نرم افزار Expert Choice و انجام تحليل سلسله مراتبي(AHP)

نرم افزار اکسپرت چویس چیست؟

نرم افزار Expert choice   (اکسپرت چويس) نرم افزاري براي انجام تحليل سلسله مراتبي يا AHP  و مقايسات زوجي مي باشد و در جهت تصميم گيري و تصميم سازي در اکثر علوم از جمله در علم مديريت بکار مي رود.

این نرم افزار تنها نرم افزاری است که به صورت اختصاصی در کشورمان ایران، برای انجام روش تحلیل AHP به کار می رود. بنابراین هر فردی که مایل است تحلیل ای اچ پی و تجزیه و تحلیل پرسشنامه های مقایسات زوجی را به انجام برساند و در پایان نامه یا مقاله خویش به کار بگیرد، به این نرم افزار نیاز دارد.

این شرکت آماری به غیر از این وب سایت، دارای وب سایت دیگری نیز می باشد که در آن از سير تا پياز تحليل سلسله مراتبي (فازي يا غير فازي) و آموزش انجام آن با نرم افزار اکسپرت چويس، نحوه طراحي پرسشنامه AHP  ، مقالات آموزشي و نحوه مشاوره گرفتن را گفته ایم:

تحلیل AHP با نرم افزار اکسپرت چویس

روش AHP چیست؟

چنانچه مایلید بدانید روش AHP که مخفف فرآیند تحلیل سلسله مراتبی است، چیست و این روش را با یک مثال ساده و روشن فرا بگیرید، این صفحه را مطالعه نمایید:  آموزش فرآیند AHP با یک مثال ساده

پرسشنامه های روش AHP به چه صورت هستند؟

در روش تحلیل سلسله مراتبی، پرسشنامه ها کاملا متفاوت با پرسشنامه های رایج SPSS می باشند. در پرسشنامه های ای اچ پی عوامل و معیارها به صورت زوجی و دو به دو مقایسه می شوند و این پرسشنامه ها با حجم نمونه کم (معمولا کمتر از 10) در اختیار خبرگان قرار می گیرد تا به آن پاسخ گویی نمایند.

نتایج اظهار نظرات خبرگان و پرسشنامه ها در نرم افزار اکسپرت چویس ثبت شده و تحلیل مربوطه (شامل رتبه بندی عوامل و انتخاب بهترین گزینه) به دست می آید.

چنانچه مایلید قالب استاندارد پرسشنامه ahp را داشته باشید و طبق الگوی آن نسبت به طراحی پرسشنامه اقدام نمایید این صفحه را ملاحظه نمایید:  پرسشنامه AHP

چطور داده های پرسشنامه AHP را وارد نرم افزار کنیم؟

پیش فرض این نرم افزار تنها یک پاسخگو و خبره است. چنانچه با این نرم افزار آشنا هستید و با یک پرسشنامه مشکلی ندارید، اما می خواهید بدانید که چطور باید داده های چندین پرسشنامه مقایسات زوجی را وارد نرم افزار EC کنید، صفحه نحوه ورود داده های چند پرسشنامه به اکسپرت چویس را ببینید. این آموزش به صورت فیلم می باشد.

انجام تحلیل فصل پایان نامه با روش AHP

این شرکت آماری به عنوان شرکت دانش محور که دارای گرید مرکز آمار ایران و نماد اعتماد الکترونیک می باشد، آمادگی قبول سفارشات تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس را دارد. از مرحله طراحی پرسشنامه تا ارائه فصل چهارم پایان نامه یا مقاله با شما هستیم.

چنانچه در خصوص خدمات آماری ما سوالی دارید، به ما واتساپ بزنید.

آموزش جامع، گام به گام و ویدئویی نرم افزار Expert Choice و روش AHP

اگر به دنبال یادگیری نرم افزار اکسپرت چویس و انجام روش ای اچ پی (تحلیل سلسله مراتبی) با آن هستید، در دریافت آموزش ویدئویی زیر تردید نکنید! از مرحله نصب نرم افزار و طراحی پرسشنامه تا مرحله نگارش فصل 4 پایان نامه، طی 8 گام ، روش ahp در نرم افزار اجرا شده و نتایج تحلیل و ارائه شده است:

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

‫۱۸ نظرها

 1. سلام و وقت به خیر

  لطفا درباره سوال زیر راهنمایی فرمایید
  پس از شناسایی معیارها و رتبه بندی آنها از طریق روش AHP از چه روشی در خصوص تعیین ارتباط بین معیارها بایستی انجام شود ؟

  1. سلام. بعد از رتبه بندی معیارها با روش تحلیل سلسله مراتبی، برای بررسی ارتباط بین معیارها می توان از آزمونهای آماری زیر استفاده نمود: همبستگی، رگرسیون، مدل سازی معادلات ساختاری.
   البته توجه شود که بررسی ارتباط نیاز به پرسشنامه دیگری غیر از پرسشنامه ahp دارد.

  1. سلام. از صفحه کار نرم افزار اکسپرت چویس فقط پرینت اسکرین می شود گرفت. خروجی به ورد ندارد.

 2. سلام و عرض ادب
  بنده برای پایان نامه کارشناسی ارشد که به روش ahp است بدین صورت که رتبه بندی وزنی رو از spss انجام و سپس با انتخاب گزینه های مهم و وارد کردن اون به expert choice رتبه بندی نهایی انجام میشه که در واقع از تلفیق دو نرم افزار spss و سپسexpert choice استفاده می کنم. در جلسه دفاع از پروپوزال توصیه شده تا تنها از expert choice استفاده کنم.
  طی تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که اگه فقط از expert choice استفاده کنم باید پرسشنامه رو کم کنم چون نرم افزار جواب نمی دهد و این کار ارزش پایان نامه رو کم میکنه.

  به نظر شما راه حل چیه و چه جوابی در این رابطه باید ارایه بدم؟
  بابت اطاله کلام پوزش میخوام

  1. سلام. پیش فرض نرم افزار اکسپرت چویس یک پرسشنامه است. اما با تنظیمات لازم در نرم افزار می توانید هر تعداد که مایلید پرسشنامه ahp را در آن وارد کنید (البته حجم نمونه روش ahp معمولا کمتر از ۱۵ است). برای آموزش نحوه ورود چند پرسشنامه در expert choice این لینک را در سایت ویزه این نرم افزار ببینید: آموزش ورود چند پرسشنامه در ahp
   بهتر است محصول آموزش کامل نرم افزار اکسپرت چویس را بخرید که نمونه فصل ۴ پایان نامه و تحلیلها را نیز داشته باشید.

 3. با سلام
  می خواستم سوال کنم آیا پرسشنامه های زوجی AHP نیاز به بررسی پایایی و روایی دارند؟

  1. سلام. نه نیاز ندارند. بلکه به جای آن از نرخ ناسازگاری استفاده می شود. در این سایت صفحه نرخ ناسازگاری را مطالعه داشته باشید. مفصل مساله پایایی تشریح شده است: http://www.expertchoice.ir

 4. با سلام.
  تفاوت روش AHP با روش مقايسات زوجي چيست؟
  آيا با نرم افزار SPSS امكان انجام رتبه بندي وجود دارد؟

  1. سلام. ۱- روش AHP از مقایسات زوجی استفاده می کند. نکته اینجاست که برخی روشهای دیگر مثل ANP نیز از مقایسات زوجی استفاده می کنند. بنابراین روش مقایسات جزئی تکنیکی است که مورد استفاده AHP قرار می گیرد (در پرسشنامه) و قابل قیاس با AHP نیست.
   ۲- با نرم افزار SPSS به کمک آزمون رتبه بندی فرید من می شود رتبه بندی انجام داد. اما در پرسشنامه مرتبط با این روش، مقایسه های زوجی وجود ندارد.

 5. سلام خسته نباشید. من برای تحقیق پایان نامه نیاز دارم اهمیت معیارها و زیر معیارهای شهر اکولوژیک رو از طریق سوال از کارشناسان جویا بشم. میخواستم ببینم AHP روش مناسبی هست؟ مقایسه دو دویی میخواستم. نیازی به اکسپرت چویس یا تحلیل عاملی ندارم؟

  1. سلام. بله روش AHP کاملا مناسب است برای رتبه بندی و اولویت بندی معیارها و زیر معیارها. از روش مقایسات زوجی استفاده می کند. تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس انجام می شود.
   این مورد ربطی به تحلیل عاملی ندارد.

 6. سلام
  من چنتا معیار و زیر معیار دارم ولی گزینه ندارم و میخوام اهمیت و وزن اونهارو بهم نشون بده با اکسپرت چویس میشه انجام داد؟

 7. ببخشید من سوال داشتم
  می خواستم بدونم روش منطق فازی (منطق فازی روش TSK) رو میشه تو نرم افزار SPSS انجام داد؟

  1. ندیدم و یا نشنیدم که در spss با روش فازی کار شود. در اکسپرت چویس نیز روش AHP فازی قابل انجام نیست.

 8. سلام عنوان پایان نامه من مکان یابی دفن پسماند هست ،برای وزن دهی به معیارها به صورت کارشناسی ایا براساس اهمیت و ارزشی که ان معیار در مکان یابی دفن پسماند دارد بهش ارزش میدهیم یا اینکه براساس منطقه مورد مطالعه مثلا معیار شیب ،اگر منطقه ای کوهستانی نباشد اهمیت کمتری در مکان یابی دارد ؟

 9. با سلام و احترام
  من از روش های AHP فازی و ویکور فازی برای وزن دهی و رتبه بندی معیارها باید استفاده کنم.
  اما تو کامنت ها دیدم که شما فرمودید از نرم افزار Expert Choice نمیتونم برای روش AHP فازی استفاده کنم.
  میشه راهنمایی کنید که برای این روش ها از چه نرم افزارهایی میتونم استفاده کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتساپ کلیک کنید: