آزمون فريدمن، Friedman Test

اين آزمون براي مقايسه چند گروه از نظر ميانگين رتبه هاي آنهاست و معلوم مي‌كند كه آيا اين گروهها مي‌توانند از يك جامعه باشند يا نه؟ مقياس در اين آزمون بايد حداقل رتبه اي باشد. اين آزمون متناظر غير پارامتري (ناپارامتريک) آزمون F است و معمولا در مقياسهاي رتبه اي به جاي F به كار مي‌رود و جانشين آن مي‌شود (چون در F بايد همگني واريانسها وجود داشته باشد كه در مقياسهاي رتبه اي كمتر رعايت مي‌شود).

آزمون فريدمن براي تجريه واريانس دو طرفه (براي داده هاي غير پارامتري) از طريق رتبه بندي به كار مي‌رود و نيز براي مقايسه ميانگين رتبه بندي گروههاي مختلف.

تعداد افراد در نمونه ها بايد يكسان باشند كه اين از معايب اين آزمون است. نمونه ها بايد همگي جور شده باشند.

براي مشاوره و انجام تحلیل آماری پایان نامه با استفاده از آزمون فريدمن و سایر آزمون های آماری با ما تماس بگيريد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فوق ليسانس خود را از شهيد بهشتي تهران در رشته آمار- گرايش اقتصادي اجتماعي گرفته ام. مایلم خدماتی مطمئن و تخصصی در زمینه تحلیل آماری، مشاوره SPSS و آموزش SPSS به دانشجویان و پژوهشگران سراسر کشور ارائه دهیم.

‫۳ دیدگاه ها

 1. سلام. لطفا سوالات و نظرات خود در خصوص اين مطلب را در همين بخش ديدگاه مطرح نماييد. از طريق ايميل از پاسخ ما مطلع خواهيد شد.
  براي جستجو در ميان کامنت ها از Ctrl + f استفاده نماييد.

 2. سلام. من موضوع پایان نامه من تحلیل تغییرات محله های قدیمی هست. سوال تحقیقم هم عوامل تاثیر گذار در تغییرات و دومین سوالم بازتاب فضایی این تغییرات چگونه بوده است؟ برای سوال دومم از آزمون فریدمن میتونم استفاده کنم؟ و یا از آزمون همبستگی؟

  1. سلام. با توجه به عنوان و توضیحاتی که بیان نمودید، فکر نمی کنم این آزمون مناسب باشد. آزمون فریدمن برای رتبه بندی به کار می رود.
   شما ممکن است لازم باشد از رگرسیون یا مدل سازی معادلات ساختاری و یا حتی از روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) استفاده نمایید. بستگی به پرسشنامه شما دارد و فرضیات شما.
   اگر مایلید ما تحلیل را انجام دهیم، از طریق واتساپ با همکارمان ارتباط برقرار نمایید و پرسشنامه و فرضیات را ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام دانش پژوه عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ (09198180991) می باشد. زیرا قبل از هر اعلام نظری، لازم است فایلهای شما را ببینیم.

2- آموزش های ویدئویی ما، کار با نرم افزار محبوب SPSS را برای شما ممکن و حتی آسان خواهد نمود. ضمن اینکه آمادگی قبول انجام تحلیل آماری را نیز داریم.

مشاور آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتساپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتساپ کلیک کنید: