخ

   سلام؛ نه، نمونه گیری که در آن شما از کل شهر تهران فقط روی منطقه ۲۲ کار کنید، اعتبار نخواهد داشت. به جای نمونه گیری خوشه ای از نمونه گیری طبقه ای استفاده کنید. زیرا هر منطقه تهران با هم تفاوت های زیادی دارند.
   برای بررسی هم خوانی دو متغیر، آزمون کی دو مناسب است. آزمون های همبستگی (پیرسون، اسپیرمن) نیز مناسب است. منتها انتخاب این آزمونها شرایط خاص خود را دارد.

 22. با سلام وعرض تشکر از پاسخگویی شما؛
  اگر جامعه را به جای شهر تهران ، یکی از مناطق قرار داده و نمونه را از همان یک منطقه انتخاب کنم، آیا اعتبار خواهد داشت؟ اگر اعتبار دارد ،برای نمونه گیری در آن منطقه جه روشی مناسب است؟ سپاسگزارم

  • سید مجتبی فرشچی 27 مرداد 1397 در 02:15 پاسخ

   سلام؛ اگر تعریف جامعه آماری و عنوان پژوهش را اصلاح کنید مشکلی نیست. نمونه تصادفی ساده از سطح منطقه مد نظر یکی از گزینه هاست. یا نمونه گیری طبقه ای از نواحی مختلف منطقه اگر اطلاعات نواحی را در دست دارید مناسب است.

 23. با سلام :من قصد دارم همبستگی دو متغیر را در یک سازمان که در شهرهای آن استان دارای شعبه میباشدبررسی کنم . تعداد کارکنان هر شهرستان متفاوت است .از چه روش نمونه گیری استفاده کنم

  • سید مجتبی فرشچی 27 مرداد 1397 در 02:22 پاسخ

   سلام؛ می توانید از روش نمونه گیری طبقه ای به تناسب حجم طبقه برای تخصیص نمونه استفاده کنید. هر طبقه همان شهرستان های استان است.

 24. سلام
  پروژه ای در دست دارم که باید روش و طرحی برای نمونه گیری از یکی از خطوط کارخانه تولید لوله ارائه دهم. درحال حاضر تمام لوله ها را از دو حیث ابعادی و ایرادات ظاهری بازرسی میکنند. با توجه به فرمول کوکران و اینکه هر لوله تولید شده با متراژ تعریف شده را یک بچ نامبر در نظرگرفته ام حدود ۳۰۰ نمونه باید گرفته شود. ایا چون هدف این است که لوله هم از بعد ظاهر و هم از نظر ابعاد بررسی شود لزومی دارد که برای هر کدام ۳۰۰ نمونه گرفت یا گرفتن تنها۳۰۰ موردو بررسی این دو مورد روی ان ها کافیست؟ همچنین روشی وجود دارد که متوجه شوم از هر ۳۰۰نمونه گرفته شده چند سانت را مجددا نمونه بگیرم؟
  ایا استفاده از نمونه گیری تصادفی مناسب است ضمن اینکه این خط فقط۱ سایز و متراژ مشخص را تولید می‌کند؟ در کنار موارد گفته شده لزومی دارد تا از طرح های نمونه گیری جهت پذیرش نیز استفاده شود

  • سید مجتبی فرشچی 27 مرداد 1397 در 02:24 پاسخ

   سلام؛ وقتی حجم نمونه شد ۳۰۰، دیگر تمام مشخصات این نمونه ها را با همین حجم نمونه اندازه بگیرید (ظاهر و ابعاد).
   اگر می توانید جامعه را به طبقاتی تقسیم کنید نمونه گیری طبقاتی بهتر است.

 25. از پاسخگوئیتان مجددا تشکر می‌کنم. موید باشید.

 26. سلام، خسته نباشید
  ایا برای همه پزوهش ها می توان از فرمول کوکران یا جدول مورگان برای تعیین حجم نمونه استفاده کرد؟ من از تحلیل عاملی باید استفاده کنم و کارم پرسشنامه است وباید رگرسیون چند متغیره کار کنم. تعداد افراد جامعه هم مشخص هستش.

  • سید مجتبی فرشچی 27 مرداد 1397 در 20:45 پاسخ

   سلام؛ برای تمام پژوهش ها این روش فرمول کوکران یا جدول مورگان مناسب نیست. مثلا در رشته های پزشکی می بایست از روشهای حساب شده تری استفاده کرد زیرا هزینه هر نمونه بسیار بالاست.
   برای کاری که شما گفته اید، همین روش فرمول کوکران خوب است

 27. سلام و وقت بخیر
  من در حال تکمیل فرم پروپوزال تحقیقی هستم که یکی از سوالات آن روش نمونه گیری ست.
  در این تحقیق ما مثلا ۱۵۰ نمونه ماهی در وزن های نسبتاً یکسان (بدون اختلاف معنی دار) و همچنین مولد (یعنی بارور) نیاز داریم.
  در جواب روش نمونه گیری من چطور این قسمت رو باید توضیح بدم؟
  متشکرم

  • سید مجتبی فرشچی 1 شهریور 1397 در 18:12 پاسخ

   سلام؛ تعریف نمونه را گفتید. تعریف جامعه آماری را هم باید در نظر بگیرید. این ۱۵۰ ماهی با آن مشخصات از کدام جامعه آماری انتخاب می گردد؟ از استخر، دریا یا رودخانه؟ در کدام منطقه؟
   با توجه به جامعه و طبقه بندی نمونه ها درون جامعه و همگنی یا ناهمگنی جامعه آماری است که روش نمونه گیری تعیین می شود.

   • ممنون از پاسخ.
    این ۱۵۰ نمونه از خلیج فارس تهیه میشه. منطقه خاصی از خلیج فارس مد نظر نیست.
    به نظر شما در مورد روش نمونه گیری با توجه به اینکه ماهیان بایستی ماده باشند، نمونه گیری هدفمند از نوع سهمیه ای نسبی صحیح هست؟

    • سید مجتبی فرشچی 2 شهریور 1397 در 19:38 پاسخ

     این نوع نمونه گیری که شما لازم دارید از مباحث فنی، نادر و بسیار دقیق نمونه گیری است و نمی توانم اینجا وارد این مبحث شوم. می توانید از اساتیدی که مشخصا در این زمینه کار کرده اند سوال بپرسید.

 28. سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.میشه منابعی که برای این مباحث استفاده شده ر ا به طور کامل ذکر کنید.
  متشکرم

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:11 پاسخ

   سلام و ارادت؛ مطالب این صفحه مشخصا از یک منبع استخراج نشده است، بلکه چند منبع استفاده شده که حضور ذهن ندارم. این مطالب را به احتمال ۹۵ درصد در هر کتابی با عنوان روشهای نمونه گیری یا تعیین حجم نمونه خواهید یافت. اینها مبانی نمونه گیری هستند.

 29. سلام من ۵۹۹ نفر را دارم که براساس فرمول کوکران حجم نمونه ۲۳۴ نفر میشود که این حجم از نظر نمونه برداری برایمان زمانبر و پرهزینه است میخواهم حجم را به ۸۰ نفر برسانم بنظر شما چطور اینکار امکانپذیر است؟
  جامعه ی من شامل مدیران و کارکنان یک سیستم اداری است

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:17 پاسخ

   سلام؛ راه حل این است که مقدار خطا را در فرمول کوکران به جای ۰.۰۵ عدد ۰.۱ قرار دهید.
   در توجیه مثلا بنویسید با توجه به کوچک بودن جامعه آماری و اینکه بهرحال بیش از ۱۰ درصد جامعه در نمونه حضور دارند، با انتخاب مقدار خطای ۰.۱ خللی در نتایج پیش نمی آید.

 30. سلام، برای همه رو شهای نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی می شود از جدول مورگان یا کوکران استفاده کرد؟چگونه؟ اگر جامعه آماری برای یک شرکت مثلا شرکت بیمه ۳ ماه در نظر گرفته شود آیا درست است ؟ یا باید یکسال یا بیشتر در نظر گرفته شود

  • سید مجتبی فرشچی 10 شهریور 1397 در 04:21 پاسخ

   سلام؛ نه، جدول مورگان و فرمول کوکران برای نمونه گیری های احتمالی آنهم در مباحث تحقیقات اجتماعی و پرسشگری استفاده می شوند و در حالات نمونه گیری های خاص کاربرد ندارند.
   تعریف جامعه آماری بستگی به پژوهش شما دارد و بازه زمانی که در پژوهش خود قصد دارید در خصوص آن نتیجه گیری نمایید. با استاد خود در این زمینه مشورت داشته باشید

 31. سلام
  حجم جامعه من (۱۲۰ نفره) که ۶۳ نفر مرد و ۵۷ نفر زن هستن و ۲۰ درصد جامعه هم بی سواد هستند و امکان تکثیر پرسشنامه بیش از ۳۵ را هم ندارم و با این محدودیتها با کوکران که حساب میکنم با خطای ۵ درصد حجم نمونه میشه میشه ۹۲ نفر که خیلی زلیده
  آیا راهی یا فرمولی برای محاسبه نمونه برای جوامعه کوچک داریم که حجم نمونه کمتر بشه؟

 32. سلام.
  ببخشید مطالعه من بررسی کلیه مراقبان خانوادگی بیماران سکته مغزی هستند که به بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی واقع در شهر تهران مراجعه می کنند. نمونه ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. کار پرسشنامه ای است. حجم نمونه را چجوری حساب کنم؟
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 11 شهریور 1397 در 15:42 پاسخ

   سلام؛ تعداد حجم جامعه آماری را برآورد کنید. بعد در این وب سایت با مراجعه به منو آموزش spss –> روش تحقیق و فصل ۳ –> وارد صفحه محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران شوید و حجم نمونه خود را به صورت آنلاین محاسبه نمایید. اگر مستندات خواستید و اطلاعات بیشتر محصول بسته کامل تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران را از منو محصولات خریداری نمایید.

 33. سلام.
  ببخشید مطالعه من شناسایی عوامل موثر در خرید اینترنتی شهروندان قزوین ار فروشگاههای تازه تاسیس اینترنتی
  (پیش از خرید ،هنگام خرید،بعد از خرید ) . ابزار پرسشنامه که حاوی ۴۵ سوال استاندارد و بر اساس اساس طیف پنج امتیازی لیکرت است که بین خریداران اینترنتی فروشگاههای اینترنتی نوپا توزیع خواهد شد.
  نمونه ها به چه صورت انتخاب می شوند حجم نمونه را چجوری حساب کنم؟

 34. سلام
  جامعه ۴۱۶۰۵(رکورد کتاب) داشتم و براساس فرمول کوکران و جدول مورگان ۳۸۰ حجم نمونه در نظر گرفته شد. اما در عمل این حجم کفایت نکرد و در نهایت بر روی ۱۳۳۳ مورد به عنوان نمونه کارم را ادامه دادم. سوالم اینجاست که در بخش گزارش پژوهش برای توجیح انتخاب چنین نمونه ای چه چیزی می توانم بیان کنم؟ چون بر اساس فرمول کوکران و مورگان نمونه ام را انتخاب نکردم چه جایگزین و توجیحی برای روایی کار می توانم داشته باشم؟

  • سید مجتبی فرشچی 28 شهریور 1397 در 21:03 پاسخ

   سلام؛ در فرمول کوکران به صورت پیش فرض خطا برابر ۰.۰۵ است. خطا را کاهش دهید و مثلا به ۰.۰۱ برسانید تا تعداد نمونه مورد نیاز افزایش یابد. بهرحال لازم است بر اساس فرمول کوکران و یک خطای مشخص به نمونه مورد نیاز برسید.

   • سلام. سپاسگزارم از راهنماییتان. توجیه علمی برای کاهش خطا به ۰.۰۱ چه می تواند باشد تا در بخش روش شناسی لحاظ کنم؟ و آیا به غیر از فرمول کوکران و جدول مورگان روش دیگری برای تعیین حجم نمونه وجود دارد تا پاسخگویی نیازم باشد؟ و حجم نمونه را بالا ببرد؟

    • سید مجتبی فرشچی 29 شهریور 1397 در 20:20 پاسخ

     سلام. توجیه علمی این است که با توجه به لزوم افزایش دقت برآوردها در این پژوهش، خطا از ۰.۰۵ به ۰.۰۱ کاهش داده می شود.
     کلا خطا را در تعیین حجم نمونه، ۰.۰۱ یا ۰.۰۵ یا ۰.۱ می باشد.
     غیر از فرمول کوکران، روشهای دیگر تعیین حجم نمونه خیلی پیچیده است

 35. با سلام
  اگر حتی جامعه اماری ما کمتر از ۳۸۴ نفر باشن چطور باید حجم نمونه تعیین کنیم ؟ حتما باید حجم نمونه هم بالاتر از ۳۸۴ نفر باشد ؟

 36. سلام
  روش نمونه گیری رینگل چیه؟ اطلاعی دارید؟

  • سید مجتبی فرشچی 2 مهر 1397 در 09:33 پاسخ

   سلام. نه متاسفانه. سایر دوستان اگر می دانند در پاسخ به همین دیدگاه اعلام نظر نمایند.
   برای چه موردی به این نمونه گیری نیاز دارید؟ چه رشته ای تحصیل می کنید؟

 37. در نمونه گیری طبقه ای، وقتی که حجم طبقات خیلی متفاوت هستن، آیا باید تعداد نمونه در هر طبقه از یک حداقل برخوردار باشه؟ در جایی دیدم که حداقل مشاهده در هر طبقه را ۱۰ یا ۲۰ در نظر گرفته بود و طبقاتی با تعداد مشاهده کمتر از این مقدار با هم ادغام شدن تا به حداقل مشاهده برسند. این حداقل چطور محاسبه می شود؟

  • سید مجتبی فرشچی 5 مهر 1397 در 13:43 پاسخ

   این کار اقدام درستی است. زیرا طبقه ای با حجم نمونه مثلا ۵ ، اطلاعات زیادی در مورد این طبقه با این حجم نمونه نمی شود بدست آورد.
   تعیین حداقل قاعده ای ندارد و به عهده محقق است. بهتر است طبقات ترکیب تا حداقل ۲۰ یا ۳۰ برای هر کدام بدست آید.

   • ممنونم
    مشکل این هست که حجم طبقات، که در کار من شهرستان های دو استان هستند، خیلی متفاوت هستند. مثلا در یک شهرستان ۸۰۰ مشاهده وجود دارد؛ اما در مواردی اگر چهار شهرستان را هم با هم ادغام کنم در مجموع کمتر از ۲۰ مشاهده وجود دارد. حالا اگر من بخواهم با روش نمونه گیری طبقه ای کار کنم و متناسب با حجم طبقات نمونه گیری کنم، تعداد نمونه در خیلی از طبقات کمتر از ۵ می شود. از طرفی اگر هم بخواهم برای داشتن حداقل مشاهده، شهرستان های بیشتری را ادغام کنم دیگر به سطح استان می رسم. و از آنجا که خود این طبقه بندی منطقه ای (شهرستان ها) یکی از متغیرهای مستقل مورد بررسی در مدل پژوهش من هست، در این صورت دیگر عملا این متغیر قابل بررسی نخواهد بود.
    حالا سوال من این هست که آیا من می توانم در طبقاتی که تعداد مشاهده کمتری وجود دارد، سرشماری انجام بدهم و فقط در طبقات با حجم بیشتر نمونه گیری انجام بدهم؟ آیا این روش باز هم یک نمونه گیری طبقه ای خواهد بود؟!

    • سید مجتبی فرشچی 9 مهر 1397 در 10:39 پاسخ

     در پاسخ به سوال شما عرض کنم که به نظر من یک عددی را مبنا قرار دهید. مثل عدد ۲۰. و در شیوه نمونه گیری خود بیاورید که در مواردی که تعداد نمونه در یک طبقه کمتر از ۲۰ بوده، ۲۰ نمونه برداشت شده است. و این شیوه کار را به تایید استاد یا ناظر پروژه برسانید

 38. با سلام
  جامعه آماری من تعداد ساختمانهای مسکونی یک شهر درحدود ۱۷۵۰۰۰ پلاک است. قرار ه از این ساختمانها یک نوع اندازه گیری آلاینده هوای داخل آنها انجام بشه. با توجه به محدودیتهای اندازه گیری و دستگاهی و هزینه ای، حدوداً برای ۵۰ ساختمان میتونم انجام بدم. اگه ممکنه میخوام روشی که میتونه منجر به این تعداد نمونه(۵۰) از ۱۷۵۰۰۰ بشه رو توضیح بدید. با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 5 مهر 1397 در 13:45 پاسخ

   سلام. با این تعریفی که از جامعه آماری دادید و این تعداد ساختمان، حداقل باید ۳۸۴ نمونه بگیرید (وفق فرمول کوکران)
   وقتی در مورد یک شهر بزرگ صحبت می شود، ۵۰ تا نمونه راه به جایی نمی برد.

   • با سلام
    با توجه به اینکه اندازه گیری آلاینده مورد نظر بیشتر به ساختار طبیعی و زمین شناسی منطقه ارتباط دارد، آیا می توان بجای تعداد ساختمان(۱۷۵۰۰۰) از مساحت شهر بعنوان جامعه آماری استفاده کرد؟ تا بتوان با تقسیم آن به سطوح کوچکتر به این تعداد نمونه(۵۰ مورد اندازه گیری) رسید؟
    اگر جواب مثبته، ممنون میشم در این زمینه راهنمایی کنید.

    • سید مجتبی فرشچی 7 مهر 1397 در 11:12 پاسخ

     سلام؛ اگر تعریف جامعه آماری را عوض کنید، تعریف نمونه آماری تان هم تغییر خواهد کرد. هیچکس بهتر از خود شما بر کار تسلط ندارد تا بتواند با تعریف مناسب جامعه آماری و نمونه آماری ، طوری این تعریف را انجام دهد که حجم جامعه آماری پایین بیاید و نمونه ۵۰ تایی جواب دهد.
     می توانید پژوهش را محدود کرده و به جای کل شهر، یک منطقه از آن را اقدام کنید

 39. با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من تو کار پایان نامم ۹۴ تا حجم جامعه داشتم که در روش نمونه گیری نوشتم چون حجم جامعه کمه همونو بعنوان حجم جامعه در نظر میگیریم
  تو جلسه دفاع از این بمن ایراد گرفتن و گفتن چون حجم جامعه و نمونه یکی است نباید از تحلیل آماری استفاده کنی
  من اصلا منظورشونو نفهمیدم
  میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سید مجتبی فرشچی 8 مهر 1397 در 10:11 پاسخ

   سلام. ایراد وارد بوده به کار شما.
   مساوی بودن حجم جامعه و حجم نمونه منطقی و صحیح نیست. شما اگر قرار است کل جامعه را مورد بررسی قرار دهید که نیاز به روشهای آماری و برآورد نتایج ندارید. بلکه دارید سرشماری انجام می دهید و نتایج صد درصد قطعی هستند.
   با رجوع به صفحه برآورد آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران در همین وب سایت (منو آموزش spss)، حجم جامعه را طوری بالا ببرید که با نمونه گیری به حجم نمونه ۹۴ برسید. اگر لازمه تعریف جامعه آماری تان را تغییر دهید. یا اینکه با نمونه کمتر وفق فرمول کوکران، مجدد برآوردهای آماری را انجام دهید.

 40. با سلام
  من سوالی از خدمتتون داشتم که اگه پاسخ بدین کمک بزرگی کردین
  همونطور که میدونید سازمان های ایرانی قابل قبول(منظورم سازمانی هست که تعدادش در حدی باشه که بشه توش تحقیق انجام داد) به هیچ عنوان تعداد اعضای دقیقشون رو نمیگن و همکاری ندارن و راهی هم برای بدست آوردن این مقدار وجود نداره.رو همین حساب من یه سازمان رو انتخاب کردم و در دو بخش آن پرسشنامه پخش کردم.تعداد ۱۹۰ عدد پرسشنامه پخش کردم و تعداد ۱۴۰ پرسشنامه با زحمت بدست آوردم که حجم نمونه رو بر اساس جدول مورگان ۱۲۳ بدست آمد.میدونم که برای جاهایی که حجم جامعه مشخص نیست یه محاسبه آنلاین گذاشتید ولی مقدار اعلامی اون واقعا خیلی زیاده و نمیشه چنین مقداری رو از سازمان های ایرانی جمع کرد.
  خلاصه سوالم:
  سازمانی انتخاب کردم که تعداد اعضای دقیقشو نمیدونم
  تعداد ۱۹۰ پرسشنامه بین دوبخش اون سازمان که به موضوع من میخورد پخش کردم
  حجم جامعه رو با توجه به جدول مورگان بدست آوردم
  و خودم از روش تصادفی ساده استفاده کردم چون با توجه به عدم آگاهی از تعداد اعضای جامعه و عدم همکاریشون میخواستم همه افراد از شانس مساوی برخوردار باشن.

  • سید مجتبی فرشچی 11 مهر 1397 در 16:29 پاسخ

   سلام. وقتی اطلاع دقیق وجود ندارد، حجم جامعه آماری را برآورد کنید و در فرمول کوکران بگذارید.
   اگر می خواهید حجم نمونه کمتر شودخطا را به جای ۰.۰۵ برابر ۰.۱ بگیرید.

