نرم افزار ahp

نرم افزار اکسپرت چویس چیست؟

نرم افزار Expert choice   (اکسپرت چويس) نرم افزاري براي انجام تحليل سلسله مراتبي يا AHP  و مقايسات زوجي مي باشد و در جهت تصميم گيري و تصميم سازي در اکثر علوم از جمله در علم مديريت بکار مي رود.

این نرم افزار تنها نرم افزاری است که به صورت اختصاصی در کشورمان ایران، برای انجام روش تحلیل AHP به کار می رود. بنابراین هر فردی که مایل است تحلیل ای اچ پی و تجزیه و تحلیل پرسشنامه های مقایسات زوجی را به انجام برساند و در پایان نامه یا مقاله خویش به کار بگیرد، به این نرم افزار نیاز دارد.

این شرکت آماری به غیر از این وب سایت، دارای وب سایت دیگری نیز می باشد که در آن از سير تا پياز تحليل سلسله مراتبي (فازي يا غير فازي) و آموزش انجام آن با نرم افزار اکسپرت چويس، نحوه طراحي پرسشنامه AHP  ، مقالات آموزشي و نحوه مشاوره گرفتن را گفته ایم:

تحلیل AHP با نرم افزار اکسپرت چویس

روش AHP چیست؟

چنانچه مایلید بدانید روش AHP که مخفف فرآیند تحلیل سلسله مراتبی است، چیست و این روش را با یک مثال ساده و روشن فرا بگیرید، این صفحه را مطالعه نمایید:  آموزش فرآیند AHP با یک مثال ساده

پرسشنامه های روش AHP به چه صورت هستند؟

در روش تحلیل سلسله مراتبی، پرسشنامه ها کاملا متفاوت با پرسشنامه های رایج SPSS می باشند. در پرسشنامه های ای اچ پی عوامل و معیارها به صورت زوجی و دو به دو مقایسه می شوند و این پرسشنامه ها با حجم نمونه کم (معمولا کمتر از 10) در اختیار خبرگان قرار می گیرد تا به آن پاسخ گویی نمایند.

نتایج اظهار نظرات خبرگان و پرسشنامه ها در نرم افزار اکسپرت چویس ثبت شده و تحلیل مربوطه (شامل رتبه بندی عوامل و انتخاب بهترین گزینه) به دست می آید.

چنانچه مایلید قالب استاندارد پرسشنامه ahp را داشته باشید و طبق الگوی آن نسبت به طراحی پرسشنامه اقدام نمایید این صفحه را ملاحظه نمایید:  پرسشنامه AHP

چطور داده های پرسشنامه AHP را وارد نرم افزار کنیم؟

پیش فرض این نرم افزار تنها یک پاسخگو و خبره است. چنانچه با این نرم افزار آشنا هستید و با یک پرسشنامه مشکلی ندارید، اما می خواهید بدانید که چطور باید داده های چندین پرسشنامه مقایسات زوجی را وارد نرم افزار EC کنید، صفحه نحوه ورود داده های چند پرسشنامه به اکسپرت چویس را ببینید. این آموزش به صورت فیلم می باشد.

انجام تحلیل فصل پایان نامه با روش AHP

این شرکت آماری به عنوان شرکت دانش محور که دارای گرید مرکز آمار ایران و نماد اعتماد الکترونیک می باشد، آمادگی قبول سفارشات تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس را دارد. از مرحله طراحی پرسشنامه تا ارائه فصل چهارم پایان نامه یا مقاله با شما هستیم.

چنانچه در خصوص خدمات آماری ما سوالی دارید، به ما تلگرام بزنید.

آموزش جامع، گام به گام و ویدئویی نرم افزار Expert Choice و روش AHP

اگر به دنبال یادگیری نرم افزار اکسپرت چویس و انجام روش ای اچ پی (تحلیل سلسله مراتبی) با آن هستید، در دریافت آموزش ویدئویی زیر تردید نکنید! از مرحله نصب نرم افزار و طراحی پرسشنامه تا مرحله نگارش فصل 4 پایان نامه، طی 8 گام ، روش ahp در نرم افزار اجرا شده و نتایج تحلیل و ارائه شده است:

درباره ی سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. به عنوان مديريت این شرکت آماري، مایلم خدماتی مطمئن در زمینه تحلیل آماری، مشاوره spss و آموزش spss به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

12 پاسخ به نرم افزار Expert Choice و انجام تحليل سلسله مراتبي(AHP)
 1. سلام و وقت به خیر

  لطفا درباره سوال زیر راهنمایی فرمایید
  پس از شناسایی معیارها و رتبه بندی آنها از طریق روش AHP از چه روشی در خصوص تعیین ارتباط بین معیارها بایستی انجام شود ؟

  • سید مجتبی فرشچی 10 نوامبر 2018 در 00:44 پاسخ

   سلام. بعد از رتبه بندی معیارها با روش تحلیل سلسله مراتبی، برای بررسی ارتباط بین معیارها می توان از آزمونهای آماری زیر استفاده نمود: همبستگی، رگرسیون، مدل سازی معادلات ساختاری.
   البته توجه شود که بررسی ارتباط نیاز به پرسشنامه دیگری غیر از پرسشنامه ahp دارد.

 2. سلام نتیجه را در چه قالبی بهمون میده

  • سید مجتبی فرشچی 19 فوریه 2019 در 19:37 پاسخ

   سلام. از صفحه کار نرم افزار اکسپرت چویس فقط پرینت اسکرین می شود گرفت. خروجی به ورد ندارد.

 3. سلام و عرض ادب
  بنده برای پایان نامه کارشناسی ارشد که به روش ahp است بدین صورت که رتبه بندی وزنی رو از spss انجام و سپس با انتخاب گزینه های مهم و وارد کردن اون به expert choice رتبه بندی نهایی انجام میشه که در واقع از تلفیق دو نرم افزار spss و سپسexpert choice استفاده می کنم. در جلسه دفاع از پروپوزال توصیه شده تا تنها از expert choice استفاده کنم.
  طی تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که اگه فقط از expert choice استفاده کنم باید پرسشنامه رو کم کنم چون نرم افزار جواب نمی دهد و این کار ارزش پایان نامه رو کم میکنه.

  به نظر شما راه حل چیه و چه جوابی در این رابطه باید ارایه بدم؟
  بابت اطاله کلام پوزش میخوام

  • سید مجتبی فرشچی 2 مارس 2019 در 14:56 پاسخ

   سلام. پیش فرض نرم افزار اکسپرت چویس یک پرسشنامه است. اما با تنظیمات لازم در نرم افزار می توانید هر تعداد که مایلید پرسشنامه ahp را در آن وارد کنید (البته حجم نمونه روش ahp معمولا کمتر از 15 است). برای آموزش نحوه ورود چند پرسشنامه در expert choice این لینک را در سایت ویزه این نرم افزار ببینید: آموزش ورود چند پرسشنامه در ahp
   بهتر است محصول آموزش کامل نرم افزار اکسپرت چویس را بخرید که نمونه فصل 4 پایان نامه و تحلیلها را نیز داشته باشید.

 4. فرحناز رشیدی 6 مارس 2019 در 14:27 پاسخ

  با سلام
  می خواستم سوال کنم آیا پرسشنامه های زوجی AHP نیاز به بررسی پایایی و روایی دارند؟

  • سید مجتبی فرشچی 12 مارس 2019 در 21:06 پاسخ

   سلام. نه نیاز ندارند. بلکه به جای آن از نرخ ناسازگاری استفاده می شود. در این سایت صفحه نرخ ناسازگاری را مطالعه داشته باشید. مفصل مساله پایایی تشریح شده است: http://www.expertchoice.ir

 5. با سلام.
  تفاوت روش AHP با روش مقايسات زوجي چيست؟
  آيا با نرم افزار SPSS امكان انجام رتبه بندي وجود دارد؟

  • سید مجتبی فرشچی 13 آگوست 2019 در 20:28 پاسخ

   سلام. 1- روش AHP از مقایسات زوجی استفاده می کند. نکته اینجاست که برخی روشهای دیگر مثل ANP نیز از مقایسات زوجی استفاده می کنند. بنابراین روش مقایسات جزئی تکنیکی است که مورد استفاده AHP قرار می گیرد (در پرسشنامه) و قابل قیاس با AHP نیست.
   2- با نرم افزار SPSS به کمک آزمون رتبه بندی فرید من می شود رتبه بندی انجام داد. اما در پرسشنامه مرتبط با این روش، مقایسه های زوجی وجود ندارد.

 6. سلام خسته نباشید. من برای تحقیق پایان نامه نیاز دارم اهمیت معیارها و زیر معیارهای شهر اکولوژیک رو از طریق سوال از کارشناسان جویا بشم. میخواستم ببینم AHP روش مناسبی هست؟ مقایسه دو دویی میخواستم. نیازی به اکسپرت چویس یا تحلیل عاملی ندارم؟

  • سید مجتبی فرشچی 24 آگوست 2019 در 15:13 پاسخ

   سلام. بله روش AHP کاملا مناسب است برای رتبه بندی و اولویت بندی معیارها و زیر معیارها. از روش مقایسات زوجی استفاده می کند. تحلیل ahp با نرم افزار اکسپرت چویس انجام می شود.
   این مورد ربطی به تحلیل عاملی ندارد.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by