   • ممنون از پاسخ خوبتون
    میشه بفرمایید از چه روش نمونه گیری باید استفاده بشه؟
    چون من از رش تصادفی ساده استفاده کردم
    یعنی اگه با جدول مورگان حساب کنیم اشتباهه؟
    با تشکر

    • سید مجتبی فرشچی 15 مهر 1397 در 18:32 پاسخ

     روش نمونه گیری تصادفی ساده خوبه.
     جدول مورگان اشتباه نیست اما خیلی محافظه کارانه است و حجم نمونه شما بالا می رود.

 41. سلام خسته نباشی
  من پرسشنامه ایی رو درست کردم که چند سوال آن مربوط میشه یه یک خصوصیت فردی .مثلا سوال یک تا چهار مربوط به خواسته فردی شخص است و من میخواهم همین سوالات که در spss بعوان چند متغییر است بعنوان یک گروه دسته بندی شود و یک آمار توصیفی کلی از مجموع ۴ سوال گرفته شود نه بصورت تک تک .مثلا امار توصیفی سوال یک جدا و دو جدا (به اینصورت نه).بصورت کلی (بعنوانی گروه در نظر گرفته شود و امار توصیفی یکجا ازش گرفته شود)

  • سید مجتبی فرشچی 11 مهر 1397 در 16:31 پاسخ

   سلام. از نتایج و اعداد هر سوال (که طیف لیکرت و اعدادی بین ۱ تا ۵ هستند) میانگین بگیرید. اینطوری ۴ سوال تبدیل به یک شاخص می شوند.

 42. با سلام و با تشکر از جواب های راهگشای شما
  من وقتی از ازمون کلوموگراف اسمیرنوف استفاده میکنم برای تست توزیع نرمال داده ها زیر ۵صدم میاد (صفر دقیقا) و نمی تونم از آزمونهای پارامتریک استفاده کنم چون نتایج غلط میده .و از لگاریتم و LN و sqrt استفاده کردم برای نرمال کردن اما جواب نداد( همان صفر).حالا سوالم اینه من از سوال اول پرسشنامم (طیف لیکرت هست ) که ۲۳۴ نفر به آن جواب دادن ،اعداد حاصل از جوابهای آن را جمع و تقسیم ۲۳۴کردم یک عدد بعنوان میانگین بدست آمد . من سوال های دیگر (۵ سوال ) که با هم یک مولفه را تشکیل می دهند همین عمل را رویشان انجام دادم در مجموعه ۶ عدد حاصل از میانگین جواب های سوالات بدست امد که از آن ازمون کلموگراف اسمیرنوف گرفتم خیلی بالاتر از ۵ صدم در آمد .آیا این روش برای تست توزیع نرمال داده ها درست است ؟؟ نتیجه ازمون k-s درست است ؟؟
  با تشکر فراوان

  • سید مجتبی فرشچی 15 مهر 1397 در 18:35 پاسخ

   سلام. داده های یک متغیر که گزینه های طیف لیکرت دارند، بدیهی است که نرمال نباشند. زیرا از اعداد ۱ تا ۵ تشکیل شده اند.
   احتمالا هر چند سوال شما تشکیل یک شاخص را می دهد. با میانگین گیری روی این سوالها به عدد شاخص می رسید. اگر این شاخص توزیع نرمال داشت، می توانید روشهای آماری پارامتری معمول را اجرا کنید.
   برای نرمالیتی یک محصول در منو محصولات داریم.

 43. با سلام
  دوست عزیز
  ایا برای طرح های ازمایشی می توان بدون در نظر گرفتن روش های اماری
  از حداقل ها برای انتخاب نمونه استفاده کرد؟
  یعنی بگیم برای مقایسه دو گروه حداقل این تعدادنیازه؟
  این تعداد رو به چه منبعی میتونم استناد کنم؟

  • سید مجتبی فرشچی 17 مهر 1397 در 11:50 پاسخ

   سلام. سوال سختی است. تا حد امکان برای تعیین نمونه بر اساس فرمول کوکران بروید
   اما به نظر من وقتی با محدودیت تعداد نمونه روبرو هستید اشکالی ندارد. استناد هم همین باشد که نمونه بیشتری در دسترس نیست.
   این مقاله را از سایت دیگر ما بخوانید، منبع هم دارد در این صفحه: روشهای نمونه گیری غیر احتمالی

 44. قاسم رحیمی 20 مهر 1397 در 00:10 پاسخ

  ازمطالب خوبتون متشکرم واقعا خلاصه و مفید و قابل استفاده است

 45. سلام . وقت شما بخیر . ممنون از پاسخگویی شما.
  جامعه هدف بنده شرکت های پیمانکاری پایه یک به تعداد ۱۵۷۲ شرکت می باشد . جامعه هدف به تفکیک ۱۱ رشته پیمانکاری ( سازمان برنامه و بودجه ) موجود می باشد که تعداد هر شرکت در هر رشته متفاوت می باشد و با هم برابر نمی باشد .
  برای بررسی مدل پژوهش ، جامعه نمونه پیمانکاران پایه یک رشته ساختمان انتخاب شده است که تعداد کل آن در کشور ۴۴۹ عدد است و تعداد این شرکت ها در تهران ۳۰۹ مورد می باشد اما از تعداد پرسنل این افراد در شرکت ها اطلاعاتی طبیعتا در دسترس نیست.
  بر اساس مدل پژوهشی بنده تعداد نمونه مورد نیاز برای پاسخگویی به پرسشنامه بر اساس مدل بارکلای حداقل ۶۰ عدد و بر اساس مدل کوهن با سطح معناداری ۰.۵ با سطح توان اماری ۸۰% حداقل ۷۵ عدد می باشد که بنده تعداد بیشتر را انتخاب کرده ام .
  با توجه به اینکه دسترسی به شرکت های پیمانکاری در سراسر کشور مقدور نمی باشد و هزینه بر است جامعه پیمانکاران پایه یک ساختمان استان تهران انتخاب شده است .
  از میان این ۳۰۹ شرکت پیمانکاری در استان تهران ، به صورت تصادفی شرکت ها با موقعیت مکانی و جغرافیایی یکسان ( به دلیل کاهش هزینه در رفت و امد برای ارسال حضوری پرسشنامه ) انتخاب شده و در بخش های ( امور قراردادها ،امور فنی و مناقصات و میان مدیران پروژه ، میانی و مدیران ارشد ) توزیع شده است .
  * * * حالا سوالم این است که روشی را که استفاده کرده ام درست است ؟ و روش مورد استفاده را دقیقا چه بنویسم؟
  خوشه ای ؟ خوشه ای چند مرحله ای ؟ ترکیب طبقه بندی + خوشه ای ؟ یا اینکه نمونه گیری من غیر تصادفی سهمیه ای یا غیر تصادفی هدفمندیا همان قضاوتی است ؟
  * * * آیا می بایست از میان ۱۱ رشته پیمانکاران پایه یک صلاحیت شده سازمان برنامه و بودجه جامعه نمونه را انتخاب می کردم ؟؟ با توجه به اینکه ماهیت هر رشته تفاوت می کند .
  ( شرمنده توضیحاتم اندکی زیاد شد ، برای اینکه موضوع را کاملا تشریح کنم مجبور به توضیح اضافه بودم . )

  • سید مجتبی فرشچی 21 مهر 1397 در 17:31 پاسخ

   سلام. در اصل جامعه آماری شما مدیران ۳۰۹ شرکت در استان تهران است که می خواهید به صورت تصادف آنها را انتخاب و به سراغ مدیران شان بروید. چون به دلیل کاهش هزینه و دسترسی ،یک موقعیت مکانی و جغرافیایی خاص را انتخاب کرده اید ، به نوعی می توان گفت شما نمونه گیری اتفاقی را انجام داده اید.
   تعریف نمونه گیری غیر احتمالی اتفاقی: در این روش محقق افرادی را مورد مطالعه قرار می دهد که در دسترس هستند و مصاحبه گر در چارچوب تعداد و حجم نمونه افرادی را به طور اتفاقی انتخاب کرده و با آن ها مصاحبه می کند.
   تعریف فوق از یکی دیگر از وب سایتهای این شرکت که لینک آن در سه کامنت قبلی آمده برداشته شده است.

   • درود و وقت بخیر .
    دقیقا همین طور است که فرمودید . با توجه به اینکه شرکت های پیمانکار پایه یک ساختمان اصول و پروتکل خاص خود را دارند و درصورتی که سر زده به شرکت مراجعه کرده از پاسخگویی به دانشجویان برحذر می کنند می بایست بر اساس اصول و پروتکل رسمی موارد را پیش برد . از همین رو ، مراجعه به تمامی شرکت های پیمانکار در سرتاسر تهران کاری بس دشوار بود و طبیعتا مدیران و کسانی که می توانستند پرسشنامه بنده را پر کنند کاری بس سخت و دشوار به حساب می آمد . با انتخاب یک موقعیت خاص جغرافیایی به دلیل کاهش هزینه ، پس از تماس با حدود ۱۶ شرکت و اعلام موضوع خود مبتنی بر توزیع پرسشنامه ، به شرکت ها مراجعه کرده و سپس پرسشنامه را توزیع کرده و بعد از مدتی جمع آوری می کردم .

    * با توجه به نظر شما ، در پایان نامه روش نمونه گیری را نمونه گیری غیر احتمالی اتفاقی عنوان کرده که از میان ۱۶ شرکت انتخاب شده اند .
    با تشکر از نظرات سازنده و خوب شما .

    • سید مجتبی فرشچی 22 مهر 1397 در 21:30 پاسخ

     خواهش. نظر استاد راهنما شرط است. با ایشان نیز کنترل کنید.

 46. فرهاد سلطان زاده 22 مهر 1397 در 09:48 پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  در مورد روش نمونه گیری ایزرائیل کسی چیزی میدونه ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • سید مجتبی فرشچی 22 مهر 1397 در 21:37 پاسخ

   سلام. در خصوص روش نمونه گیری معرفی شده توسط ایزرائیل اطلاع خاصی نداریم

   • فرهاد سلطان زاده 24 مهر 1397 در 20:02 پاسخ

    آیا فرمول یا جدولی دارد ؟
    اگر دارد ممنون میشم

    • سید مجتبی فرشچی 25 مهر 1397 در 13:53 پاسخ

     ظاهرا جدول نمونه گیری ای دارد. اما ما اطلاعات بیشتری نداریم. اگر سایر دوستان می دانند اعلام نظر داشته باشند

 47. سلام ببخشیداگه بخوام بخوام برای نمونه گیری از جدول تصادفی استفاده کنم جامه اماریم میلیونی باشه چی کار کنم. ? باید از دوتا ستون استفاده کنم. ? بجز این راهی دیگه نیست

  • سید مجتبی فرشچی 29 مهر 1397 در 16:22 پاسخ

   سلام. چرا از نمونه گیری سیستماتیک استفاده نمی کنید؟ مثلا از عدد ۵ شروع کنید و بعد ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تا نمونه برداری کنید. گام را طوری انتخاب کنید که با آخرین گام، آخرین نمونه شما نیز انتخاب شود.

 48. بی بی فاطمه حسینی زاده 11 آبان 1397 در 15:13 پاسخ

  با سلام و احترام
  من مشکل تعیین تعداد نمونه دارم، ۵۱۰۴۴ تعداد جامعه آماری من است و ۱۴ منطقه دارم که میخوام نمونه های اختصاص داده شده به هر منطقه بعدا برای کار آماری مستقل هر منطقه قابل استناد باشه و بتونم کار آماری روی آن انجام بدم و مثلا بگم منطقه ابرکوه این مشکلات را داشته، برای این جامعه آماری حجم نمونه را ۶۵۰ در نظر گرفتم آیا اگر این تعداد را نسبت به تعداد افراد هر منطقه در نظر بگیرم، مثلا برای ابرکوه از این تعداد ۵۰ نفر میشه و در مناطق دیگر کمتر، با این وجود دیتاها که جمع می کنم برای هر منطقه قابل استناد است؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سید مجتبی فرشچی 19 آبان 1397 در 00:10 پاسخ

   سلام. اگر حداقل برای هر منطقه ۳۰ نمونه داشته باشید قابل استناد و تحلیل هست. اگر تناسب گیری کردید و منطقه ای کمتر از ۳۰ شد، شما همان ۳۰ را قرار دهید.

 49. سلام روزتون بخیر ؛
  جامعه آماری من ۱۰۴۰۵۹ نفر هست. دو تا سوال داشتم:
  ۱- این جامعه محدود فرض میشه یا نامحدود؟
  ۲- از کدام روش نمونه گیری کنم؟ جدول مورگان یا فرمول کوکران.
  کوران کدومش؟
  ممنون از لطفتون

  • سید مجتبی فرشچی 19 آبان 1397 در 00:47 پاسخ

   سلام و وقت بخیر، ۱- چون تعداد حجم جامعه مشخص است، جامعه محدود می باشد. ۲- جدول مورگان چیزی نیست جز فرمول کوکران با خطای ۰.۰۵. در فرمول کوکران دست شما بازتر است تا مقدار خطا را تعیین کنید و طبق آن حجم نمونه حساب شود (معمولا مقادیر ۰.۱، ۰.۰۵ و ۰.۰۱ می گیرد).


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود